W najnowszym odcinku programu „Biznes Focus” Cezary Andrzejczyk – partner zarządzający w Qualia Advisory i Łukasz Janda – Dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów Rankomat.pl rozmawiają o polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Ile wynosi kara za brak OC w 2023 roku?
Ponad 250 tysięcy kierowców w Polsce jeździ bez ważnego ubezpieczenia OC. Według Łukasza Jandy spora część osób z tej grupy po prostu zapomniała, że ważność ich ubezpieczenia OC już upłynęła.
Co istotne, kary za brak OC są dziś dość wysokie – dziś, o ile ważność naszego OC upłynęła co najmniej 14 dni temu, należy zapłacić 7200 złotych. Co więcej, od nowego roku kwota ta znacząco wzrośnie, gdy pnie się ona w górę wraz z podwyżkami minimalnego wynagrodzenia brutto.
Czy ceny OC zaczęły rosnąć?
Okazuje się, że po siedmiu wojny cenowej między towarzystwami ubezpieczeniowymi i permanentnym spadkiem cen, w 2023 roku notujemy wzrosty cen ubezpieczeń OC. W trzecim kwartale 2023 wzrosły one rok do roku o 7%.
Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, w ostatnich dwóch latach mieliśmy do czynienia ze wzrostem kosztów likwidacji szkód rzędu 30%, co było konsekwencją wzrostu cen napraw i części zamiennych.
W jakim województwie znajdziemy najtańsze, a w jakim najdroższe OC?
Najwięcej za polisę OC zapłacimy w takich województwach, jak pomorskie, mazowieckie i dolnośląskie. Najmniej zapłacimy zaś w takich województwach, jak podkarpackie, świętokrzyskie i opolskie. Warto dodać, że różnica cen między najtańszym i najdroższym województwem sięga 40%.
Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?
Pierwszym bardzo istotnym kryterium, które znacząco wpływa na cenę, jest wiek i doświadczenie kierowcy. Im młodszy kierowca, tym wyższa stawka. Natomiast, im większe doświadczenie kierowcy, tym niższa stawka.
W efekcie, osiemnastoletni kierowca za OC będzie musiał zapłacić około 2000 złotych, a sześćdziesięcioletni kierowca – niecałe 500 PLN. Co ciekawe, stawka OC dla kierowców, którzy przekroczyli 60. rok życia znów powoli rośnie.
Kolejnym istotnym kryterium jest marka samochodu. Najwyższe stawki ubezpieczeń dotyczą takich marek, jak BMW czy Audi. Na niższe składki mogą zaś liczyć posiadacze aut takich marek, jak Škoda czy Toyota. Wpływ na cenę OC ma też pojemność pojazdu – im większa, tym wyższa składka.
Jak już zostało wspomniane, na cenę wpływa także miejsce zamieszkania kierowcy. Najwięcej za OC zapłacą mieszkańcy Warszawy, Gdańska czy Wrocławia, a najmniej – Rzeszowa czy Opola. Istotny jest także wiek samochodu. Okazuje się, że stawki OC dla nowych aut są wyższe, niż dla starszych.
Warto też dodać, że na najniższe OC mogą dziś liczyć posiadacze samochodów elektrycznych. Najwyższe stawki OC mają dziś płacić zaś posiadacze aut z napędem hybrydowym.
Czy kobiety płacą mniej za ubezpieczenie OC?
Okazuje się, że stawki za ubezpieczenie OC dla kobiet są niższe, gdyż według statystyk panie powodują mniej szkód.
Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?
Koszt AC zależy od wielu czynników. W pierwszej kolejności kierowca musi się zdecydować, czy wybiera AC, w którym ma udział w szkodzie, czy nie. Jeśli nie zamierza partycypować w koszcie likwidacji szkoda, polisa AC będzie droższa.
Kolejny aspekt dotyczy tego, czy likwidacja szkody ma być przeprowadzana w autoryzowanym serwisie, czy niekoniecznie oraz czy części zamienne muszą być oryginalne, czy mogą to być zamienniki. Wszystkie te parametry istotnie wpływają na cenę autocasco.
Czy Polacy coraz chętniej kupują ubezpieczenia AC?
Okazuje się, że z każdym rokiem portfel polis AC w Polsce rośnie, co oznacza, że klienci coraz częściej decydują się na autocasco. Mało tego, w ostatnich latach zwiększa się również udział klientów nabywających najwyższy pakiet AC.
Czy młodzi kierowcy płacą więcej za AC od doświadczonych kierowców?
Zdecydowanie tak, gdyż ubezpieczyciele patrzą na wiek kierowcy oraz jego historię szkód także przy wyznaczaniu stawki za ubezpieczenie AC.
Czy wśród kierowców rośnie poziom świadomości o tym, jak działają ubezpieczenia OC i AC?
Absolutnie tak. Świadczy o tym, że klienci coraz częściej decydują się na autocasco czy assistance, a na dodatek porównują ceny ubezpieczeń OC i wybierają najlepszą dla siebie ofertę tej polisy.
Czy rośnie popularność dodatkowych ubezpieczeń związanych z samochodem?
Okazuje się, że tak. Ogromną popularnością cieszy się obecnie krótkoterminowy assistance za granicą, a także ubezpieczenie szyb.
Jak wygląda profil kierowcy, porównujący oferty ubezpieczeń komunikacyjnych?
Klientem Rankomat.pl jest osoba w przedziale od 30. do 50. roku życia, który jest świadomy, że potrzebuje nie tylko OC, ale i dodatkowych ubezpieczeń, dlatego rzetelnie porównuje oferty polis.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym odcinkiem, nagranie znajduje się poniżej: