Nowy rok — zadbaj o swoje zdrowie

Udostępnij

W natłoku obowiązków często zapominamy zadbać o swoje zdrowie. Czasem za mało się ruszamy i jemy na szybko, nie zwracając uwagi, co znajduje się na naszym talerzu. Jednak zdrowy styl życia może sprawić, że w przyszłości będziemy dłużej sprawni. Poza tym niezwykle istotna jest profilaktyka. Jakie badania warto robić co roku? Które badania profilaktyczne są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Jak kontrolować swoje zdrowie samodzielnie w domu?

Dlaczego profilaktyka jest taka ważna?

Celem profilaktyki jest zapobieganie pojawianiu się problemów zdrowotnych lub wczesne wykrywanie i leczenie chorób, zanim staną się one poważnymi problemami. Profilaktyka może obejmować również zmiany stylu życia na zdrowszy, czyli wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej i zbilansowanej diety, unikanie używek i ograniczanie stresu. Poza tym zakłada także regularne robienie badań profilaktycznych.

Profilaktyka jest ważna, ponieważ pozwala uniknąć poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Działania profilaktyczne pozwalają wcześnie wykryć i leczyć choroby, zanim staną się one poważnym problemem. Zapobieganie chorobom jest tańsze i mniej bolesne niż leczenie, a także zapewnia lepszą jakość życia i wydłuża je. Ponadto profilaktyka może pomóc zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych w społeczeństwie.

profilaktykaDbanie o zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta i badania profilaktyczne pozwalają uniknąć lub szybko wykryć daną chorobę. Jednak, jakie badania warto robić co roku i które z nich są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia? W zależności od wieku możemy liczyć na różne badania profilaktyczne.

Jakie badania możemy robić w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia?

W natłoku obowiązków czasem zapominamy o naszym zdrowiu, jednak regularne wykonywanie badań profilaktycznych może nawet uratować nam życie. Profilaktyka jest niezwykle ważna, a dzięki regularnym badaniom lekarze są w stanie szybko wykryć niepokojące zmiany w organizmie. Wiele wcześniej wykrytych chorób można z łatwością wyleczyć. W ramach profilaktyki Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bezpłatne badania diagnostyczne dla osób ubezpieczonych. Należą do nich między innymi:

  • Badanie mammograficzne dla kobiet powyżej 50 roku życia — co dwa lata
  • Badanie cytologiczne (materiału pobranego z szyjki macicy) dla kobiet powyżej 25 roku życia — co trzy lata.
  • Badanie profilaktyczne urologiczne dla mężczyzn powyżej 50 roku życia — co dwa lata.

Poza tym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia możemy co roku wykonać podstawowe badania profilaktyczne, do których zalicza się:

  • profilaktykaMorfologia, OB, stężenie glukozy we krwi, cholesterol, trójglicerydy, elektrolity
  • Badanie ogólne moczu
  • Kontrola stanu uzębienia u stomatologa
  • Badania hormonalne, czyli TSH, FT3, FT4, prolaktyna, testosteron.

Po skierowanie na badania profilaktyczne należy udać się do lekarza rodzinnego. Idealnym sposobem, który pozwoli nam pamiętać o regularnych badaniach co roku, jest wyznaczenie miesiąca, w którym zawsze wykonujemy badania profilaktyczne. W tym czasie możemy też wykonywać badania, które warto powtarzać co kilka lat. Poza tym istnieją jeszcze inne sposoby, dzięki którym możemy dbać o nasze zdrowie. Jak możemy kontrolować swój stan zdrowia w domu? Niektóre badania jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać w swoich czterech ścianach.

Jak możemy kontrolować swoje zdrowie samodzielnie w domu?

Na nasze samopoczucie ma wpływ naprawdę wiele czynników. Przede wszystkim o zdrowie możemy zadbać dzięki odpowiedniej i zbilansowanej diecie, w której nie brakuje warzyw i owoców. Kolejną kwestią jest aktywność fizyczna. Odpowiednia ilość ruchu pozwoli nam utrzymać organizm w dobrej kondycji. Poza tym warto dbać o aktywność poza treningową. Ogromne znaczenie ma również sen, który wpływa na nasze samopoczucie i koncentrację. Kluczowe dla utrzymania zdrowego stylu życia jest unikanie tytoniu, alkoholu i innych używek.

profilaktykaIstnieje też kilka sposobów na sprawdzanie stanu zdrowia w swoich czterech ścianach. Przede wszystkim możemy regularnie samodzielnie w domu sprawdzać ciśnienie. Tak naprawdę potrzebujemy do tego ciśnieniomierza i notatnika, w którym zapiszemy nasze wyniki. Możemy przez tydzień rano i wieczorem sprawdzać, jakie mamy ciśnienie w celu kontroli. Jeśli pomiary są w normie, możemy je powtórzyć za kilka miesięcy, natomiast jeśli wychodzą poza skalę, warto skontaktować się z lekarzem. Poza tym samodzielnie w domu możemy mierzyć także poziom cukru we krwi. Warto to robić co jakiś czas, zwłaszcza jeśli w naszej rodzinie ktoś cierpiał na cukrzycę.

Poza ciśnieniem i cukrem panie mogą wykonywać samodzielnie badanie piersi. Najlepiej wykonywać je co miesiąc, mniej więcej 3-5 dni po zakończeniu miesiączki. Natomiast mężczyźni powinni co miesiąc wykonywać samobadanie jąder. Dodatkowo warto co jakiś czas sprawdzić swoją wagę.

Badania profilaktyczne pomagają zachować zdrowie

profilaktykaW dzisiejszych czasach z powodu napiętego harmonogramu zdrowie często jest pomijane. Niezdrowe jedzenie i brak ruchu prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiedni styl życia. Pomoc w tym może profilaktyka, dzięki której jesteśmy w stanie uniknąć poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bezpłatne badania profilaktyczne dla osób ubezpieczonych, w tym mammografię, badanie cytologiczne i badanie urologiczne. Warto jednak pamiętać, że niektóre badania są skierowane przede wszystkim do osób w wieku powyżej 25 lat, a NFZ daje nam możliwość ich wykonania co 2 lub 3 lata. Oprócz tego możemy robić co roku morfologię, OB, stężenie glukozy we krwi, cholesterol, trójglicerydy, elektrolity, badania hormonalne oraz ogólne badanie moczu. W celu zadbania o zdrowie warto także kontrolować swoje zdrowie w domu poprzez mierzenie ciśnienia, ważenie się i monitorowanie snu. Panie powinny co miesiąc samodzielnie badać piersi, a mężczyźnie swoje jądra.

Warto pamiętać, że zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i regularne badania profilaktyczne są niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Dbanie o swoje zdrowie powinno być naszym priorytetem, ponieważ pozwala nam cieszyć się dobrym samopoczuciem i długim, pełnym energii życiem. Nie należy ignorować swoich potrzeb zdrowotnych i ważne jest, aby regularnie wykonywać badania profilaktyczne, stosować się do zdrowej diety i prowadzić aktywny styl życia. Takie działania z pewnością przyniosą pozytywne efekty w przyszłości.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również