Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zdecydowała o podwyżce stóp procentowych w strefie euro o 75 punktów bazowych. Zdecydowano się na taki krok przede wszystkim ze względu na wysoką, wynoszącą już niemal 10% w skali roku inflację.
To ruch zgodny z oczekiwaniami rynku. Po podwyżce główna stopa procentowa wyniesie 2%, a stopa depozytowa – 1,5%.
Druga z rzędu podwyżka stóp procentowych w strefie euro
Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego podniosła dziś stopy procentowe w strefie euro o 75 punktów bazowych, czyli w takim samym stopniu jak na posiedzeniu we wrześniu.
W lipcu zaś, gdy Europejski Bank Centralny wykonał pierwszy ruch w górę od 11 lat, było to 50 punktów bazowych. Od rozpoczęcia cyklu podwyżek, EBC zwiększyło zatem koszt pieniądza w krajach strefy euro o 2 punkty procentowe.
Najwyższe stopy procentowe od 2009 r.
Dzisiejsza decyzja oznacza, że główna stopa operacji refinansujących w strefie euro wynosić będzie od teraz 2%, depozytowa zaś 1,5%. To poziomy ostatnio notowane w lutym 2009 roku. Z kolei od wiosny 2014 do lipca 2022 stopa depozytowa w strefie euro była ujemna.
EBC stanowczo walczy z inflacją
Głównym powodem tak odważnych podwyżek stóp procentowych jest wysoka inflacja w strefie euro. We wrześniu przebiła oczekiwania ona rynku i wzrosła do 9,9% z 9,1% w sierpniu.
Niepokojący jest także wzrost inflacji bazowej, czyli wskaźnika obrazującego ceny bez energii, paliw i żywności. Pokazuje ona siłę wewnętrznego popytu i skalę rozlewania się wzrostu cen po gospodarce. We wrześniu w strefie euro wyniosła ona 4,8%.
Co dalej?
Warto dodać, że na tym zapewne nie koniec ruchów EBC. Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zapowiedziała w swoim komunikacie dalsze zacieśnianie polityki monetarnej, aby zapewnić powrót inflacji w odpowiednim czasie do celu inflacyjnego wynoszącego 2%.
EBC będzie oczywiście opierać swoją dalszą politykę dotyczącą stóp procentowych na zmieniających się perspektywach inflacji i aktywności gospodarczej, a decyzje będą podejmowane z posiedzenia na posiedzenie.
Nie zmienia to faktu, że dziś Europejski Bank Centralny wykonał kolejny istotny krok w kierunku wycofania się z akomodacyjnej polityki pieniężnej. Obecna polityka monetarna EBC jest nakierowana na zmniejszenie wsparcia popytu i ochronę przed ryzykiem trwałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych.
Co prognozują eksperci?
W konsekwencji, ekonomiści wskazują, że prawdopodobnie czekają nas jeszcze dwie lub trzy podwyżki, choć różnią się w opinii co do skali i tempa ruchów w górę. Niektórzy twierdzą, że teraz podwyżki będą mniejsze – po 50 punktów bazowych, a na początku przyszłego roku tylko po 25 punktów bazowych.
Docelowo stopa główna i depozytowa stopa procentowa mogą wzrosnąć do odpowiednio 2,75% i 2,25%.