Od dziś można założyć konto mieszkaniowe

77
budżety domowy

Od dziś w Banku Pekao można założyć konto mieszkaniowe, które jest jednym z elementów rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. To pierwszy bank, który wprowadził ten produkt do swojej oferty.

Konto mieszkaniowe uruchomione w pierwszym banku

Konto mieszkaniowe można początkowo założyć jedynie w oddziałach Banku Pekao. Instytucja nie wyklucza jednak, że w przyszłości umożliwi rozpoczęcie odkładnia na nieruchomość w ramach rządowego programu również przez bankowość elektroniczną.

Konto mieszkaniowe – podstawowe informacje

Konto mieszkaniowe to program pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego mieszkania. Mowa tutaj o specjalnym koncie oszczędnościowym, które ma być prowadzone przez banki komercyjne.

Konto mieszkaniowe może otworzyć osoba, która ukończyła 13. rok życia i ma nie więcej niż 45 lat. Ponadto, produkt ten przysługuje przede wszystkim osobom, które nie mają i nie miały mieszkania – w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Z tego produktu może jednak skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci, o ile dany lokal nie przekracza:

  • Powierzchni do 50 metrów kwadratowych przy dwójce dzieci
  • Powierzchni do 75 metrów kwadratowych przy trójce dzieci
  • Powierzchni do 90 metrów kwadratowych przy czwórce
  • Bez limitu przy 5 i większej liczbie dzieci

Oprocentowanie i premia mieszkaniowa kredyt

Okres oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym wynosi od 3 do 10 lat. Oszczędności trzymane na koncie mieszkaniowym będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, a odsetki będą zwolnione z zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (potocznie nazywanego podatkiem Belki).

W przypadku oferty Banku Pekao, aktualnie na koncie mieszkaniowym można liczyć na oprocentowanie w wysokości 5% przez sześć miesięcy od dnia otwarcia rachunku. Następnie, do połowy 2024 roku, oprocentowanie na koncie mieszkaniowym w tym banku będzie wynosiło 3%.

Co więcej, systematyczne wpłaty – co najmniej 11 wpłat rocznie o wysokości od 500 do 2000 złotych co miesiąc – to gwarancja dodatkowej premii mieszkaniowej z budżetu państwa.

Premia mieszkaniowa będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi wzrostu cen 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego – w zależności od tego, który wskaźnik będzie korzystniejszy dla oszczędzającego.

Co jednak istotne, maksymalna wysokość premii mieszkaniowej została ograniczona do 15%, a minimalna – do 1%. Warto również dodać, że zgodnie z ustawą, konto mieszkaniowe będzie można przenosić bez opłat pomiędzy poszczególnymi bankami.

Na co trzeba wydać środki po zakończeniu okresu oszczędzania?

Zgromadzone środki wraz z premią mieszkaniową można będzie wydać na zakup mieszkania, budowę domu lub wkład finansowy w inwestycję w nieruchomość. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będziemy mieli 5 lat. nieruchomości

Jeśli tego nie zrobimy, stracimy nie tylko rządową premię, ale również 19% naszych zysków, gdyż zostanie od nich pobrany podatek Belki.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments