Nowy sondaż: PiS ze sporą przewagą nad KO

389
zjednoczona prawica

W dniach 28 lipca – 1 sierpnia 2022 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejne badanie preferencji politycznych Polaków. Co się okazało?

Nowy sondaż

Gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, to nadal najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica (czyli PiS i Solidarna Polska). Zagłosowałoby na nią aż 38,2% respondentów. Koalicja Obywatelska uzyskałaby głosy tylko 25,8% Polaków. Podium domyka Polska 2050 Szymona Hołowni, z poparciem 7,7% ankietowanych. Lewicę poparłoby 7,4% badanych, a Konfederację 6,1%. W parlamencie znalazłoby się także PSL, na które zagłosowałoby 5,7%. Pozostałe partie nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Prawie 7% badanych nie wie jednak, na kogo chciałoby zagłosować. Na pytanie o wzięcie udziału w wyborach 48,3% ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a kolejne 16,5% „raczej tak”, co pozwala szacować frekwencję wyborczą na poziomie 64,8%.

Alternatywny sondaż

Co ciekawe, w ramach badania sprawdzono też referencje Polaków w przypadku niejako rozpadu Zjednoczonej Prawicy i samodzielnego startu w wyborach Solidarnej Polski. Byłby to dobry scenariusz dla opozycji, bowiem wtedy poparcie dla koalicji rządzącej spada do 34,1%, przy podobnym poparciu dla pozostałych badanych partii. Ugrupowanie Zbigniewa Ziobry mogłoby zaś liczyć na głosy 3,6% Polaków. Oznacza to, że obecny minister sprawiedliwości bez pomocy PiS nie wejdzie do Sejmu, co zapewne mogłoby zakończyć jego polityczną karierę.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 28.07. – 1.08.2022, na ogólnopolskiej próbie 1030 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments