NFT wyprą Spotify – uważa Saxo Bank

690
Spotify

Według Saxo Bank niewymienne tokeny (NFT) wyprą z rynku aplikacje typu Spotify. Powodem jest to, że platformy streamingowe nie są opłacalne dla samych muzyków.

NFT zagrożą pozycji platform streamingowych?

Saxo Bank w swoim raporcie pt. „Outrageous Predictions 2022: Revolution”, wskazał na potencjał NFT. Instytucja jest zdania, że tokeny mogą okazać się bardzo przekonujące dla tych muzyków i artystów, którzy obecnie czują się wykorzystywani lub niesprawiedliwie traktowani przez platformy streamingowe. Chodzi oczywiście o kwestie finansowe, ale też poczucie kontroli nad własną twórczością.

We wpisie na blogu Madsa Eberhardta, analityka duńskiego banku inwestycyjnego, czytamy:

Te modele nie kierują indywidualnych opłat abonamentowych do rzeczywistej muzyki, której słucha indywidualny abonent. Zamiast tego, wszystkie przychody z opłat abonamentowych są agregowane i rozdzielane na podstawie udziału każdego artysty w całkowitej liczbie streamów.

Do tego platformy streamingowe pobierają spore prowizje, które w połączeniu z prowizjami wypłacanymi wytwórniom muzycznym, sięgają 75% lub więcej całkowitego przychodu, który teoretycznie mógłby w całości trafić do muzyków.

NFT z kolei pozwalają artystom pozyskiwać całość środków, które wpłacają im fani. Dzięki temu łatwiej zarabiają na swojej twórczości.

NFT na rynku muzycznym

Muzycy zdają sobie z powyższego sprawę i już teraz badają temat NFT. Swój NFT wyemitował np. zespół Megadeth. Token był powiązany z wizualizacją 3D, która przedstawiała czaszkę zespołowej maskotki.

Do tego zespół niedawno wypuścił na rynek własną krytowalutę MEGA.

Członkowie Cyber Army [fanklubu grupy] posiadający $MEGA będą mogli odblokowywać dodatkowe ekskluzywne materiały i będą mieli dostęp do dodatkowych ofert. Członkowie Premium i Digital Cyber Army dostaną automatycznie kilka $MEGA za darmo

– ogłosili muzycy.

Megadeth zaleca posiadanie co najmniej 10 $MEGA, żeby mieć dostęp do specjalnych atrakcji.

Oprócz Megadeth swoje NFT wyemitowali tacy artyści jak: Grimes (token był powiązany z dziełem graficznym), Behemoth (NFT związane z wizualizacjami inspirowanymi ostatnim albumem grupy) czy King of Leon (tokeny reprezentowały prawa do utworów autorstwa muzyków, które umieszczono na nowej płycie).

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments