Kolejne tony złota trafiły w czerwcu do skarbca Narodowego Banku Polskiego. Oznacza to, że prezes NBP Adam Glapiński realizuje z opóźnieniem swoje zapowiedzi dotyczące zakupu 100 ton kruszcu.
NBP kupił w czerwcu prawie 14 ton złota 
Z danych udostępnionych w piątek przez Narodowy Bank Polski wynika, że w skład rezerw NBP wchodzi już 8,908 miliona uncji złota.
To dane aktualne na koniec czerwca. Miesiąc wcześniej było ich 8,468 miliona uncji., co oznacza, że w skarbcu przybyło około 440 tysięcy uncji, czyli prawie 14 ton. Co więcej, to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym Narodowy Bank Polski kupował złoto. W maju przybyło 640 tysięcy uncji tego kruszcu, a w kwietniu – 476 tysięcy.
Warto dodać, że od marca do maja wartość zgromadzonego w NBP złota wzrosła z 62,46 miliarda złotych do 70,6 miliarda PLN. Co ciekawe, mimo ostatnich zakupów, wycena kruszcu w skarbcu spadła do 69,64 miliarda złotych. Ma to związek z ostatnimi spadkami notowań złota w polskiej walucie.
Jeszcze w marcu uncja złota była wyceniana niemal na 8900 złotych, a w połowie czerwca było to 7700 PLN.
Wartość aktywów rezerwowych NBP w dół
Polska gospodarka ma dużą poduszkę bezpieczeństwa. Oficjalne aktywa rezerwowe w NBP według stanu na koniec czerwca były na poziomie 742,32 miliarda złotych. W porównaniu z majem ich wycena spadła jednak o ponad 7 miliardów PLN. Po co nam te rezerwy?
Stanowią one zabezpieczenie operacji wyrównujących bilans płatniczy kraju. Gwarantują wymienialność pieniądza oraz umożliwiają interwencje Narodowego Banku Polskiego na rynku walutowym, gdy polska waluta jest zbyt mocna lub przesadnie słaba.
Sam Narodowy Bank Polski przypomina, że zarządza rezerwami, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.
Glapiński z opóźnieniem realizuje plan zakupu 100 ton złota 
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński kilkakrotnie deklarował, że NBP zamierza dokupić kolejne 100 ton złota. Jednakże nic z tych deklaracji nie wynikło i na koniec grudnia 2022 stan posiadania NBP był taki sam jak na początku roku.
Biorąc jednak pod uwagę fakt, że Narodowy Bank Polski już trzeci miesiąc z rzędu kupował złoto, można przypuszczać, że prezes Glapiński realizuje swój plan – dokonując zakupów w korzystnej sytuacji i właściwych dawkach.
Wydaje się zatem, że w drugiej połowie bieżącego roku możemy spodziewać spodziewać się dalszej aktywności zakupowej NBP na rynku złota.