Nowy sondaż: partia Zbigniewa Ziobry z poważnym problemem

Udostępnij

Nowy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl, który został przeprowadzony w dniach 16-19 maja, już po kongresie programowym Prawa i Sprawiedliwości, pokazuje, że partia ta nadal wygrywa wybory.

Frekwencja

Na pytanie, czy dany wyborca weźmie udział w elekcji, „zdecydowanie tak” odpowiedziało 55 proc. ankietowanych. 12 proc. odpowiedziało „raczej tak”, 15 proc. „zdecydowanie nie”, a 16 proc. – „raczej nie”. 2 proc. udzieliło odpowiedzi „nie wiem”.

Co ciekawe, w ramach badania zapytano wyborców, jak głosowaliby, gdyby PiS i Suwerenna Polska poszły do wyborów razem i – w drugim wariancie – osobno.

W pierwszym wariancie wybory wygrałaby Zjednoczona Prawica. PiS i Suwerenna Polska jako koalicja zdobyłyby 35 proc. głosów ankietowanych. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z wynikiem 24 proc. Podium domyka sojusz Polski 2050 i PSL z 12 proc. głosów ankietowanych. Na Konfederację chce oddać głos 11 proc. badanych, na Lewicę – 9 proc. AgroUnia nie wchodzi do Sejmu. Otrzymała wynik 2 proc. badanych. 6 proc. ankietowanych odpowiedziało „nie wiem/trudno powiedzieć”.

W drugim wariancie PiS nadal wygrywa wybory, ale z gorszym wynikiem – 34 proc. głosów. Na drugim miejscu nadal znalazłaby się Koalicja Obywatelska z 25 proc. poparcia. Koalicja Polski 2050 i PSL może liczyć na 11 proc. głosów ankietowanych. Konfederację popiera 10 proc.. Z kolei Lewicę – 9 proc. respondentów. Na Suwerenną Polskę zagłosowałoby 3 proc. respondentów, co oznacza, że partia nie miałaby w Sejmie ani jednego posła. Na AgroUnię chce zagłosować 2 proc. Z kolei 5 proc. ankietowanych odpowiedziało „nie wiem / trudno powiedzieć”.

Sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl został zrealizowany metodą CATI. Badanie zrealizowano na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków N=1000

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Spis treści

Najnowsze

Zobacz również