Poznaj największe wioski św. Mikołaja w Polsce i na świecie

679

Prawdopodobnie wszyscy doskonale wiemy, że oryginalna siedziba świętego Mikołaja znajduje się w Laponii – regionie położonym w północnej Finlandii. Nie zmienia to jednak faktu, iż aby odwiedzić wioskę tego sympatycznego pana przynoszącego dzieciom prezenty, nie trzeba wyjeżdżać aż tak daleko. W Polsce również znajdziemy kilka miejsc pełnych zimowych, świątecznych atrakcji, gdzie również urzęduje święty Mikołaj. Wioska św. Mikołaja w Finlandii

Poniżej zaprezentujemy największe wioski św. Mikołaja znajdujące się w Polsce, a na koniec również i tę najsłynniejszą na świecie, do której organizowane jest całe mnóstwo wycieczek, zwłaszcza w grudniu. Zacznijmy od:

Wioska świętego Mikołaja w Bałtowie

W wiosce świętego Mikołaja w Bałtowie najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach w szkole elfów, zobaczyć żywą szopkę, zwiedzić bajkową krainę lodu, wybrać się do zimowego kina czy na lodowisko, a przede wszystkim spotkać się z samym świętym Mikołajem. Wioska jest otwarta w godzinach od 10:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku, i od 11:00 do 19:00 w weekendy. Bilet wstępu kosztuje 25 złotych dla dorosłych i 19 PLN dla dzieci. Pozostałe atrakcje są płatne dodatkowo. Dla odwiedzających przygotowano też pakiet, w ramach którego można skorzystać ze wszystkich wymienionych atrakcji. Koszt pakietu to 75 złotych za bilet normalny i 64 PLN za bilet ulgowy.

Przystanek świętego Mikołaja – Drzewina

W Drzewinie pod Trójmiastem można porozmawiać ze świętym Mikołajem, przygotować własne świąteczne dekoracje, obejrzeć makiety wiosek świątecznych i ruchomą szopkę z klocków lego. Na gości czeka również żywa szopka i kino. Na terenie przystanku świętego Mikołaja działa też jarmark świąteczny. Wizytę w Drzewinie trzeba zarezerwować – telefonicznie lub online. Goście indywidualni mogą odwiedzać Przystanek świętego Mikołaja w weekendy w godzinach od 9:00 do 18:00. Bilet wstępu kosztuje 39 złotych.

Wioska świętego Mikołaja w Mazurolandii – Parcz

W wiosce świętego Mikołaja w Mazurolandii można spotkać się i zrobić sobie zdjęcie ze świętym Mikołajem, zwiedzić polanę legend i baśni, zniszczyć złe uczynki w specjalnej maszynce i wziąć udział w warsztatach w pracowni ceramicznej. Na gości czeka również poczęstunek. Wioskę świętego Mikołaja w Mazurolandii można odwiedzać od 15 listopada od 31 grudnia. Spotkania ze świętym Mikołajem, po wcześniejszej rezerwacji, są możliwe od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 18:00.

Chata świętego Mikołaja – JuraPark Krasiejów

W rodzinnym park rozrywki w Krasiejowie koło Opola do 30 grudnia otwarta będzie chata świętego Mikołaja, w której można zobaczyć świąteczne animacje, spróbować tradycyjnych bożonarodzeniowych potraw i słodkości, osobiście spotkać się ze świętym Mikołajem i wziąć udział w warsztatach, w których pod okiem pracowitych elfów dzieci samodzielnie stworzą pachnące świętami mydełka, rozświetlone lampiony czy artystycznie przyozdobione pierniki.

Turyści indywidualni mogą odwiedzać chatę świętego Mikołaja w weekendy, a także w tygodniu po godzinie 15:00. Bilet ulgowy kosztuje 19,99 PLN, a normalny 25,99 PLN za osobę. Dla dzieci do 2. roku życia wstęp jest bezpłatny. Za udział w warsztatach trzeba zapłacić 15 złotych od osoby.

Czas przenieść się na północ, do mroźnej Laponii, gdzie znajdziemy najsłynniejszą wioskę św. Mikołaja na świecie.

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi Drzwi do biura św. Mikołaja w wiosce w Rovaniemi

Nie jest żadną tajemnicą, iż święty Mikołaj mieszka na dalekiej północy, a dokładnie w Rovaniemi w Finlandii. To właśnie tam znajduje się oficjalne biuro Mikołaja i na ten adres można wysyłać do niego listy już od 1985 roku. Z kolei sama wioska powstała rok później, ale swój oficjalny status zyskała dopiero po wielu latach – w 2010.

Jak się dostać?

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi każdego roku przyciąga pół miliona turystów. jest otwarta codziennie przez cały rok. Na miejsce można dojechać autobusem z centrum Rovaniemi – kursują co godzinę. Możemy również przejść pieszo około ośmiu kilometrów lub zamówić taksówkę. Święty Mikołaj urzęduje zaledwie trzy kilometry od lotniska, co oznacza, że podróżni z daleka mogą odwiedzić go od razu po wylądowaniu w Rovaniemi.

Przed zaplanowaniem wizyty w wiosce dobrze sprawdzić godziny pracy Mikołaja. W końcu, on też zasługuje na odpoczynek i nie jest dostępny 24 godziny na dobę w swoim biurze. Co więcej, trzeba mieć świadomość, iż aby spotkać się z uroczym brodaczem trzeba “odstać swoje” w długiej kolejce. Następnie każdy turysta może z nim porozmawiać i – za dodatkową opłatą – zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Atrakcje w wiosce

Wioska Świętego Mikołaja jest flagową atrakcją Laponii, której stolicą jest właśnie Rovaniemi. Same wstęp do tego miejsce jest darmowy Na miejscu, oprócz biura, działają jednak również restauracje, kawiarnie i sklepy, w których można kupić rozmaite, licencjonowane pamiątki, czyli w efekcie wydać niemałą fortunę. Goście mają do wyboru wiele podbiegunowych aktywności, między innymi przejażdżki skuterami śnieżnymi czy zaprzęgiem prowadzonym przez psy husky lub renifery.

Obowiązkowym punktem każdej wizyty jest oczywiście Główny Urząd Pocztowy w wiosce. Oficjalny adres poczty w wiosce św. Mikołaja Placówkę współpracuje z państwową usługą pocztową. Każda wysłana kartka otrzymuje specjalny stempel pocztowy Koła Podbiegunowego, niedostępny nigdzie indziej na świecie. Warto dodać, że od 1985 roku Święty Mikołaj otrzymał już ponad 18 milionów listów ze 199 krajów.

Santa Park

Drugim miejscem spotkania ze świętym Mikołajem jest położony nieopodal wioski św. Mikołaja Santa Park. To podziemna kraina, w której czeka moc atrakcji dla małych i dużych. Po spotkaniu ze św. Mikołajem można przejść szkolenie w szkole elfów, upiec pierniczki w chatce żony św. Mikołaja, odwiedzić salę z lodowymi rzeźbami a na zakończenie zregenerować siły podczas obiadu połączonego z oglądaniem akrobatycznych występów elfów.

Podróż do Finlandii – aktualne obostrzenia

Warto wiedzieć, iż granice Finlandii są aktualnie otwarte dla turystów z Polski, jednak przy wjeździe do kraju urzędnicy mogą sprawdzać zaświadczenia o negatywnym wyniku testu i unijne certyfikaty COVID. Od 28 grudnia natomiast już każda osoba przekraczająca granicę Finlandii będzie poddana kontroli. Osoby niezaszczepione pełna dawką szczepionki oraz osoby nieposiadające potwierdzenia przebycia choroby będą w takim przypadku musiały dodatkowo poddać się testowi PCR na koronawirusa po przyjeździe, w ciągu pierwszych 3-5 dni.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments