Koronawirus w Polsce: nowe żółte i czerwone strefy

Udostępnij

Ministerstwo Zdrowia podało listę nowych powiatów z obostrzeniami dot. koronawirusa. Które tereny zostały oznaczone na żółto, a które na czerwono?

Czerwone i żółte

Przypomnijmy, że główne obostrzenie w czerwonej strefie dotyczy obowiązkowego zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Do tego maksymalna liczba gości weselnych wynosi tam 50 osób. Lokale gastronomiczne muszą przygotować sale dla gości tak, aby sprostać współczynnikowi 1 osoby na 4 mkw. Z kolei na siłowniach obowiązuje limit 1 osoby na 10 mkw. W kinach może być zajętych maksymalnie 25 proc. miejsc. Do tego dochodzi m.in. zakaz organizacji kongresów oraz targów, zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych, zakaz wpuszczania publiczności na widowiska sportowe.

Nie jest tam także dozwolone korzystanie z wesołych miasteczek, parków rozrywki oraz parków rekreacyjnych. W tych miejscowościach nie będą mogły prowadzić działalności sanatoria oraz uzdrowiska rehabilitacyjne.

W transporcie zbiorowym zajętych może być 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdów.

Żółta strefa

Z kolei w żółtych strefach nie trzeba nosić maseczki w przestrzeni publicznej, ale obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust m.in. w środkach transportu miejskiego oraz sklepach. W obrębie tej strefy na weselach, imprezach rodzinnych oraz innych spotkaniach liczba gości nie może być większa niż 100 osób.

W czasie widowisk sportowych oraz w kinach zajęte może być 25 proc. wszystkich miejsc na widowni. Lokale gastronomiczne muszą przygotować powierzchnię tak by sprostać współczynnikowi 4 mkw. na jedną osobę. W siłowniach, klubach i centrach fitness właściciele muszą przygotować obiekty w ten sposób, aby jednoczesna liczba osób korzystających była nie większa niż 1 osoba na 7 mkw. W przypadku parków rozrywki i wesołych miasteczek – 10 mkw. na osobę.

Nowa lista znajduje się poniżej:

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również