OLX, Allegro, Vinted — urząd skarbowy dowie się, ile na nich zarabiasz

Udostępnij

OLX, Allegro i Vinted to portale, na których bez trudu znajdziemy wiele przydatnych przedmiotów w przystępnych cenach. Jednocześnie możemy na nich dodawać własne ogłoszenia. Wraz z Dyrektywą DAC7 zostaną wprowadzone pewne zmiany, na podstawie których portale internetowe będą musiały przekazywać informacje o użytkownikach do urzędu skarbowego. W jakich sytuacjach urząd skarbowy dowie się, ile zarabiamy na OLX, Allegro i Vinted? Jaki dokładnie jest cel Dyrektywy DAC7?

Portale, które pozwalają zarobić nam na używanych rzeczach

sprzedaż onlinePortale takie jak OLX i Allegro szczególnie znane są z tego, że możemy kupić na nich wiele rzeczy codziennego użytku w naprawdę atrakcyjnych cenach. Znajdziemy na nich przedmioty nowe oferowane przez daną firmę, ale poza tym swoje ogłoszenia wstawiają również osoby prywatne, które chcą się pozbyć niepotrzebnych przedmiotów, których już nie używają. Natomiast Vinted to portal, na którym przede wszystkim wystawiane są używane ubrania. Poza tym OLX, Allegro i Vinted to doskonałe miejsce dla rękodzielników, którzy sprzedają na tego typu portalach oryginalne i ręcznie robione ubrania, biżuterię, świece, a nawet ceramikę. Co ciekawe na OLX spotkamy się także z ofertami pracy i sprzedażą najróżniejszych usług.

Platformy takie jak OLX, Allegro i Vinted mogą mieć pozytywny wpływ na redukcję zanieczyszczenia, poprzez promowanie kupowania używanych przedmiotów. Dzięki nim ludzie są w stanie kupować i sprzedawać używane rzeczy, zamiast kupować całkiem nowe produkty. W ten sposób można zmniejszyć ilość odpadów i zredukować zapotrzebowanie na surowce, które są potrzebne do produkcji nowych przedmiotów. Poza tym kupowanie używanych przedmiotów z takich platform jest często tańsze niż kupowanie nowych, co umożliwia ludziom oszczędzanie pieniędzy. To z kolei może prowadzić do mniejszej konsumpcji i mniejszej ilości odpadów. Platformy takie jak OLX, Allegro i Vinted są ważnymi narzędziami dla osób, które chcą mieć wpływ na redukcję zanieczyszczenia i chcą wesprzeć bardziej zrównoważony styl życia.

Wraz z początkiem 2023 roku weszła w życie Dyrektywa DAC7. Jakie pojawią się zmiany w wyniku nowego prawa unijnego? Portale takie jak Allegro, OLX i Vinted będą miały obowiązek informować urzędy skarbowe o sfinalizowanych transakcjach.

Unijna Dyrektywa DAC7

podatek od OLX, AllegroWiele osób sprzedaje swoje stare ubrania i najróżniejsze sprzęty za pośrednictwem takich platform jak OLX, Vinted i Allegro. W wyniku unijnej Dyrektywy 2021/514 z 22 marca 2021 roku zwanej też Dyrektywą DAC7 portale internetowe będą miały obowiązek informować o sfinalizowanych transakcjach. Jednak dlaczego w ogóle takie zmiany powstały?

Dyrektywa DAC7 to unijna dyrektywa, która ma na celu wzmocnienie współpracy administracyjnej między państwami członkowskimi Unii Europejskiej w zakresie wymiany informacji dotyczących podatków. Głównymi celami dyrektywy DAC7 są:

  • wzmocnienie współpracy między państwami członkowskimi w zakresie wymiany informacji podatkowych
  • poprawa jakości i skuteczności wymiany informacji w celu zwalczania unikania opodatkowania
  • ujednolicenie procedur i standardów wymiany informacji podatkowych między państwami członkowskimi.

Dyrektywa DAC7 wprowadza między innymi nowe wymogi dotyczące udostępniania informacji o dochodach uzyskiwanych przez podmioty zagraniczne oraz rozszerza zakres podmiotów, które są zobowiązane do przekazywania tych informacji. Wprowadza także nowe procedury w zakresie korzystania z tych informacji oraz wymaga od państw członkowskich stosowania procedur i standardów wymiany informacji zgodnych z międzynarodowymi standardami.

Dyrektywa DAC7 jest kolejnym krokiem w kierunku zwalczania unikania opodatkowania w Unii Europejskiej i wzmocnienia współpracy między państwami członkowskimi w zakresie wymiany informacji podatkowych. Powstała na skutek coraz szybciej rozwijającej się branży e-commers. Jednak OLX, Vinted i Allegro będą przekazywały dane sfinalizowanych transakcjach tylko w określonych przypadkach.

Kiedy urząd skarbowy dowie się, ile zarabiamy na sprzedaży w Internecie?

podatekCelem Dyrektywy DAC7 jest ujednolicenie przepisów i walka z unikaniem opodatkowania. Urząd Skarbowy jednak nie będzie informowany o wszystkich sprzedanych przez nas przedmiotach. Portale będą miały obowiązek przekazać dane o sprzedawcy, który w ciągu roku:

  • sprzeda powyżej 30 towarów,
  • zarobi powyżej 2000 euro.

W przypadku mniejszych sprzedawców, którzy robią wyprzedaż szafy na Vinted lub pozbywają się zbędnych rzeczy na OLX raczej mała szansa na przekroczenie limitów. Mimo wszystko należy pamiętać, że nie musimy płacić podatku, jeśli od zakupu sprzedawanej rzeczy minęło 6 miesięcy i nie zarabiamy na jej sprzedaży. To oznacza, że jeśli kupiliśmy buty za 200 zł i sprzedajemy je za 150 zł, nie musimy płacić podatku.

Ponadto użytkownicy, którzy regularnie prowadzą sprzedaż na Vinted, OLX i Allegro nieużywanych rzeczy i zarabiają na nich z zyskiem, muszą zapłacić podatek jedynie od zysku. Oznacza to, że jeśli kupiliśmy daną rzecz za 100 zł i sprzedajemy ją za 150 zł, musimy odprowadzić podatek tylko i wyłącznie od zysku. W takiej sytuacji od 50 zł.

Z punktu widzenia użytkownika takiej platformy (czyli sprzedawcy), największą zmianą będzie konieczność podawania administracji platformy dodatkowych danych (m.in. daty urodzenia). Ponadto platforma będzie zobowiązana do gromadzenia informacji o transakcjach dokonywanych przez sprzedawcę w celu ich przekazywania organom skarbowym w postaci zbiorczych raportów – wyjaśnia adwokat Arkadiusz Szczudło w rozmowie Fashion Biznes. Należy pamiętać, że przepisy związane z opodatkowaniem sprzedaży okazjonalnej istniały jeszcze przed nową unijną dyrektywą.

Zmiany dotyczące sprzedaży internetowej

Dyrektywa DAC7Dyrektywa DAC7 to unijna dyrektywa, która weszła w życie z początkiem 2023 roku. Jej głównym celem jest wzmocnienie współpracy administracyjnej między państwami członkowskimi Unii Europejskiej w zakresie wymiany informacji dotyczących podatków oraz zwalczanie unikania opodatkowania. Jednym z wymogów dyrektywy jest obowiązek informowania Urzędów Skarbowych przez portale internetowe, takie jak OLX, Allegro i Vinted o sfinalizowanych transakcjach.

Platformy takie jak OLX, Allegro i Vinted pozwalają zarówno na sprzedaż, jak i zakup używanych rzeczy. To doskonałe miejsca dla rękodzielników, którzy sprzedają w takich miejscach oryginalne i ręcznie robione ubrania, biżuterię, świece, a nawet ceramikę. Są ważnymi narzędziami dla osób, które chcą mieć wpływ na redukcję zanieczyszczenia.

Dyrektywa DAC7 wprowadza nowe wymogi dotyczące udostępniania informacji o dochodach uzyskiwanych przez podmioty zagraniczne oraz rozszerza zakres podmiotów, które są zobowiązane do przekazywania tych informacji. Wprowadza także nowe procedury w zakresie korzystania z tych informacji oraz wymaga od państw członkowskich stosowania procedur i standardów wymiany informacji zgodnych z międzynarodowymi standardami. Powstała na skutek coraz szybciej rozwijającej się branży e-commerce. Warto jednak pamiętać, że OLX, Allegro i Vinted będą przekazywać informacje o sfinalizowanych transakcjach tylko w określonych przypadkach.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również