Kilkanaście linii lotniczych w tym m.in. Air France, Alitalia, British Airways, Lufthansa, Ryanair oraz Wizz Air zobowiązało się do lepszego informowania i terminowego zwrotu kosztów pasażerom w przypadku odwołania lotu, poinformowała Komisja Europejska.
KE zawiadomiła w grudniu 2020 r. organy ochrony konsumentów państw członkowskich, zwracając się z prośbą o zajęcie się praktykami dot. odwołania lotów i zwrotu kosztów biletów w trakcie pandemii COVID-19.
„To dobra wiadomość dla konsumentów, że linie lotnicze zobowiązały się do poszanowania praw pasażerów. We wczesnej fazie pandemii niektóre linie lotnicze wprowadziły na pasażerów vouchery za niewykorzystany lot. […] Po naszej wspólnej akcji cieszę się, że większość z nich zgodziła się na zwrot pieniędzy” – powiedział komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, cytowany w komunikacie.
Przegląd zobowiązań linii lotniczych
Po rozmowach, oto zobowiązania podjęte przez linie lotnicze:
- W większości przypadku zaległości w zwrocie kosztów zostały usunięte, a pasażerowie otrzymają zwrot pieniędzy w ciągu 7 dni, zgodnie z wymogami prawa UE;
- w przypadku odwołania lotu pasażerowie będą wyraźniej informowani o przysługujących im prawach;
- linie lotnicze będą w równym stopniu uwzględniać na swoich stronach internetowych, wiadomościach e-mail i innej komunikacji z pasażerami różne opcje, które pasażer ma do wyboru w przypadku odwołania lotu przez linię lotniczą: czyli zmianę planu podróży , zwrot pieniędzy i – jeśli jest to oferowane przez linię lotniczą – zwrot w postaci voucheru na inny lot;
- linie lotnicze, w swoich komunikatach do pasażerów, wyraźnie rozróżnią odwołania lotu przez linię lotniczą (i wynikające z tego prawa ustawowe pasażera) od odwołania lotu przez pasażera (i ewentualne prawa umowne, które mogą przysługiwać w takich przypadkach zgodnie z warunkami linii lotniczej);
- pasażerowie mogą otrzymać vouchery tylko wtedy, gdy wyraźnie je wybiorą;
- pasażerowie, którzy zarezerwowali lot za pośrednictwem pośrednika i mają trudności z otrzymaniem zwrotu od pośrednika, mogą zwrócić się do linii lotniczej i poprosić o zwrot bezpośrednio.
Następne kroki:
Krajowe organy konsumentów mają monitorować, czy zobowiązania są prawidłowo realizowane. Zdecydują też jak postępować w przypadku nierozstrzygniętej kwestii voucherów bez możliwości zwrotu pieniędzy, które były proponowane pasażerom we wczesnej fazie pandemii.
Po informacji, otrzymanej przez KE, w lutym 2021 r. sieć krajowych organów ochrony konsumentów w sześciu państwach – Belgii, Niemiec, Grecji, Włoch, Hiszpanii i Szwecji zwróciła się o informacje do kilkunastu linii lotniczych najczęściej wymienianych w skargach konsumentów.
Linie lotnicze zaangażowane w dialog to: Aegean Airlines, Air France, Alitalia, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Easyjet, Eurowings, Iberia, KLM, Lufthansa, Norwegian, Ryanair, TAP, Vueling i Wizz Air.