Nie jest żadną tajemnicą, że każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze. Mowa tu nie tylko o dbaniu o jego zdrowie i bezpieczeństwo, ale także o zapewnieniu jak najlepszego startu w dorosłe życie – także pod kątem finansowym. Tak więc, aby zabezpieczyć przyszłość dziecka, warto jak najwcześniej rozpocząć oszczędzanie. Najważniejsza jest systematyczność, czyli regularne – choćby najmniejsze – wpłaty.
Dlaczego warto oszczędzać na przyszłość dziecka? Jakie są kluczowe elementy skutecznego oszczędzania na przyszłość dziecka? Na te pytania, odpowiedzi zostaną udzielone poniżej:
Dlaczego warto oszczędzać na przyszłość dziecka? 
Zgodnie z obecnie panującym trendem, rodzice nawet kilkuletnich dzieci myślą o tym, jak będzie wyglądała ich przyszłość, także w wymiarze finansowym. Systematyczne oszczędzanie w tym celu nie jest znacznym obciążeniem dla domowego budżetu, jeśli będziemy co miesiąc odkładać niewielką sumę. Z czasem odkładanie pieniędzy w tym celu staje się tak naturalnym obowiązkiem, jak comiesięczne opłacanie rachunków za media. Co więcej, z pozoru małe kwoty odkładane przez długi czas zamieniają się w naprawdę solidny kapitał.
Jakie są więc kluczowe elementy skutecznego oszczędzania na przyszłość dziecka? Zdecydowanie najważniejszym jest pierwszy z nich, czyli:
Wyznaczenie celów oszczędnościowych
W jakim konkretnie celu chcemy oszczędzać na przyszłość dziecka? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista. Wiele osób decyduje się na taki krok, ponieważ uważa, że pieniądze się po prostu “przydadzą”. Niestety, takie podejście – bez wyznaczenia konkretnego, jasno sprecyzowanego celu – grozi tym, że z czasem motywacja do regularnego odkładania środków u rodziców spadnie lub nawet poczują oni pokusę, by sięgnąć po te oszczędności w momencie pojawienia się problemów finansowych.
Przy wyznaczeniu konkretnego, policzalnego celu, motywacja nie maleje. O jakich celach tutaj mowa?
Oszczędzanie na studia dziecka 
Pierwszy z nich jest ściśle związany z edukacją. Jeśli dziecko dobrze radzi sobie w szkole, istnieje szansa, że w przyszłości zapragnie wybrać się na renomowany, zagraniczny uniwersytet lub najlepsze możliwości rozwoju będzie jej stwarzać prywatna uczelnia. Obie drogi związane są z dużymi obciążeniami finansowymi. Na ten cel z całą pewnością warto oszczędzać, ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości przyniesie on dziecku namacalne korzyści.
Oszczędzanie na mieszkanie dla dziecka
Drugi cel także może być związany z edukacją, lecz nie w każdym przypadku. Prędzej czy później dziecko musi wyfrunąć z rodzinnego gniazda. Często dzieje się to w momencie rozpoczęcia studiów, czasem po ich ukończeniu. Warto mu w tym pomóc. Oczywiście, najlepszy możliwy start w dorosłe życie, zwłaszcza po zakończeniu edukacji i w momencie wejścia na rynek pracy, daje kupno własnego lokum dla dziecka.
Jak jednak wiadomo ceny mieszkań – zwłaszcza w największych miastach – bywają astronomiczne i trudno uzbierać na ten cel za pomocą odkładania niewielkich kwot, nawet w ciągu kilkunastu lat. Natomiast zgromadzenie środków na pokrycie wkładu własnego przy zakupie nieruchomości na kredyt jest już znacznie łatwiejszym w realizacji celem. Ewentualnie, jeśli dziecko wybiera się na stacjonarne studia poza rodzinne miasto, dobrze jest opłacać mu koszty związane z mieszkaniem poza domem rodzinnymi na czas nauki, aby mogło w pełni skoncentrować się na swojej dalszej edukacji.
