Nowy sondaż: PiS wygrywa, Konfederacja na podium

Udostępnij

Z nowego sondażu wynika, że PiS może liczyć na aż 40 proc. poparcia. Z kolei Konfederacja ma szasnę na 3. miejsce w wyborach.

Nowy sondaż i spore zaskoczenia

Nowy sondaż został przygotowany przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Okazało się, że na Prawo i Sprawiedliwość chce zagłosować aż 40 proc. badanych. To o dwa pkt proc. więcej niż w poprzedniej fali badań.

Największym poparciem po stronie opozycji cieszy się nadal Koalicja Obywatelska. Na sojusz PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych głos chce oddać 28 proc. osób. Oznacza to spadek o 1 punkt procentowy.

Na podium znalazły się: Polska 2050, Konfederacja i Lewica. Te formacje mają po 8 proc. poparcia.

Progu wyborczego nie przekracza jednak Polskie Stronnictwo Ludowe. Na ludowców chce zagłosować 4 proc. ankietowanych. By wprowadzić do Sejmu posłów, trzeba mieć min. 5 proc. poparcia.

Na Kukiz‘15 chce zagłosować 2 proc. badanych. To wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednim sondażem. Na Porozumienie Jarosława Gowina chce obecnie oddać głos 1 proc. respondentów.

Spada deklarowana frekwencja; obecnie wynosi 57 proc. (w poprzednim sondażu 58 proc.).

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 25 do 28 listopada 2022 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1066 osób.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również