Nowy sondaż: PiS górą, Konfederacja poza podium

Udostępnij

Z najnowszego badania sondażowego Instytutu Pollster na zlecenie „Super Expressu” wynika, że wybory wygrałoby PiS. Co z resztą partii?

Nowy sondaż: PiS wygrywa

Na PiS chce zagłosować 32,47 proc. Polaków. Koalicję Obywatelską wspiera z kolei 26,69 proc. badanych. Trzecie miejsce należy do Lewicy. Popiera ją 11,14 proc. PiS i KO straciły po 1,5 pkt. proc.

Kolejne miejsce zajęła Konfederacja, którą popiera 10,19 proc. osób. Polska 2050 może pochwalić się 9,52 proc. poparcia, a PSL – 5,67 proc. Inne partie nie weszłyby do Sejmu.

Jak wyniki komentują eksperci? Niektórzy wskazują, że sytuacja po wyborach będzie ciężka. Ani PiS, ani KO nie będą potrafiły zbudować większości.

– Ta perspektywa jest bardzo niepewna [budowania rządu obecnej opozycji]. Wątpię, żeby Lewica, PSL, czy PL 2050 pozytywnie odpowiedziały na wezwanie Tuska do tworzenia rządu. Boją się go i nie mają zaufania – powiedział se.pl socjolog, profesor Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk.

Badanie dla „Super Expressu” zostało zrealizowane przez Instytut Pollster między 14 i 16 kwietnia tego roku na próbie 1120 dorosłych Polaków.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również