Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.
W najnowszym odcinku programu omówione zostały spółki LPP i NVIDIA. Prowadzący poruszyli również temat wysokich cen traktorów. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Ile kosztują polskie traktory?
W Polsce aż 90% gospodarstw rolnych posiada ciągnik. Statystycznie w naszym kraju 1 traktor przypada na 10 hektarów użytków rolnych. Zakup ciągnika to spora inwestycja. Mniejsze traktory o mocy kilkudziesięciu koni mechanicznych kosztują do 200 tysięcy złotych.
Maszyna o mocy 100 koni mechanicznych to już wydatek rzędu 300 tysięcy PLN. Natomiast największe ciągniki, z silnikami o mocy przekraczającej 300 koni mechanicznych kosztują już co najmniej 1 milion złotych.
Co dzieje się z akcjami LPP?
W piątek 15 marca, tuż przed startem notowań giełdowych, fundusz Hindenburg Research opublikował raport przy okazji informując o tym, że zajął krótką pozycję na akcjach LPP. W obszernej analizie fundusz pokazał, że polska grupa modowa sprzedaje swoje stosunkowo nowe kolekcje w Rosji. W efekcie, akcje LPP 15 marca potaniały o ponad 35%.
W poniedziałek 18 marca, na specjalnie zwołanej konferencji, prezes LPP Marek Piechocki oświadczył, że “LPP nie prowadzi handlu w Rosji. Nie prowadzi na terenie Rosji działalności operacyjnej, ani handlowej. LPP sprzedało biznes rosyjski w czerwcu 2022 roku. Nie jest właścicielem spółki rosyjskiej, nie ma nad nią kontroli”.
Oznacza to, że grupa LPP stanowczo zaprzeczyła tezom stawianym przez Hindenburg Research, a ponadto złożyła do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki, jej akcjonariuszy i inwestorów.
Czy polski rynek kapitałowy jest przewartościowany?
W 2010 roku kapitalizacja spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wynosiła 38% produktu krajowego brutto Polski. Na koniec 2023 roku kapitalizacja podmiotów na GPW stanowiła zaś już tylko 22% polskiego PKB.
Co więcej, jeśli nie wliczymy spółek zagranicznych notowanych na GPW, łączna kapitalizacja będzie wynosić nawet niecałe 20% PKB naszego kraju. Można zatem wysnuć wniosek, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie rozwija się.
Spółka NVIDIA i jej twórca Jensen Huang
Kapitalizacja spółki NVIDIA przekracza już 2 biliony, co czyni tę firmę trzecią najwyżej wycenianą spółką na świecie.
Co ciekawe, Jensen Huang rządzi firmą NVIDIA już od ponad 30 lat. Oznacza to, że kiedy zakładał swój biznes, założyciele spółki Google studiowali na Uniwersytecie Stanforda, a Mark Zuckerberg chodził do szkoły podstawowej.
Droga do sukcesu spółki NVIDIA była jednak dość burzliwa. Jensen Huang nie zrażał się jednak licznymi niepowodzeniami i ani na moment nie porzucił swojego biznesu, a dziś zbiera owoce swojej pracy.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: