Nielegalny przemyt – co dziś szmuglują przez granice?

694
Przemyt papierosów z Ukrainy do Polski

Dane Służby Celnej nie pozostawiają złudzeń – przemyt towarów przez wschodnie granice Polski stanowi prawdziwy chleb powszedni. Zdecydowanie najczęściej szmuglowanym towarem są dziś papierosy i tytoń – na przemycie tej kontrabandy budżet naszego kraju każdego roku traci setki milionów. Przemyt alkoholu natomiast stał się już nieopłacalny i w zasadzie przestał istnieć.

Co jeszcze się dziś szmugluje? Pozostałe towary mogą zaskakiwać, o czym przekonamy się w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od szczegółowych informacji na temat przemytu papierosów przez naszą wschodnią granicę:

Przemyt papierosów ze Wschodu papierosy

Tytoniowa kontrabanda z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Litwy z każdym roku stopniowo maleje, jednak wciąż stanowi ona blisko połowę towarów, jakie przez nasze wschodnie granice przechwytuje straż graniczna. Mowa tutaj nie tylko o zwyczajnych papierosach i tytoniu, lecz również cygaretkach i cygarach.

Co istotne, ze względu na szczelniejsze przejścia graniczne i stosowaniu potężnych rentgenów do prześwietlania wagonów, przemytnicy coraz częściej korzystają z zielonej granicy. W efekcie szmuglują oni papierosy za pomocą pontonów, motolotni oraz dronów. Proceder ten ułatwia fakt, że Bug to rzeka o nieuregulowanym przebiegu, z licznymi meandrami i rozlewiskami, co utrudnia jej patrolowanie. Na dodatek obszar nadrzeczny w większości objęty jest unijnych ochroną w ramach programu Natura 2000. To uniemożliwia wycięcie krzaków porastających nabrzeża, aby ułatwić obserwację terenu.

W przemycie papierosów przez Bug specjalizują się zorganizowane grupy przestępcze. Uaktywniają się szczególnie od marca i działają do późnej jesieni. Najczęściej wykorzystują łodzie pontonowe, ale jak już zostało wspomniane, nocą do przemytu regularnie stosowane są motolotnie, a czasem zdarza się nawet wykorzystanie dronów.

Jakie inne towary przemyca się przez nasze granice?

Przemyt narkotyków coraz częściej wykrywany Przemyt narkotyków

Szmuglowanie narkotyków przez polskie granice odbywa się w dwóch kierunkach. Do naszego kraju próbuje się przemycić najczęściej kokainę, extasy i marihuanę. Z kolei za nasze wschodnie granice grupy przestępcze usiłują wywozić przede wszystkim haszysz i półprodukty do wytwarzania narkotyków.

W ostatnich latach funkcjonariusze straży granicznej rocznie przechwytują narkotyki o wartości zbliżonej do 50 milionów złotych. To wielokrotnie więcej niż jeszcze 10 lat temu.

Ukraiński bursztyn

Zaskakująco popularnym procederem jest szmuglowanie przez naszą wschodnią granicę bursztynu wydobywanego nielegalnie na Ukrainie. Podobnie, jak papierosy, ukrywany jest w kreatywnych skrytkach, takich jak specjalnie przerobione zbiorniki paliwowe czy koła zapasowe. Co ciekawe, w wykrywaniu tych kamieni, straży granicznej pomagają specjalnie przeszkolone psy.

Luksusowe auta przemycane na Wschód Przemyt

Co ciekawe, towarem, który w ostatnich latach coraz częściej zaczyna być przemycany na Wschód, są samochody kradzione w Zachodniej Europie – w Niemczech, z przeznaczeniem dla odbiorców w Rosji czy na Białorusi. Rocznie w ostatnich latach straż graniczna odzyskuje rocznie ponad 700 pojazdów – od samochodów osobowych, przez ciężarówki po motocykle i naczepy. Ich łączna wartość przekracza 40 milionów złotych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments