NBP zwiększa rezerwy złota – w lipcu dokonano największych zakupów w tym roku

70
zloto sztabki inwestycyjne

W lipcu rezerwy złota Narodowego Banku Polskiego powiększyły się najmocniej w tym roku. Polskie zasoby królewskiego metalu szlachetnego to już kilkaset ton, a skala zakupów w tym roku ustępuje tylko nielicznym.

NBP nabył w lipcu ponad 22 tony złota Sztabki złota i złote monety

Z opublikowanych w poniedziałek przez Narodowy Bank Polski danych o oficjalnych aktywach rezerwowych wynika, że na koniec lipca pozycja “złoto monetarne” wyceniana była na 18,828 miliarda dolarów.

Korzystając z danych Londyńskiego Rynku Kruszców (LBMA), można policzyć, że na koniec lipca było to około 9,628 miliona uncji. Tymczasem na koniec czerwca NBP oficjalnie raportował posiadanie 8,908 miliona uncji królewskiego metalu szlachetnego.

Oznacza to, że w czerwcu w bilansie Narodowego Banku Polskiego przybyło około 720 tysięcy uncji złota. Po lipcowych zakupach polskie rezerwy złota zostały powiększone z 277,1 ton do 299,47. Oznacza to blisko 22,4 tony nabytych w minionym miesiącu.

To największy miesięczny zakup przez NBP złota w tym roku. Pierwsze zakupy królewskiego kruszcu w 2023 r. dokonano w kwietniu, kiedy kupiono niemal 15 ton, w maju w skarbcach Narodowego Banku Polskiego złota było więcej o prawie 20 ton, natomiast w czerwcu nabyto prawie 14 ton.

Analitycy z Banku Gospodarstwa Krajowego poinformowali, że tym samym Polska utrzymuje się na trzecim miejscu wśród banków centralnych dokonujących zakupów złota w tym roku. Wyprzedzają nas tylko Chiny (103 tony) i Singapur (72 tony).

Co ciekawe, tempo zakupów Narodowego Banku Polskiego w drugim kwartale tego roku (48 ton) przekroczyło nawet zakupy Banku Ludowego Chin, które wyniosły 45 ton.

NBP kupuje złoto za aktywa rezerwowe w euro i w dolarze?

Eksperci z Banku Gospodarstwa Krajowego dodali, że jednocześnie w lipcu zmalał stan walutowych aktywów rezerwowych wyrażonych w euro oraz w dolarze.

Nie należy zatem wykluczać, że zakup złota odbył się poprzez przesunięcia w istniejącym portfelu, a nie poprzez powiększenie bazy monetarnej. Według analityków Narodowy Bank Polski może być skory do unikania tego drugiego wobec obecnie rekordowej w historii nadpłynności w krajowym sektorze bankowym.

Glapiński z opóźnieniem realizuje plan zakupu 100 ton złota Adam Glapiński

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński kilkakrotnie deklarował, że NBP zamierza dokupić kolejne 100 ton złota. Jednakże nic z tych deklaracji nie wynikło i na koniec grudnia 2022 stan posiadania Narodowego Banku Polskiego był taki sam jak na początku roku.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że NBP już czwarty miesiąc z rzędu kupował złoto – decydując się tym razem nawet na znacznie większe zakupy – można przypuszczać, że prezes Glapiński w końcu realizuje swój plan – dokonując zakupów w korzystnej sytuacji i właściwych dawkach.

Wydaje się zatem, że w kolejnych miesiącach bieżącego roku możemy spodziewać spodziewać się dalszej aktywności zakupowej Narodowego Banku Polskiego na rynku złota.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments