Ostatnia chwila na złożenie wniosku o dodatek elektryczny

Udostępnij

Wielkimi krokami zbliża się termin złożenia wniosku o dodatek elektryczny. Sprawdź, czy możesz liczyć na rządową dopłatę do energii elektrycznej. Możesz zyskać 1000 lub nawet 1500 złotych. Szczegóły zostaną przedstawione poniżej:

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Rosnące ceny prądu

Zacznijmy od tego, że od 18 października 2022 roku obowiązuje kolejna już ustawa dotycząca dodatków, rekompensat, przepływów finansowych związanych z chęcią ulżenia odbiorców indywidualnych w kwestii kosztów nośników energii.

Mowa tu o ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Ustawa ta zakłada zamrożenie cen prądu w 2023 roku w ramach tak zwanej Tarczy Solidarnościowej na obecnym poziomie do 2 megawatogodzin zużycia rocznego.

Próg ten jest porównywalny do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym. Tylko nadwyżka ponad limit będzie rozliczana zgodnie z taryfą obowiązującą w 2023 roku. Na wyższy pułap mogą liczyć osoby niepełnosprawne (do 2,6 megawatogodziny) oraz gospodarstwa domowe dysponujące Kartą Dużej Rodziny i rolnicy ( do 3 megawatogodzin).

Ustawa przewiduje również, że jeśli między 1 października 2022 a 31 grudnia 2023 odbiorca prądu zmniejszy zużycie o co najmniej 10% w porównaniu z okresem obejmującym 1 października 2021 – 31 grudnia 2022, to w 2024 roku sprzedawca ma zaoferować obniżkę kosztów energii elektrycznej w wysokości 10%. Chodzi o okres od października 2022 do grudnia 2023.

Dodatek elektryczny – co to jest?

Co więcej, omawiana ustawa wprowadza także jednorazowy dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, którym głównym źródłem ogrzewania jest prąd. Mowa tu zatem o pompach ciepła, piecach akumulacyjnych oraz bojlerach.

Rząd szacuje, że takich gospodarstw jest w Polsce około 800 tysięcy. W efekcie, chce on przeznaczyć na ten cel około 1 miliarda złotych. Co ważne, przewidziane zostały dwa finansowe poziomy dopłaty do prądu:

  • 1000 PLN dla gospodarstw domowych, których roczne zużycie prądu w 2021 roku wyniosło do 5 megawatogodzin
  • 1500 PLN dla gospodarstw domowych, których roczne zużycie prądu w 2021 roku przekroczyło 5 megawatogodzin

Kto nie otrzyma dodatku elektrycznego?

Co istotne, z dodatku zostali wyłączeni odbiorcy, którzy mają zainstalowaną fotowoltaikę. Dodatek nie przysługuje również odbiorcom, którzy już wcześniej skorzystali z innych form rekompensaty, czyli na przykład dodatku węglowego czy gazowego.

Ponadto, warunkiem otrzymania dodatku jest zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, z tym że brane pod uwagę będą tylko wpisy do 11 sierpnia, chyba że zgłoszona deklaracja po tym terminie dotyczy nowej instalacji ogrzewania elektrycznego.

Należy również wiedzieć, że przy przyznawaniu dodatku elektrycznego obowiązuje zasada: jeden dodatek na jeden adres zamieszkania, niezależnie od liczby domowników.

Co ważne, za informacje we wniosku odpowiadamy karnie, jak za składanie fałszywych zeznań. Mowa tu o sankcji do 8 lat pozbawienia wolności.

Do kiedy można złożyć wniosek?

Wnioski można składać już od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023. Z kolei gmina ma czas na wypłatę do 31 marca. Wypełniony i wydrukowany formularz można dostarczyć osobiście do urzędu gminy lub złożyć go online.

Jeśli wybieramy drugą opcję, musimy posiadać Profil zaufany. Logujemy się do portalu e-PUAP, z katalogu wybieramy „pismo ogólne do podmiotu publicznego” i odpowiedni urząd, rodzaj pisma.

Załączamy pobrany i wypełniony wniosek, a następnie składamy elektroniczny podpis i wysyłamy wniosek. Oprócz podstawowych informacji, należy podać również liczbę osób zamieszkujących gospodarstwo domowe, ich dane i wskazać główne źródło ogrzewania. Wzór wniosku można pobrać ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Znajduje się on pod tym linkiem. wniosek

Osoby starające się o dofinansowanie w kwocie 1500 złotych, do wniosku muszą dołączyć rozliczenie za prąd z 2021 roku, które potwierdza wyższe zużycie. Gminy mają czas na wypłatę środków do końca marca 2023 roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również