NATO obawia się ataku Rosji

Udostępnij

Zastępca sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu David Cattler powiedział, że Rosja może atakować podmorskie kable lub inne elementy infrastruktury, które są ważne dla Zachodu.

NATO boi się ataku Rosji

Mamy bardzo silne obawy, że Rosjanie mogą próbować zaatakować podmorskie kable lub inne elementy infrastruktury kluczowej dla Zachodu, by zakłócić tym samym życie Zachodu i zbudować sobie przewagę nad krajami pomagającymi Ukrainie w wojnie — powiedział David Cattler, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu.

Do tego Reuters poinformował o tym, że Rosja patroluje ostatnio Atlantyk, ale też intensywniej bada temat morza Bałtyckiego i Północnego. — Rosja aktywnie mapuje infrastrukturę krytyczną sojuszu w ramach programu podwodnego rozpoznania, który prowadzi jedna z komórek rosyjskiego ministerstwa — dodał Cattler.

W odpowiedzi NATO też jednak zwiększyło liczbę swoich patroli na morzach Północnym i Bałtyckim. Do tego powstała specjalna Komórka Ochrony Krytycznej Infrastruktury Podwodnej. — Zagrożenie jest realne, a NATO intensyfikuje działania — powiedział agencji Reutera niemiecki generał Hans Werner Wiermann, który stoi na czele owej komórki.

Finlandia i Szwecja są zagrożone?

Wszystko to wpisuje się w szerszy kontekst. Ostatnio pojawiły się bowiem też informacje o tym, że Rosja może zaatakować infrastrukturę, a nawet ziemie Finlandii oraz Szwecji. Przekazano, że marynarki wojenne Finlandii i Szwecji „są w gotowości operacyjnej”, by wspólnie bronić Wysp Alandzkich i Gotlandii.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również