O czym pamiętać przed zakupem nieruchomości?

Udostępnij

Kupno nieruchomości wiąże się z koniecznością podjęcia licznych decyzji. Dotyczą one nie tylko określenia przedziału ceny pożądanej nieruchomości, ale również jej konkretnych cech. Przedstawiamy cztery rzeczy, o których nie można zapomnieć przed zakupem nowego mieszkania lub domu.

Stan techniczny nieruchomości

Przed zakupem nieruchomości należy dokładnie sprawdzić jej stan techniczny. Obejmuje on standard wykonania i wykończenia, jakość wykorzystanych materiałów budowlanych czy ogólny stan obiektu mieszkalnego. Ważną rolę w decyzji o kupnie nieruchomości może odgrywać również jakość wykonania ewentualnych udogodnień dla mieszkańców, takich jak hale garażowe, miejsca dla rowerów czy ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Metraż, rozkład i kondygnacja nieruchomości

Kolejne cechy nabywanej nieruchomości, na które powinien zwrócić każdy kupiec to jej cechy dotyczące:

  • metrażu – to, jaką wielkość się preferuje, może być zdeterminowane różnymi czynnikami: od ilości posiadanych funduszy po liczbę przyszłych domowników i ich osobiste potrzeby;
  • rozkładu pomieszczeń – dotyczy to na przykład zachodniej czy południowej ekspozycji mieszkania, które są najczęściej najbardziej pożądane przez nabywców;
  • kondygnacji – przyjmuje się, że w przypadku mieszkań najmniej atrakcyjne jest usytuowanie na parterze, wszystko jednak zależy od preferencji kupujących.

Więcej informacji o doborze metrażu znajdziecie w tekście: https://www.profbud.info/blog/jak-dobrac-metraz-mieszkania-do-wlasnych-potrzeb tutaj szczególnie warto zwrócić uwagę na sugerowaną wielkość mieszkania w zależności od jego finalnego przeznaczenia.

Wiarygodność dewelopera

Kupno nieruchomości z rynku pierwotnego wiąże się z zaufaniem konkretnej firmie deweloperskiej, która w swojej działalności powinna być wiarygodna i uczciwa. Szukając dewelopera, któremu warto zaufać, można posłużyć się wszelkimi informacjami o inwestorze, jakie można znaleźć w Internecie. Pozwolą one na weryfikację jego wiarygodności i ocenę, czy skorzystanie z jego oferty jest bezpieczne. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie w tym celu forów internetowych, mediów społecznościowych, zapoznanie się z recenzjami w wyszukiwarce Google oraz sprawdzenie ewentualnych artykułów na temat wybranego dewelopera na portalach informacyjnych.

Na co należy zwracać uwagę przy szukaniu informacji o deweloperze? Jak możemy przeczytać w artykule: https://www.profbud.info/blog/jak-sprawdzic-wiarygodnosc-dewelopera – przede wszystkim na doświadczenia innych klientów (ich poziom satysfakcji z usług inwestora) oraz na aktualny status dewelopera (na przykład jego kondycję finansową, status prawny, doświadczenie, czas funkcjonowania na rynku czy przynależność do organizacji branżowych). Elementów jest naprawdę sporo, więc koniecznie zapoznajcie się z treściami na wymienionej stronie.

Lokalizacja i skomunikowanie

Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru nieruchomości jest jej lokalizacja. Dlatego przed zakupem mieszkania czy domu koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jego położenie. Szczególną uwagę warto zwrócić na to, czy w okolicy znajduje się rozwinięta infrastruktura: handlowa, usługowa, kulturalna, edukacyjna, rozrywkowa czy sportowa. Ważna jest również dzielnica, w której zlokalizowana jest nieruchomość – najlepiej, aby była ona dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami miasta, przede wszystkim jego centrum. O lokalizacyjnej atrakcyjności nieruchomości świadczy również dostępność terenów zielonych i miejsc rekreacyjnych oraz ogólny poziom bezpieczeństwa.

Najnowsze

Zobacz również