Nie wszyscy czwartoklasiści otrzymają laptopy we wrześniu?

Udostępnij

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że tej pory wybrano pięciu dostawców laptopów dla około 70% uczniów czwartych klas szkół podstawowych w całej Polsce.

Chodzi o 290 064 komputery o wartości ponad 830 milionów złotych. W ramach programu “Laptop dla ucznia” zaplanowano kupno 394 346 laptopów dla czwartoklasistów we wszystkich szkołach publicznych i niepublicznych.

Pierwsze laptopy dotrą do uczniów już we wrześniu Uczeń korzysta z laptopa

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że do końca września laptopy na pewno dotrą do 290 064 czwartoklasistów z ponad 50 regionów naszego kraju, w których rozstrzygnięto już przetargi.

Minister Cieszyński przypomniał przy tym, że zawieranie umów z dostawcami w ramach programu „Laptop dla ucznia” może potrwać do 30 września. Planowane rozstrzygnięcie wszystkich przetargów ma jednak odbyć się do pierwszej połowy nadchodzącego.

Zgodnie z procedurą, po podpisaniu umów wykonawczych, firmy mają maksymalnie 40 dni na dostarczenie komputerów do szkół. Minister Cyfryzacji przewiduje jednak, że w części przypadków ten czas może być krótszy.

Janusz Cieszyński wskazał ponadto, że do końca tego roku polska szkoła stanie się szkołą cyfrową, w której technologia jest codziennie obecna. Szef resortu cyfryzacji, odnosząc się do kolejnych działań, zapowiedział, że zrealizowany ma zostać program podłączenia do szybkiego Internetu 100 tysięcy sal lekcyjnych w całej Polsce.

Jakie laptopy otrzymają uczniowie?

Jak dotąd, w przetargu zorganizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach programu “Laptop dla ucznia” wybrano pięciu dostawców laptopów. które zaproponowały poniższe modele:

  • HP ProBook 440 G9 – ten model trafi do uczniów z regionów: chełmsko-zamojski, sandomiersko-jędrzejowski, bytomski, gliwicki, jeleniogórski, kaliski, krośnieński, nowosądecki, nowotarski, miasto stołeczne Warszawa, oświęcimski, przemyski, rzeszowski, szczeciński, tarnobrzeski, tarnowski i wrocławski
  • Dell Latitude 3540 – ten model trafi do uczniów z regionów: miasto Łódź, radomski, siedlecki, suwalski, warszawski zachodni, białostocki, elbląski, kielecki, koniński, krakowski, lubelski, miasto Kraków, płocki i sieradzki
  • ASUS ExpertBook B1502CBA – ten model trafi do uczniów z regionów: chojnicki, częstochowski, katowicki, koszaliński, nyski, miasto Poznań, olsztyński, warszawski wschodni, włocławski
  • Acer TravelMate P2 TMP215-54 – ten model trafi do uczniów z regionów: bydgosko-toruński, ełcki, gdański, miasto Wrocław, poznański i trójmiejski
  • ACER TravelMate P2 TMP214-54 – ten model trafi do uczniów z regionów: legnicko-głogowski, szczecinecko-pyrzycki oraz świecki

36 miesięcy gwarancji door-to-door

Wszystkie laptopy, które otrzymają uczniowie, zostaną objęte 36-miesięczną gwarancją, która zakłada obowiązek reakcji dostawcy w ciągu jednego dnia od zgłoszenia awarii. Naprawa powinna być zrealizowana w ciągu 5 dni roboczych od dnia zgłoszenia, a jeśli będzie to niemożliwe, uczeń otrzyma sprzęt zastępczy.

Usługa gwarancyjna będzie świadczona w systemie “door-to-door”. Oznacza to, że rodzice nie będą musieli zawozić sprzętu do serwisu, tylko przyjedzie do nich kurier i odbierze od paczkę, dostarczając ją bezpośrednio do odbiorcy.

Laptopy otrzymane przez uczniów będą własnością ich rodziców. Komputery nie będą mogły być odsprzedane przez pięć lat, a ponadto nie będą podlegały egzekucji komorniczej, ani opodatkowaniu. Na zakup łącznie 394 346 laptopów dla czwartoklasistów przeznaczy ponad 1 miliard złotych.

W październiku ruszy program „Laptop dla nauczyciela” Nauczyciel korzysta z laptopa

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński przypomniał także, iż w październiku wystartuje z kolei program „Laptop dla nauczyciela”. W ramach niego każdy belfer otrzyma bon na 2500 złotych do wykorzystania na zakup sprzętu. Na ten cel rząd zaplanował wydać ponad 200 milionów złotych.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również