Nie daj się złapać na pozew dotyczący WIBOR! Inflacja niszczy dochody Polaków!

503
Kawa z ekspertem kredytowym

W najnowszym odcinku Kawy z ekspertem kredytowym, Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse omawia trzy ważne tematy: spory o WIBOR, brak opłat za wcześniejszą spłatę w kredytach ze stałym oprocentowaniem oraz dochody Polaków – najnowsze statystyki.

Spór o WIBOR – nie będzie powtórki ze spraw frankowych

Na początku listopada 2022 roku głośnym echem w mediach odbiła się sprawa z Krakowa, gdzie sąd na czas postępowania usunął z umowy WIBOR, dzięki czemu rata spadła z 6000 do 1700 złotych.

Okazję tę wyczuły kancelarie prawne. W efekcie, w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo reklam kancelarii, które usiłowały przekonać klientów, że WIBOR jest w bardzo prosty sposób do usunięcia. W praktyce, sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej.

Po pierwsze, w wyżej omawianej sprawie z Krakowa sąd po miesiącu uchylił postanowienie i klientka wróciła do pełnej raty. Po drugie, fakt jest taki, że jeszcze w Polsce nie ma żadnego wyroku dotyczącego WIBOR. Jedyną realną wartością jest to, że zapłacimy opłatę wstępną do kancelarii, która prawdopodobnie nie należy do najniższych.

Przy sporach o WIBOR nie warto działać pochopnie

Co więcej, nawet jeśli w przyszłości ktoś wygra taką sprawę i sąd uzna, że zamiast wskaźnika WIBOR stosowany powinien być WIRON, to wygrana ta nie będzie tak spektakularna, jak przedstawia to dziś większość kancelarii prawnych.

Warto zatem obecnie obserwować rozwój sporów z bankami dotyczącymi WIBOR i nie podejmować pochopnych decyzji.

Brak opłat za wcześniejszą spłatę w kredytach ze stałym oprocentowaniem. Dlaczego tak jest i jak można to wykorzystać?

Zgodnie z prawem banki mogą pobierać rekompensaty od klienta, gdy ten zdecyduje się na spłatę hipoteki o stałym oprocentowaniu wcześniej, niż wynika to z harmonogramu. W praktyce jednak tego nie robią, gdyż sektor bankowy obawia się sporów prawnych.

Dziś, spośród kilkunastu największych banków, tylko jeden – Alior Bank stosuje opłaty za wcześniejszą spłatę i nadpłatę kredytu ze stałym oprocentowaniem w ciągu pierwszych trzech lat. Warto to wykorzystać. W jaki sposób?

Można na przykład podpisać aneks do umowy kredytowej i przejść na stałe oprocentowanie, a następnie go spłacić, bez żadnej kary za wcześniejszą spłatę.

Jakimi dochodami dysponuje przeciętny Polak?

Przeciętny Polak w 2022 roku miał do dyspozycji miesięcznie około 2200 złotych. Według Głównego Urzędu Statystycznego to średni dochód rozporządzalny na osobę. W porównaniu z 2021 rokiem kwota ta wzrosła o 9,1%.

Warto dodać, że co roku mamy do czynienia z systematycznym wzrostem dochodów. Czy jest się więc z czego cieszyć? Niestety nie, gdyż realna zmiana dochodów do dyspozycji na osobę wyniosła w tym roku -5,3%. Wszystko dlatego, że średnioroczna inflacja wyniosła 14,4%. Nasze dochody realnie więc spadły.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments