Zwierzęta od zawsze fascynują człowieka – szczególnie te gatunki, które naturalnie żyją w odległych krajach lub na terenach trudno dostępnych. Już w starożytności władcy tworzyli zwierzyńce i menażerie, w których trzymali schwytane okazy jako symbol swojego bogactwa. Pierwsze ogrody zoologiczne, przypominające współczesne zoo, powstały w XVIII wieku. Wówczas tworzono je głównie w celach edukacyjnych – aby mieszkańcy miasta mieli możliwość obserwacji wcześniej nieznanych im stworzeń.
Dziś najważniejszą funkcją ogrodów zoologicznych jest ochrona zwierząt, zwłaszcza zagrożonych wyginięciem gatunków. Nie oznacza to oczywiście, że nie stanowią już one prawdziwej atrakcji turystycznej. Wprost przeciwnie – polskie rodziny pokochały zoo, i gdy tylko pogoda sprzyja, to w tego typu miejscach zawsze znajdziemy prawdziwe tłumy. Jakie są największe ogrody zoologiczne w Polsce? Ranking Top 6 zostanie przedstawiony poniżej, poszczególne pozycje mogą zaskakiwać:
Miejsce 6 – Ogród Zoologiczny w Opolu
Podstawowe informacje
Ogród Zoologiczny w Opolu zlokalizowany jest na Wyspie Bolko i zajmuje powierzchnię 30 hektarów. Znajduje się w nim ponad 1000 zwierząt reprezentujących 227 gatunków – 89 gatunków ptaków, 73 gatunki ssaków, 43 gatunki bezkręgowców, po 11 gatunków gadów i płazów. Początki ogrodu sięgają 1912 roku, kiedy to na wyspie, gdy powstawał prywatny park, odgrodzono część terenu, na którym stworzono prywatny idylliczny obszar dla saren, pawi, bażantów i innych zwierząt, których widok miał służyć uciesze przechadzających się mieszkańców Opola. W latach trzydziestych zwierzyniec ten został wykupiony przez miasto.
Hodowla zagrożonych gatunków
Ogród Zoologiczny w Opolu odniósł wiele sukcesów hodowlanych. Jako pierwszy w Polsce w latach pięćdziesiątych rozmnożył niedźwiedzie himalajskie i kangury rdzawoszyje, dziś regularnie rozmnaża liczne gatunki chronione kładąc największy nacisk na zwierzęta objęte programami ochrony gatunków ginących EEP i ESB, takich jak:
- Żyrafa ugandyjska
- Oryks szablorogi
- Adaks pustynny
- Sitatunga sawannowa
- Wikunia andyjska
- Hipopotam karłowaty
- Tapir amerykański
- Serwal sawannowy
- Jaguar amerykański
- Pampasowiec grzywiasty
- Kangur
- Kanguroszczur myszaty
- Wari rudy
- Lemur katta
- Siamang wielki
- Gibbon białoręki
- Sajmiri wiewiórcza
- Pazurkowce (tamaryna cesarska, tamaryna czerwonobrzucha, tamaryna czerwononoga, tamaryna białoczuba).
Miejsce 5 – Ogród Zoologiczny we Wrocławiu
Podstawowe informacje
Ogród Zoologiczny we Wrocławiu znajdujący się przy ulicy Wróblewskiego 1-5 to najstarszy ogród zoologiczny w Polsce. Otwarto go 10 lipca 1865 roku. Jego powierzchnia wynosi 33 hektary. Ogród Zoologiczny we Wrocławiu prezentuje ponad 10 500 zwierząt (nie wliczając bezkręgowców) z 1132 gatunków – jest pod tym względem trzecim zoo na świecie. Jest także piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie – jego dzienny rekord wejść wynosi 28 300 osób. Rocznie wrocławskie zoo odwiedza średnio aż 1,6 miliona osób – jest to zatem najpopularniejsza placówka tego typu w naszym kraju.
Afrykarium
Wyjątkową atrakcję Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu stanowi Afrykarium. Składa się ono z 19 zbiorników wodnych o powierzchni 4600 metrów kwadratowych. W wodzie żyje tutaj około 100 gatunków zwierząt. Afrykarium jest jedynym obiektem tego typu w Europie. Jego budowa trwała od kwietnia 2012 do października 2014, a jej koszt wyniósł 220 milionów złotych.
Sukcesy hodowlane
Ogród Zoologiczny we Wrocławiu odniósł wiele sukcesów hodowlanych. Już w 1897 roku we Wrocławiu urodził się tapir malajski. Był to pierwszy tapir narodzony w historii ogrodów zoologicznych. Na początku 2012 roku we wrocławskim ogrodzie zoologicznym wykluł się syczek filipiński. Jest to pierwszy na świecie przychówek tego gatunku uzyskany poza Filipinami. We wrocławskim Zoo w marcu 2018 roku urodził się po raz pierwszy na świecie w historii ogrodów zoologicznych kuskus niedźwiedzi. We wrocławskim Zoo żyje także 90% światowej populacji dzioborożca palawańskiego. W sierpniu 2019 roku urodziło się czwarte z kolei pisklę. W ubiegłym roku we wrocławskim zoo wykluły się też dwa szpaki balijskie – gatunek uznawany za wymarły w naturze.
Miejsce 4 – Ogród Zoologiczny w Warszawie
Ogród Zoologiczny w Warszawie znajduje się przy ulicy Ratuszowej 1/3 w dzielnicy Praga-Północ. Został otwarty 11 marca 1928 roku, a jego powierzchnia wynosi obecnie 39,5 hektara. W warszawskim zoo znajdziemy 3566 zwierząt reprezentujących 553 gatunki – 198 gatunków ptaków, 67 gatunków ssaków, 89 gatunków bezkręgowców, 86 gatunków gadów, 30 gatunków płazów, 82 gatunki ryb i 2 gatunki zwierząt laboratoryjnych. Największą atrakcją warszawskiego zoo jest jedna z najnowocześniejszych w Europie słoniarnia.
Miejsce 3 – Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie
Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie położony jest na terenie Parku Śląskiego. Obejmuje obszar o powierzchni 47,5 hektara. Znajduje się w nim 2681 zwierząt reprezentujących 312 gatunków. Początki Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie sięgają 1954 roku. Rocznie odwiedza go około 380 tysięcy osób.
Miejsce 2 – Nowe Zoo w Poznaniu
Podstawowe informacje
Nowe Zoo w Poznaniu założono w 1974 roku na Białej Górze – wschodnim klinie zieleni Poznania. Zajmuje ono obszar 120,68 hektarów usytuowanych na pagórkowatym terenie leśnym z sześcioma rozległymi stawami, stanowiąc naturalne siedlisko fauny krajowej. W Nowym Zoo w Poznaniu znajdują się 2432 zwierzęta reprezentujące 368 gatunków. Szczególnie słynie ono z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów, która należy do jednej z najbogatszych w Europie.
Hodowla zagrożonych gatunków i odtwarzanie populacji w środowisku naturalnym
Wśród zwierząt prezentowanych w Nowym Zoo w Poznaniu wiele zagrożonych jest wyginięciem. Mowa o takich zwierzętach, jak:
- Kowari
- Lwiatka złotogłowa
- Kazuar hełmiasty
- Jeleń baweański – krytycznie zagrożony wyginięciem, w naturze zamieszkujący jedynie wyspę Bawean
- Świnia wisajska
- Jeleń Alfreda
- Jeleń milu
- Zebra Grevy’ego
- Żyrafa Rothschilda
- Suseł moręgowany
- Norka europejska (najbardziej zagrożony wyginięciem ssak drapieżny Europy)
- Perewiazka
- Lori mały.
Ogród prowadzi także program odtwarzania populacji zwierząt w środowisku naturalnym. W marcu 2016 roku na Podlasiu wypuszczono na wolność orła przedniego, wyklutego i odchowanego w Nowym Zoo w Poznaniu.
Największe zoo w Polsce – Miejsce 1 – Gdański Ogród Zoologiczny
Podstawowe informacje
Gdański Ogród Zoologiczny zlokalizowany jest w dzielnicy Oliwa. Zajmuje powierzchnię ponad 123 hektarów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co czyni z niego największy ogród zoologiczny w Polsce. Uroczyste otwarcie gdańskiego zoo nastąpiło 1 maja 1954 roku. Dziś zoo zamieszkuje 1200 zwierząt reprezentujących 220 gatunków. Rocznie Gdański Ogród Zoologiczny odwiedza około 480 tysięcy osób.
Hodowla zagrożonych gatunków
Zoo słynie na świecie z hodowli kondorów wielkich, z których otrzymuje regularne przychówki. Co więcej, jako jedyny ogród w Polsce prezentuje anoa oraz lutangi jawajskie. Znajdują się tu także inne zagrożone gatunki, takie jak:
- Oryksy szablorogie
- Hipopotamy karłowate
- Żyrafy Rothschilda
- Antylopy bongo leśne
- Szpaki balijskie
- Pingwiny tońce
- Mandryle
- Jelenie Alfreda
- Dzioborożce kafryjskie
- Takiny miszmi.