Nowy sondaż: złe wieści dla PiS

Udostępnij

Znamy wyniki nowego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Tym razem nie mamy dobrych wieści dla PiS.

PiS wygra, ale ostatecznie nie utrzyma władzy?

Na Zjednoczoną Prawicę chce oddać głos 32,3 proc. respondentów. To wzrost o 0,1 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego badania, jakie przeprowadzono w dniach 21-23 kwietnia. Druga nadal jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 25,7 proc. badanych, co przekłada się na wzrost o 1,5 punktu procentowego.

W efekcie jednak PiS mogłaby liczyć tylko na 177 mandatów w Sejmie. To zaś oznacza, że partia prawicowa koalicja nie dałaby rady rządzić. Od razu dodajmy, że sytuacji nie ratuje nawet koalicja PiS i Konfederacji, bowiem ta mogłaby liczyć na 217 mandatów. To nadal o 25 za mało, by przegłosować wotum zaufania dla kandydata na premiera.

Wróćmy jednak do wyników kolejnych partii. Koalicja Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego mogłaby liczyć na 14,1 proc. głosów. To wzrost o 0,4 punktu procentowego.

Do tego zestawu partii doszłaby Konfederacja z wynikiem 9,9 proc. głosów respondentów (spadek względem kwietniowego badania — o 0,1 punktu procentowego).

Na Lewicę zagłosowałoby 9,7 proc. badanych. Nadal jednak aż 8,3 proc. ankietowanych nie potrafi wskazać, na kogo oddałoby głos. Jak wyglądałaby z kolei frekwencja? 55,8 proc. osób odparło że wzięłoby udział w wyborach parlamentarnych.

Sondaż przeprowadzono w dniach 19-21 maja 2023 r. na próbie 1000 osób. Zastosowano metodologię mieszaną CATI & CAWI (w podziale 50/50).

PiS + Konfederacja + ?

Jak widać, PiS może wygrać wybory, ale ostatecznie je przegrać. Tyle że do potencjalnej koalicji PiS i Konfederacji może dołączyć jeszcze grupa posłów z innych partii. Nie jest wykluczony exodus np. z PSL czy Lewicy, a nawet z KO. PiS pokazało już, że potrafi przejmować posłów z innych ugrupowań.

Przed powyższymi transferami zabezpieczają się już ludowcy, którzy nakładają na swoich kandydatów na posłów obowiązek podpisywania deklaracji, z której wynika, że w razie zmiany partii będą oni musieli wpłacić 1 mln zł na WOŚP. Pytanie, czy powstrzyma to polityków przed transferami politycznymi.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również