Oszczędzanie na rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka
Kolejnym dobrym pomysłem jest oszczędzanie pieniędzy na rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka w przyszłości. Mowa tutaj zarówno o takich wydatkach, jak podróże i wymiany studenckie – gdy dziecko będzie już pełnoletnie; jak i pieniądzach na rozkręcenie własnego biznesu. W pierwszym przypadku, jak doskonale wiemy, takie doświadczenia są niezwykle rozwijające i poszerzają horyzonty. W drugim często zdarza się, że gdy dziecko jest prawdziwym pasjonatem w jakiejś dziedzinie i pobiera w niej profesjonalną, specjalistyczną wiedzę, nabywa wyjątkowe umiejętności, to może spróbować na tym zarabiać. Jednak realizacja własnego pomysłu biznesowego zawsze będzie wymagała nakładów finansowych. Taki zastrzyk gotówki odkładanej przez lata przez rodziców okaże się więc tutaj bezcenny.
Regularność kluczem do skutecznego oszczędzania
Najważniejsze, aby oszczędzanie na przyszłość dziecka nie było chaotyczne, nawet na samym początku. Najlepiej więc od razu ustalić, w jaki sposób zamierzamy to robić, pamiętając przy tym, że najważniejsza jest systematyczność. Spójrzmy na to z dłuższej perspektywy – odkładanie na przyszłość dziecka 200 złotych miesięcznie po 18 latach da nam kwotę w wysokości 43 200 PLN. Taka suma z całą pewnością ułatwi wejście w dorosłe życie, prawda?
Dla jednej rodziny korzystne może być comiesięczne odkładanie stałej kwoty, inna może postawić na wpłaty roczne czy kwartalne. W każdym z tych przypadków dobrym pomysłem jest ulokowanie tych środków na bezpiecznym produkcie oszczędnościowym, takim jak konto oszczędnościowe, lokata czy obligacje Skarbu Państwa. Trzymanie długoterminowych oszczędności w gotówce jest na ogół złym pomysłem, ponieważ będą one wyłącznie tracić na wartości ze względu na inflację.
Niektórzy rodzice od razu decydują się natomiast na przeznaczanie docelowej kwoty na jakiś produkt inwestycyjny o niskim poziomie ryzyka, który powinien przynieść założoną stopę zwrotu.
Zaangażuj dziecko w oszczędzanie 
Z powyższego tekstu wynika, że kluczowa dla przyszłości dziecka jest edukacja. To w największej mierze od rodziców zależy jaki kapitał zbierze nasza pociecha, zanim osiągnie pełnoletność. Mowa tu nie tylko o finansach, lecz również o wiedzy, zdolnościach intelektualnych, przydatnych życiowych umiejętnościach i właściwym systemie wartości. Oznacza to, że łatwiejszy start w dorosłość dla dziecka to nie tylko oszczędności na mieszkanie czy studia, które od nas otrzyma.
Równie ważna jest edukacja finansowa. To na rodzicach w największym stopniu spoczywa obowiązek nauczenia dziecka oszczędzania oraz odpowiedzialnego zarządzania pieniędzmi. Z pomocą przychodzą tutaj banki oferujące konta i karty płatnicze już dla nastoletnich dzieci. Z reguły są one podpięte pod rachunki rodziców, co oznacza, że dziecko dysponuje kwotą, którą mu udostępnimy.
Podsumowując, jeżeli nie tylko będziemy regularnie i racjonalnie oszczędzać na przyszłość dziecka, ale także zaangażujemy je w proces oszczędzania, nie tylko umożliwimy mu świetny start w dorosłość, ale niemal będziemy mieli pewność, że doskonale poradzi sobie ono finansowo w przyszłości nawet bez sowitego przelewu od rodziców.