PiS i Solidarna Polska cieszą się poparciem 34 proc. badanych. Koalicja Obywatelska jedynie 18 proc.. Z kolei Polska 2050 Szymona Hołowni może liczyć już tylko na 11 proc. Wynika to z najnowszego sondażu CBOS.
Nowy sondaż: fatalny wynik Polski 2050
Według CBOS, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w sierpniu, wzięłoby w nich udział aż 75 proc. wyborców.
Co ciekawe, mimo zamieszania w Zjednoczonej Prawicy – odejścia Porozumienia – Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska wygrałyby wybory, ale z wynikiem 34 proc.. Oznacza to spadek o 2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem. To też za mało, by rządzić samodzielnie.
Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska. Popiera ją 18 proc. badanych. W porównaniu z poprzednim badaniem KO zyskała zwolenników (wzrost o 2 pkt proc.).
Coraz gorzej wygląda sytuacja partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Popiera ją tylko 11 proc.. Oznacza to spadek liczby zwolenników o 2 pkt proc. To też najniższy wynik tej partii od października 2020 r., czyli niemal od momentu jej powstania.
Niepewny jest los Lewicy i Konfederacji, które popiera 5 proc. badanych. To istotne dane, bowiem obie siły są potencjalnymi koalicjantami PiS. Lewica pokazała już, że potrafi głosować razem z Kaczyńskim. Konfederacja z kolei przez swój charakter może zawiązać koalicję i z KO, i z PiS.
Gdyby wybory odbywały się w sierpniu, do parlamentu nie udałoby się wprowadzić posłów PSL-Koalicji Polskiej. Ludowców popiera już jedynie 3 proc. zwolenników.
Prawie co piąty Polak deklarujący chęć wzięcia udziału w wyborach do parlamentu nie jest zdecydowany, na kogo miałby zagłosować (18 proc.).
Jak powstało badanie?
Badanie CBOS pt. „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano od 16 do 26 sierpnia 2021 r. na próbie liczącej 1167 osób (w tym: 62,4 proc. metodą CAPI, 23,5 proc. – CATI i 14,1 proc. – CAWI).
CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.