Nowy sondaż: PiS bez większości

Udostępnij

Znamy wyniki nowego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Nowy sondaż, PiS nadal ma problem

Na PiS chce oddać głos 33,6 proc. uczestników badania. Dwa tygodnie temu było to 33,2 proc.

Na drugim miejscu nadal pozostaje sojusz PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych, czyli Koalicja Obywatelska. Tą popiera 26,9 proc. osób. To o 0,3 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

Na trzeciej pozycji widać Polskę 2050 z poparciem na poziomie 10,8 proc. Oznacza to jednak spadek o 1,5 pkt proc.

Do powyższych trzech partii doszłaby: Lewica (9,7 proc., wzrost o 0,8 pkt proc.), PSL (5,9 proc., wzrost o 0,9 pkt proc.) i Konfederacja (5 proc., wzrost o 0,8 pkt proc.).

W sejmowych ławach raczej nie zasiądą politycy z AgroUnii. Tę popiera tylko 0,7 proc. ankietowanych.

7,4 proc. osób nie wie, na kogo zagłosuje.

Podział mandatów

Specjalnie dla Wirtualnej Polski podział mandatów na podstawie powyższych wyników zaprezentował prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. I tak PiS uzyskałby 192 miejsca w Sejmie, KO — 150, Polska 2050 — 48, Lewica — 41, PSL — 17 i Konfederacja — 11.

Jak widać, PiS nie dałoby rady samodzielnie rządzi. Konfederacja, która jako jedyna zapowiada w czasie spotkań z wyborcami, że jest w stanie budować rząd z PiS albo z KO, miałaby w parlamencie tylko 11 posłów. To więc nadal za mało, by mieć większość w 460-osobowym Sejmie.

Może dlatego w ostatnich dniach liderzy PiS puszczają oko np. do polityków ze „starej” lewicy w postaci SLD. Partia Kaczyńskiego może też liczyć na to, że uda się jej przejąć część posłów z PSL, a może nawet z KO. Możliwe, że z tego ostatniego powodu lider PO, Donald Tusk, powiedział ostatnio, że na listach koalicji Platformy, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej może nie być miejsc dla konserwatystów (wyznacznikiem ma być stosunek do prawa do aborcji). Możliwe, że liderzy PO obawiają się właśnie scenariusza, w którym posłowie wybrani z listy KO przejdą do PiS.

Sondaż został przeprowadzony przez United Surveys dla Wirtualnej Polski w dniach 2-4 grudnia metodą CAWI/CATI na reprezentatywnej grupie 1000 osób.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również