W związku z totalnym chaosem wywołanym przez Polski Ład, a następnie jego korektą, 2022 rok jest bezdyskusyjnie wyjątkowy pod kątem systemu podatkowego. W efekcie, choć przedsiębiorcy pierwotnie musieli wybrać formą opodatkowania w lutym tego roku, to konieczność zmiany Polskiego Ładu sprawiła, że od lipca mamy nowe przepisy podatkowe i niekoniecznie wybrana na początku roku forma rozliczania się z fiskusem jest dalej opłacalna.
Na szczęście Ministerstwo Finansów posłuchało ekspertów i ostatecznie Polski Ład 2.0 dopuszcza zmianę opodatkowania w dwóch wariantach. Można jej dokonać do końca 22 sierpnia i nie ma żadnych wątpliwości, że wielu przedsiębiorców może na takim manewrze podatkowym zyskać nawet kilka tysięcy złotych, o czym przekonamy się poniżej:
Jakie manewry podatkowe można wykonać?
Prowadzący działalność gospodarczą będą mogli wybrać rozliczenie na skali. Jeśli są na podatku liniowym i ryczałcie mogą to zrobić ex post (po zakończeniu roku podatkowego 2022) za cały rok podatkowy. To jednak nie wszystko. Otóż, przedsiębiorcy na ryczałcie mogą także przejść na skalę już na drugą połowę roku. Muszą jednak podjąć decyzję i zgłosić zmianę najpóźniej do 22 sierpnia.
Komu zmiana formy opodatkowania na drugie półrocze będzie się opłacać?
W tym przypadku warto zatem rozliczyć swoje dochody i koszty pod tym kątem, bowiem okazuje się, że nawet jeśli osoba na ryczałcie korzysta z niższych stawek, to przejście na skalę na drugą połowę roku może okazać się opłacalne. Taki manewr podatkowy może być naprawdę korzystny, ponieważ pomimo zmiany formy opodatkowania od połowy roku, skala będzie dostępna w 100%. co oznacza pełną kwotę wolną od podatku – 30 tysięcy złotych. Wejście w drugi próg podatkowy także będzie w pełnej kwocie, czyli rozpocznie się od 120 tysięcy złotych.
Przykład
Kiedy przejście w drugiej połowie roku z ryczałtu na skalę okaże się opłacalne? Dla przykładu, dla poziomu przychodu 200 tysięcy złotych w stosunku rocznym czyli po 100 tysięcy PLN na każde półrocze i stawce ryczałtu 17%, zmiana w połowie roku daje zysk w wysokości około 3 tysięcy złotych.
W takim przypadku w stosunku rocznym skala była kompletnie niekorzystna, ponieważ podatek byłby wyższy o 10 500 złotych, ale zmiana tylko na drugą połowę roku – już jak najbardziej. Ogólnie rzecz biorąc w większości przypadków, gdzie dochód w drugim półroczu powinien wynieść do 130 tysięcy złotych, taka zmiana powinna się opłacać. W kalkulacji trzeba jednak uwzględnić stawki ryczałtu według których dany przedsiębiorca się rozlicza – a mamy ich przecież aż dziewięć.
Komu zmiana formy opodatkowania z liniowego na skalę po zakończeniu roku się opłaci?
Przepisy, które obowiązują od 1 lipca powodują, że granica opłacalności rozliczania się na podatku liniowym w ujęciu całego roku podatkowego to 170 tysięcy złotych dochodu, podczas gdy w 2021 roku było to około 100 tysięcy PLN dochodu, a według zasad pierwotnej wersji Polskiego Ładu, wprowadzonej w styczniu, było to 150 tysięcy PLN.
Kalkulator dla przedsiębiorców od Ministerstwa Finansów już niebawem
Ministerstwo Finansów udostępnia obecnie kalkulatory do obliczania skutków zmian po wejściu drugiej wersji Polskiego Ładu. Do tej pory pojawiły się kalkulatory dla pracujących na etacie i umowie zleceniu oraz dla osób na dwóch umowach o pracę. Na początku sierpnia ma natomiast pojawić się kalkulator dla przedsiębiorców. Nie wiadomo czy udostępniony zostanie także kalkulator dla osób na ryczałcie w celu wyliczenia opłacalności zmiany formy opodatkowania na drugie półrocze.