Jak wyglądał początek działalności firmy Oxygen Forest Poland oraz czym się ona wyróżnia na rynku? O tym, w kolejnym odcinku programu Zdrowy Biznes, w rozmowie z Krzysztofem Kamińskim, redaktorem Comparic24.tv, opowiada prezes zarządu Oxygen Forest Poland – Michał Wyszyński.
Czym się zajmuje Blue Timber?
Grupa Blue Timber od 14 lat zajmuje się branżą drzewną. Spółka posiada dwie główne marki. Pierwsza z nich to “Drewno dla domu”. W ramach niej spółka wykonuje realizacje tarasów, pergoli oraz realizacje deweloperskie.
Druga część Grupy to Oxygen Forest Poland. Zajmuje się ona realizacją inwestycji w plantacje tlenowych drzew szybko rosnących – paulowni.
Jak wyglądały początki Blue Timber?
Na początku, wspólnik Michała Wyszyńskiego kupił tartak i zaczął się uczyć branży drzewnej. Wtedy rozpoczął się handel, pierwsze realizacje i montaże. Biznes rozkręcał się przez 10 lat, później doszło do jego rozszerzenia i wejścia na rynek drzew szybko rosnących.
Na początek Oxygen Forest Poland posadziło 10 tysięcy drzew tlenowych, następnie wykonało plantacje dla swoich inwestorów na Mazurach. Wtedy okazało się, że uprawa paulowni wymaga zaawansowanej wiedzy rolniczej i dużych nakładów kapitałowych.
Obecnie firma Blue Timber przeprowadziła emisję akcji serii D na kwotę około 11 milionów złotych, która zostanie spożytkowana na projekty spółki związane z neutralnością klimatyczną oraz całym kształtem działalności grupy Blue Timber.
Co wyróżnia Oxygen Forest Poland na tle konkurencji?
Rynek drzew tlenowych na Zachodzie jest już rozwinięty. W Polsce sytuacja wygląda niestety inaczej, dlatego potrzebny jest podmiot, który go zbuduje na poziomie kompetencji i realizacji inwestycji dla inwestorów.
Co istotne, paulownie, poza byciem najszybciej rosnącym drzewem na świecie, pochłaniają dwutlenek węgla. W efekcie działalność Oxygen Forest Poland polega na nawiązywaniu współpracy z firmami w celu uczynienia ich neutralnymi klimatycznie.
Oxygen Forest Poland wyróżnia szczerość i działanie w sposób kompetentny. Oznacza to, że Oxygen Forest Poland robi audyt śladu węglowego danej firmy i stara się wytłumaczyć każdej firmie, jak wygląda jej oddziaływanie na środowisko.
W praktyce, Oxygen Forest Poland proponuje ograniczenie tego śladu poprzez inwestycję w plantację drzew szybko rosnących. Co istotne, zysk firmy z tej inwestycji będzie mógł zostać odebrany albo w gotówce, albo w postaci drewna.
Rozwijanie infrastruktury w technologii blockchain
Ostatnio Oxygen Forest Poland zaczął budować infrastrukturę opartą na sieci blockchain, w której transakcje na ślad węglowy będą w 100% jawne. Ponadto, spółka tworzy również obecnie zapisane na łańcuchu blockchain kontrakty terminowe na drewno.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej: