Jak ujawnił właśnie w rozmowie z PAP Adam Glapiński, prezes NBP, nasz krajowy bank centralny startuje z Narodową Strategią Bezpieczeństwa Gotówki.
Polacy potrzebują i chcą gotówki
– Polacy ufają NBP, chcą dokonywać płatności i gromadzić oszczędność w formie gotówki –powiedział prezes banku centralnego. Jak dodał, odnotowany w 2020 r. wzrost wartości pieniądza papierowego w obiegu o 83 mld zł świadczy o tym, że nasi rodacy ufają takiej formie płatności. – NBP stoi na stanowisku, że każdy z nas ma prawo podjąć decyzję, w jaki sposób gromadzi oszczędności, w formie gotówki, na rachunkach w banku czy w jeszcze innej formie. Każdy ma prawo wpłacać pieniądze do banków oraz je z nich wypłacać. Tak więc wartość gotówki w obiegu to wynik suwerennych decyzji Polaków, a NBP chodzi właśnie o to, żeby każdy mógł sam swobodnie decydować, w jakiej formie gromadzi oszczędności i w jakiej dokonuje płatności – zauważył.
Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Gotówki
Dowiedzieliśmy się jednak też, że w kwestii gotówki nie chodzi tylko o potrzeby Polaków dot. przyzwyczajeń. NBP dostrzega bowiem też, jak twierdzi Glapiński, ryzyka możliwych ataków cybernetycznych. Za tymi stałyby potencjalnie służby obcych krajów, które mogłyby chcieć zdestabilizować sytuację w Polsce.
– Dlatego NBP rozpoczął zapowiedziane wcześniej prace nad Narodową Strategią Bezpieczeństwa Gotówki. Prace nad strategią prowadzone będą w ramach rady ds. Obrotu Gotówkowego, ciała doradczego Zarządu NBP, której skład i zakres zadań ulegną odpowiedniemu poszerzeniu. Pierwsze posiedzenie Rady działającej w nowej formule planowane jest na przełom lutego i marca br. – poinformował prezes.
Szczegóły nt. Rady poznamy zapewne wkrótce.
– NBP bardzo wysoko ocenia funkcjonowanie systemu płatniczego w Polsce. Wyzwania, związane z pandemią, odsłoniły jednak pewne ryzykowne zjawiska – dodał szef NBP. – Coraz częściej zdarzają się sytuacje odmowy przyjęcia płatności w formie gotówki, niestety także przez władze samorządowe. Uznaliśmy, że potrzebne są dodatkowe, bardziej skoordynowane działania, dzięki którym Polacy będą mieli zapewnione bezpieczeństwo posługiwania się gotówką – to, że płatności gotówkowe będą powszechnie akceptowane, a dostęp do wypłat gotówkowych nie będzie w żaden sposób ograniczony lub w istotny sposób utrudniany – powiedział.