Niepewność na rynku mieszkań! Ceny nieruchomości będą rosły w nieskończoność?

Udostępnij

W 61. odcinku emitowanego na kanale Portfel Polaka programu RTG Nieruchomości Michał Ławiński – business development manager w Osady Poli i Michał Sapota – właściciel HREIT analizują aktualną sytuację na rynku mieszkaniowym. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jak zmieniła się sytuacja na rynku nieruchomości z punktu widzenia dewelopera?

W ciągu ostatnich miesięcy mieliśmy do czynienia ze spektakularnym odbiciem popytu na mieszkania. Rynek nieruchomości napędza obecnie przede wszystkim Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Co więcej, na rynku materiałów budowlanych doszło do stabilizacji, część z nich zaczęła tanieć, a w przypadku pozostały wzrosty cen się zatrzymały. Branża deweloperska złapała więc duży oddech, a jej perspektywy wyglądają coraz lepiej.

Jaka jest bieżąca sytuacja w branży deweloperskiej?

W ostatnim czasie mamy do czynienia z przewagą sprzedaży nad dostarczaniem nowych mieszkań na rynek, podaż na rynku pierwotnym drastycznie się kurczy, co przekłada się na dość szybki wzrost cen.

Sytuacja ta wbrew pozorom nie jest korzystna nie tylko dla nabywców, ale i dla branży deweloperskiej, gdyż na dobrą sprawę uniemożliwia ona deweloperom skuteczne planowanie działalności.

Jednocześnie ceny gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkań cały czas rosną i ten trend z całą pewnością będzie kontynuowany, gdyż obecnie deweloperzy intensywnie poszukują nowych nieruchomości ze względu na gigantyczny popyt na mieszkania.

W efekcie, w ostatnich miesiącach podaż na rynku deweloperskim zaczęła się aktywizować, wyraźnie przybywa nowych inwestycji do sprzedaży.

Kiedy koniec Bezpiecznego Kredytu 2 procent?

Michał Sapota nie sądzi, że nowy rząd zrezygnuje z Bezpiecznego Kredytu w procent. Być może program ten będzie zmodyfikowany, lecz powinien on w najbliższych 2-3 latach dalej funkcjonować na rynku.

Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w III kw. 2023 roku?

Statystycznie deweloperzy w trzecim kwartale odnotowali skokowy wzrost sprzedaży, związany ze startem Bezpiecznego Kredytu 2 procent.

Mimo wszystko jednak, procedury w przypadku przyznania tego kredytu trwają po 3-4 miesiące, dlatego w zdecydowanej większości środki wciąż nie wpłynęły do deweloperów od kredytobiorców i na dobrą sprawę nie wiadomo, w ilu z tych mieszkań finalnie proces sprzedaży zostanie zakończony.

Kim są klienci HREIT?

Mieszkania u dewelopera HREIT z reguły są nabywane nie przez inwestorów, lecz przez konsumentów, którzy nabywają je za pomocą kredytów. Jedynie około 40% klientów w ostatnich miesiącach kupowało mieszkania od HREIT za gotówkę.

Wszystko dlatego, że HREIT w swojej ofercie posiada głównie tańsze mieszkania, zlokalizowane na wsiach, które konsumenci nabywają na własne potrzeby.

Co czeka rynek mieszkań w 2024 roku?

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w przyszłym roku powinna zacząć się stabilizować, co jest pożądane nie tylko z punktu widzenia deweloperów, ale i ich klientów, a także całej gospodarki.

W stabilizacji rynku pomogą spadki stóp procentowych, do których prawdopodobnie dojdzie w kolejnych miesiącach; a także wzrost podaży, która powinna już wkrótce dogonić popyt.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, nagranie znajduje się poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również