Według najnowszych badań, najbogatszy 10 proc. światowej populacji był w latach 1990-2015 odpowiedzialny za emisję większej ilości dwutlenku węgla niż biedniejsza połowa świata.

Oxfam (znowu) ostrzega

Swój nowy raport opublikował Oxfam (tym razem przy współpracy z Stockholm Environment Institute). Organizacja, która często ostrzega nas przed rosnącymi nierównościami majątkowymi na świecie, stwierdziła teraz, że nadmierna konsumpcja i uzależnienie bogatej części świata od transportu wysokoemisyjnego wyczerpują światowy „budżet węglowy”.

– Taka koncentracja emisji dwutlenku węgla w rękach bogatych [ludzi] oznacza, że ​​pomimo doprowadzenia świata na skraj katastrofy klimatycznej, spalając paliwa kopalne, wciąż nie udało nam się poprawić życia miliardów ludzi – powiedział The Guardianowi Tim Gore, ekspert Oxfam.

Badanie Oxfam wykazało teraz, że najbogatsze 10 proc. światowej populacji, obejmujące około 630 milionów ludzi, było odpowiedzialne za około 52 proc. globalnej emisji CO2 w okresie 25 lat.

Wspomniane najbogatsze 10 proc. to osoby o dochodach powyżej około 35 000 USD  rocznie.

To niesprawiedliwe!

najtańsze nowe samochodyOxfam stwierdza w swoim raporcie, że dalsze zezwalanie bogatszym na emitowanie znacznie większej ilości energii niż osobom żyjącym w ubóstwie jest niesprawiedliwe.

Gore wskazał w rozmowie z The Guardian, że to transport jest jednym z głównych czynników napędzających wzrost emisji. Dodał, że ludzie w bogatych krajach wykazują rosnącą tendencję do kupowania samochodów o mocnych silnikach, które spalają większe ilości paliw. Jako przykład podał popularne SUV-y. Jego zdaniem problemem są też loty.

Jak walczyć z tym problemem? Oxfam domaga się wprowadzenia większych podatków od luksusowych produktów wysokoemisyjnych. Tak zebrane środki miałyby być kierowane potem do osób biednych.

– Nie chodzi tu o ludzi, którzy spędzają rodzinne wakacje raz w roku, ale o ludziach, którzy co miesiąc odbywają loty międzykontynentalne – to dość mała grupa osób – uspokaja jednak Gore.

Dalej ekspert Oxfam dodał, że chociaż obecny kryzys i zamknięcie gospodarek spowodowały tymczasowy spadek emisji, ogólny wpływ tych czynników na budżet węglowy będzie prawdopodobnie nieistotny, ponieważ emisje wzrosły zaraz po otwarciu rynków.

Oxfam zasłynął parę lat temu, gdy opublikował swój słynny raport o rosnących nierównościach społecznych. Dokument wzbudził jednak wielkie emocje. Krytycy zarzucali organizacji, że manipuluje danymi i przyjęła kontrowersyjną metodologię prowadzenia badań.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments