Nie wszyscy czwartoklasiści otrzymają laptopy we wrześniu?

56
Uczennica korzysta z laptopa

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że tej pory wybrano pięciu dostawców laptopów dla około 70% uczniów czwartych klas szkół podstawowych w całej Polsce.

Chodzi o 290 064 komputery o wartości ponad 830 milionów złotych. W ramach programu “Laptop dla ucznia” zaplanowano kupno 394 346 laptopów dla czwartoklasistów we wszystkich szkołach publicznych i niepublicznych.

Pierwsze laptopy dotrą do uczniów już we wrześniu Uczeń korzysta z laptopa

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że do końca września laptopy na pewno dotrą do 290 064 czwartoklasistów z ponad 50 regionów naszego kraju, w których rozstrzygnięto już przetargi.

Minister Cieszyński przypomniał przy tym, że zawieranie umów z dostawcami w ramach programu „Laptop dla ucznia” może potrwać do 30 września. Planowane rozstrzygnięcie wszystkich przetargów ma jednak odbyć się do pierwszej połowy nadchodzącego.

Zgodnie z procedurą, po podpisaniu umów wykonawczych, firmy mają maksymalnie 40 dni na dostarczenie komputerów do szkół. Minister Cyfryzacji przewiduje jednak, że w części przypadków ten czas może być krótszy.

Janusz Cieszyński wskazał ponadto, że do końca tego roku polska szkoła stanie się szkołą cyfrową, w której technologia jest codziennie obecna. Szef resortu cyfryzacji, odnosząc się do kolejnych działań, zapowiedział, że zrealizowany ma zostać program podłączenia do szybkiego Internetu 100 tysięcy sal lekcyjnych w całej Polsce.

Jakie laptopy otrzymają uczniowie?

Jak dotąd, w przetargu zorganizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach programu “Laptop dla ucznia” wybrano pięciu dostawców laptopów. które zaproponowały poniższe modele:

  • HP ProBook 440 G9 – ten model trafi do uczniów z regionów: chełmsko-zamojski, sandomiersko-jędrzejowski, bytomski, gliwicki, jeleniogórski, kaliski, krośnieński, nowosądecki, nowotarski, miasto stołeczne Warszawa, oświęcimski, przemyski, rzeszowski, szczeciński, tarnobrzeski, tarnowski i wrocławski
  • Dell Latitude 3540 – ten model trafi do uczniów z regionów: miasto Łódź, radomski, siedlecki, suwalski, warszawski zachodni, białostocki, elbląski, kielecki, koniński, krakowski, lubelski, miasto Kraków, płocki i sieradzki
  • ASUS ExpertBook B1502CBA – ten model trafi do uczniów z regionów: chojnicki, częstochowski, katowicki, koszaliński, nyski, miasto Poznań, olsztyński, warszawski wschodni, włocławski
  • Acer TravelMate P2 TMP215-54 – ten model trafi do uczniów z regionów: bydgosko-toruński, ełcki, gdański, miasto Wrocław, poznański i trójmiejski
  • ACER TravelMate P2 TMP214-54 – ten model trafi do uczniów z regionów: legnicko-głogowski, szczecinecko-pyrzycki oraz świecki

36 miesięcy gwarancji door-to-door

Wszystkie laptopy, które otrzymają uczniowie, zostaną objęte 36-miesięczną gwarancją, która zakłada obowiązek reakcji dostawcy w ciągu jednego dnia od zgłoszenia awarii. Naprawa powinna być zrealizowana w ciągu 5 dni roboczych od dnia zgłoszenia, a jeśli będzie to niemożliwe, uczeń otrzyma sprzęt zastępczy.

Usługa gwarancyjna będzie świadczona w systemie “door-to-door”. Oznacza to, że rodzice nie będą musieli zawozić sprzętu do serwisu, tylko przyjedzie do nich kurier i odbierze od paczkę, dostarczając ją bezpośrednio do odbiorcy.

Laptopy otrzymane przez uczniów będą własnością ich rodziców. Komputery nie będą mogły być odsprzedane przez pięć lat, a ponadto nie będą podlegały egzekucji komorniczej, ani opodatkowaniu. Na zakup łącznie 394 346 laptopów dla czwartoklasistów przeznaczy ponad 1 miliard złotych.

W październiku ruszy program „Laptop dla nauczyciela” Nauczyciel korzysta z laptopa

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński przypomniał także, iż w październiku wystartuje z kolei program „Laptop dla nauczyciela”. W ramach niego każdy belfer otrzyma bon na 2500 złotych do wykorzystania na zakup sprzętu. Na ten cel rząd zaplanował wydać ponad 200 milionów złotych.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments