Największe termy w Polsce – ranking Top 5

Udostępnij

Wody termalne to wody podziemne, które po wydostaniu się na powierzchnię mają temperaturę nie mniejszą niż 20 stopni Celsjusza. Dodatkowo zawierają bogactwo dobroczynnych dla ludzkiego organizmu pierwiastków chemicznych pochodzących z wnętrza ziemi. W ostatnich latach w Polsce powstało wiele dużych ośrodków termalnych, które funkcjonują przez cały rok. W efekcie, dziś nasz kraj jest trzecią największą “termalną potęgą” Europy, tuż za Słowacją i Węgrami.

Nie powinno więc dziwić, że Polacy kompletnie oszaleli na punkcie basenów termalnych. Wypoczynek w tego typu miejscach to w zasadzie idealny pomysł na spędzenie relaksującego weekendu. Jakie mamy największe termy w Polsce? Top 5 tego rankingu zaprezentujemy poniżej:

Miejsce 5 – Termy Uniejów

Podstawowe informacje

Co ciekawe Uniejów, jako pierwsze miasto w Polsce, uzyskało oficjalny status uzdrowiska termalnego. Termy Uniejów to kompleks oferujący wewnętrzną i zewnętrzną strefę basenową. Na część wewnętrzną składa się przeznaczony dla całej rodziny basen solankowo-uzdrowiskowy, który słynie ze swoich leczniczych właściwości. Wyposażony jest on w dodatkowe udogodnienia, służące do masażu karku oraz hydromasażu. Znajduje się tu także basen rekreacyjno-wypoczynkowy ze zjeżdżalnią i statkiem pirackim, który jest nie lada gratką dla dzieci. Znajduje się tu również ścianka wspinaczkowa dla dużych i małych oraz liczne dodatkowe udogodnienia, w tym między innymi specjalne urządzenie do masażu karku.

Z kolei część zewnętrzną Term Uniejów stanowią dwa baseny solankowe, basen pływacki, basen dziecięcy, rwąca rzeka, wyspa z jacuzzi oraz wodny bufet z zatoką. Nie brak tu także atrakcji stworzonych z myślą o najmłodszych gościach – w postaci strefy brodzikowej z kolorowym zamkiem i zjeżdżalniami. Na spragnionych błogiego wypoczynku czeka z kolei strefa saun z komorą śnieżną, łaźnią turecką i łaźnią aromatyczną oraz strefa SPA, oferująca relaksujące i odprężające masaże. W wewnętrznej strefie kąpielowej znajduje się również tężnia solankowa, która nasyca powietrze jodem, bromem oraz całą gamą innych dobroczynnych mikroelementów – według specjalistów jodu jest tu tyle, co nad Bałtykiem.

Termy Uniejów – cennik

Ile kosztuje wstęp do Term Uniejów? Niestety, nie oferują one biletów całodniowych. Najdłuższy, trzygodzinny bilet normalny kosztuje 52 złote, a ulgowy – dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26. roku życia, oraz emerytów i rencistów – 46 PLN.

Dopłata do strefy saun to wydatek w wysokości 20 złotych. Co ważne, wstęp do całego obiektu dla dzieci do 7. roku życia jest bezpłatny.

Miejsce 4 – Termy Maltańskie

Podstawowe informacje

Termy Maltańskie zlokalizowane w Poznaniu to nie tylko jeden z pięciu największych kompleksów basenów termalnych w kraju, ale i drugi największy aquapark w Polsce. Obiekt zapewnia atrakcje zarówno tym, którzy lubią się wygrzewać i relaksować w wodzie, jak i osobom, które wolą popływać. Został podzielony na dwie części – sportową i rekreacyjną, sprzyjającą wypoczynkowi.

Termy Maltańskie rozgrzewa termalna woda solankowa wydobywana z głębokości 1300 metrów. W kompleksie znajduje się 9 basenów, w tym olimpijski, do skoków z falami, geotermalny, termomineralny czy solankowy. Dla dzieci przygotowano natomiast specjalną strefę zabawy, brodzik, statek pływacki i wiele innych atrakcji, a wśród nich ścianka wspinaczkowa oraz zabawki piankowe.

Największą popularnością cieszą się oczywiście jednak szalone zjeżdżalnie o sugestywnych nazwach, takich jak Czarna Dziura, Tornado, Dzika Rzeka czy Turbo. Uwagę przykuwa także zjeżdżalnia wielotorowa umożliwiająca ściganie się. Łącznie mamy tu do dyspozycji 13 zjeżdżalni. Ciekawą alternatywą są również 4 zewnętrzne baseny oferujące widok na jezioro Maltańskie.

Poza strefą basenową na gości czeka także saunarium oraz SPA. W Świecie Saun znajdziemy wiele rodzajów łaźni parowych i saun, w tym koloroterapię, łaźnię kwiatową, sauny zewnętrzne z dwustuletniego drewna Kelo i panoramiczna, łaźnię turecką, grotę śnieżną i tężnię solną. SPA to natomiast 17 gabinetów i apartamentów, w których można poddać się zabiegom i rytuałom wprost z Maroko, Indii czy Turcji. Zabiegi i kąpiele wykonywane są na bazie wody termalnej, dzięki czemu korzystnie wpływają także na zdrowie.

Termy Maltańskie – cennik

Ile kosztuje wstęp do Term Maltańskich? Cena biletu normalnego oferującego wstęp całodzienny wstęp na baseny od poniedziałku do piątku wynosi 52 złote. Bilety ulgowe – dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26. roku życia, oraz seniorów powyżej 60 lat – kosztują 42 PLN. W soboty i niedziele bilet normalny kosztuje 66 PLN, dla ulgowy – 56 PLN.

Bilety oferujące dodatkowo wstęp do Świata Saun są droższe – od poniedziałku do piątku kosztują 80 PLN (normalne) i 66 PLN (ulgowe), a w weekendy odpowiednie 90 PLN i 77 PLN.

Miejsce 3 – Termy Bukovina

Podstawowe informacje Basen termalny zimą

Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej to trzecie największe termy w Polsce. Zlokalizowane pod samymi Tatrami, oferują 12 basenów rekreacyjnych oraz pływackich z wodą o temperaturze wynoszącej od 28 do 36 stopni Celsjusza. Woda w Termach Bukovina charakteryzuje się występowaniem w niej 28 składników mineralnych, m. in. związków siarczanowych, chloru, wapnia, potasu, magnezu, chromu i sodu. Jest środkiem leczniczym i rehabilitacyjnym. Co ciekawe, każdy z tutejszych basenów może pochwalić się oryginalną, regionalną nazwą. Przykłady? “Bonior Basisty”, “Corny Staw”, “Bulgotnik”, “Wartko ruła” czy “Łostry śwung”.

Co więcej, Termy Bukovina to nie tylko baseny. Goście znajdą tu również trzy zjeżdżalnie, jacuzzi oraz strefę łaźni parowych i saun, w której odpocząć można po sesji wodnych szaleństw. Strefa saun, poza tradycyjnymi saunami fińskimi, oferuje również kabinę na podczerwień, która służy redukcji różnego rodzaju bólu oraz wielu innych dolegliwości, ma również znaczący wpływ na poprawę naszego samopoczucia. Z kolei na miłośników aktywności fizycznej czekają zajęcia z aqua aerobiku, który łączy wysiłek cardio z ćwiczeniami siłowymi. Dla dzieci regularnie i nieodpłatnie organizowane są kursy nurkowania.

Termy Bukovina – cennik

Ile kosztuje wstęp do Term Bukovina? Cena biletu bez limitu na cały dzień od poniedziałku do piątku wynosi 79 złotych. Na zniżkę mogą liczyć dzieci do 13. roku życia (55 PLN) i seniorzy powyżej 60 lat (59 PLN). W soboty i niedziele bilet normalny kosztuje 89 PLN, dla dzieci – 59 PLN, a dla seniorów – 69 PLN.

Warto skorzystać również z dobrodziejstw strefy Wellness & SPA, gwarantującej doskonały wypoczynek za sprawą autorskich masaży, zabiegów dobieranych do indywidualnych potrzeb gości oraz terapii manualnych. Jednorazowy wstęp do niej kosztuje 26 złotych.

Miejsce 2 – Terma Bania

Podstawowe informacje

Terma Bania w Białce Tatrzańskiej to drugi największy obiekt termalny w naszym kraju. Stanowi on idealne miejsce dla całej rodziny. Powierzchnia lustra wody wynosi tutaj w sumie aż 2400 metrów kwadratowych, które dostępne są przez cały rok. Na wszystkich gości czeka 14 różnych rozmiarów basenów zewnętrznych i wewnętrznych, a także jacuzzi oraz kompleks saun.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania, które umożliwia podział na strefę cichą i głośną w Termie Bania można doskonale się zrelaksować, podziwiając jednocześnie piękną panoramę Tatr. Idealny wypoczynek dodatkowo ułatwia specjalna Strefa Relaksu, obejmująca dwa baseny zewnętrzne – w mniejszym z nich przygotowano wodny drink bar. W Strefie Relaksu znajduje się także zewnętrzny ogród z kompleksem saun – sauną fińską, widokową sauną ziołową oraz niecką do schładzania z wodą o temperaturze 10 stopni Celsjusza. Na odważniejszych gości czeka także niecka wypełniona śniegiem.

Z kolei Strefa Zabawy to idealna przestrzeń dla całej rodziny. Została stworzona z myślą o potrzebach zarówno dużych, jak i małych gości, jednak większość dostępnych tu atrakcji dedykowana jest dzieciom. Na miłośników wodnej rozrywki czekają zjeżdżalnie o różnej wielkości oraz różnym poziomie intensywności wrażeń. Razem mają one ponad 300 metrów długości. Najmłodsi mogą korzystać także z wodnych karuzeli, rwącej rzeki, gejzerów oraz wodnych armatek.

Temperatura wody w basenach w Strefie Zabawy wynosi od 34 do 38 stopni Celsjusza, więc z ogromną przyjemnością można z nich korzystać również zimą. Po rodzinnych szaleństwach odpocząć można w jacuzzi oraz w wannach termalnych z surową, siarkową ciepłą wodą geotermalną, której temperatura wynosi 37 stopni Celsjusza.

Terma Bania – cennik

Ile kosztuje wstęp do Termy Bania? Cena biletu bez limitu uprawniającego do obu Stref w dni robocze wynosi 89 złotych. Na zniżkę mogą liczyć dzieci do 13. roku życia (69 PLN) i seniorzy (79 PLN). W soboty i niedziele każdy bilet jest o 10 złotych droższy.

Największe termy w Polsce – Termy Chochołowskie

Podstawowe informacje Kobieta w basenie termlanym

Termy Chochołowskie to największy kompleks prozdrowotnych basenów termalnych znajdujący się w Polsce. Odwiedzający góry turyści coraz częściej łączą wędrówki z relaksem w Termach Chochołowskich, które położone są zaledwie 15 kilometrów od Zakopanego, w miejscowości Chochołów. Do dyspozycji gości jest tutaj ponad 30 basenów, zarówno krytych, jak i zewnętrznych. Woda wydobywana jest tutaj z głębokości około 3600 metrów. Składniki, jakie zawiera to między innymi: wapń, siarka, magnez i sód. Na odwiedzających Chochołów czeka basen termalny z wodą solankową, baseny typu whirpool oraz wiele innych wodnych atrakcji. Na odważnych czeka nawet specjalna “strefa surowej wody” z beczkami napełnionymi naturalną wodą siarczkową pochodzącą bezpośrednio z ujęcia termalnego. Woda w tutejszych basenach termalnych ma temperaturę od 32 do 36 stopni Celsjusza, co pozwala na relaks w obiektach zewnętrznych także zimą.

Termy Chochołowskie oferują również wyjątkowe, widokowe saunarium – największy tego typu kompleks na Podhalu. Prawie cała strefa saun jest przeszklona, co pozwala doskonale wypocząć i znacznie poprawić samopoczucie, podziwiając jednocześnie piękną panoramę Tatr. Tuż obok znajduje się także strefa SPA, która proponuje swoim gościom specjalistyczne masaże i kąpiele oraz zabiegi kosmetyczne. Saunarium dostępne jest tylko dla dorosłych.

Termy Chochołowskie idealnie sprawdzają się także jako miejsce dla dzieci. Z myślą o najmłodszych gościach przygotowano tu wewnętrzny brodzik z placem zabaw, łaźnię parową, rodzinne zjeżdżalnie oraz akwarium i zewnętrzny plac zabaw.

Termy Chochołowskie – cennik

Ile kosztuje wstęp do Term Chochołowskich? Cena biletu bez limitu uprawniającego do wstępu na baseny wynosi 89 złotych. Na zniżkę mogą liczyć dzieci do 16. roku życia (65 PLN) i seniorzy powyżej 60 lat (75 PLN). Natomiast bilet Open uprawniający dodatkowo do wstępu do saunarium oraz dwóch sportowych basenów kosztuje 119 złotych lub 109 PLN w przypadku seniorów.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również