Komunikacja lotnicza była w ubiegłej dekadzie najszybciej rozwijającą się dziedziną transportu i zarazem jednym z najistotniejszych sektorów światowej gospodarki. Duża prędkość przemieszczania, komfort podróży, bezpieczeństwo i spełnianie wymogów ekologicznych, to główne kryteria tej działalności. Ze względu na pandemię koronawirusa branża lotnicza jednak znacząco zwolniła. W efekcie, w ubiegłym roku największe linie lotnicze obsłużyły znacznie mniejszą liczbę pasażerów niż w ostatnich latach, liczba maszyn w ich flotach także przestała ulegać zwiększeniu.
Z tego powodu ranking największych linii lotniczych na świecie uległ wyraźnemu przetasowaniu. Okazuje się, że amerykańskie linie lotnicze przestały dominować w tym zestawieniu, a nawet utraciły pozycję lidera. Top 10 największych linii lotniczych na świecie pod względem liczby przewiezionych pasażerów w ubiegłym roku zostanie zaprezentowane poniżej:
Miejsce 10 – Asiana Airlines
Asiana Airlines to linie lotnicze Korei Południowej, założone w 1988 roku z siedzibą w Seulu, które dokonują lotów do 11 krajowych i 90 międzynarodowych portów lotniczych w 23 krajach. Asiana Airlines jest członkiem zrzeszenia pasażerskich przewoźników powietrznych Star Alliance. Głównym ośrodkiem tranzytowym Asiana Airlines jest Incheon International Airport w Seulu, a ośrodkiem przewozów krajowych – lotnisko Gimpo w Seulu. Flota Asiana Airlines liczy sobie 80 samolotów, a liczba przewiezionych pasażerów w ubiegłym roku wyniosła 39,23 miliona.
Miejsce 9 – EasyJet
EasyJet to brytyjskie linie lotnicze, będące trzecim na świecie i drugim z największych europejskich tanich przewoźników. Dokonuje on obecnie lotów do 136 portów lotniczych. Głównym ośrodkiem tranzytowym EasyJet jest lotnisko Gatwick pod Londynem.
EasyJet zostało założone w 1995 roku. Główna siedziba firmy znajduje się przy lotnisku w Luton – Hangar 89. Jest to połączenie hangaru obsługi technicznej mieszczącego do 3 samolotów A319 i zaplecza biurowo-operacyjnego. Wybudowany w 1970 roku hangar podlegał kilkukrotnie przebudowie, powiększając zarówno część biurową jak i obsługową. Elementem wyróżniającym siedzibę jest londyński dwupiętrowy autobus wkomponowany w budynek, w środku którego znajduje się kawiarnia.
EasyJet zatrudnia 14 tysięcy pracowników. Flota tych linii lotniczych liczy sobie aktualnie 308 samolotów, a liczba przewiezionych pasażerów w ubiegłym roku wyniosła 50,81 miliona.
Miejsce 8 – Ryanair
Ryanair to irlandzkie tanie linie lotnicze założone w 1984. Siedziba Ryanair mieści się w Dublinie. To największy europejski przewoźnik lotniczy. Dokonuje on lotów do 225 portów lotniczych i zatrudnia 17 500 pracowników. Dwa główne ośrodki tranzytowe Ryanair to lotnisko w Dublinie oraz Port Lotniczy Londyn-Stansted. Flota Ryanair liczy sobie 471 samolotów, co ciekawe – wyłącznie typu Boeing 737-800. W ubiegłym roku przewiozła ona 51,65 miliona pasażerów – aż trzykrotnie mniej niż w 2019.
Miejsce 7 – Southwest Airlines
Southwest Airlines to amerykańskie tanie linie lotnicze założona w 1967 roku. Jej siedziba mieści się w Dallas, w Teksasie. Southwest Airlines to największa tanie linie lotnicze na świecie. Przewoźnik ten obsługuje przede wszystkim połączenia krajowe w Stanach Zjednoczonych w systemie point to point, nie posiada hubu (ośrodka) głównego. Southwest Airlines dokonuje on lotów do 121 portów lotniczych i zatrudnia 55 tysięcy pracowników. Flota tego przewoźnika liczy sobie 737 samolotów, a liczba przewiezionych pasażerów w ubiegłym roku wyniosła 54,09 miliona – aż trzykrotnie mniej niż w 2019.
Miejsce 6 – Delta Air Lines
Delta Air Lines to amerykańskie linie lotnicze, założone w 1929 roku w Macon, w stanie Luizjana. Obecnie główna siedziba linii znajduje się na międzynarodowym lotnisku Hartsfield-Jackson Atlanta, które jest najbardziej ruchliwym lotniskiem w Stanach Zjednoczonych. W tym samym miejscu znajduje się również główny hub przewoźnika. Linie obsługują trasy ze Stanów Zjednoczonych do Europy, Azji, na Bliski Wschód, Ameryki Łacińskiej i Kanady. Delta Air Lines posiada również szeroką ofertę połączeń wewnętrznych w USA i jest członkiem programu lojalnościowego SkyTeam.
Przewoźnik dokonuje on lotów do 325 portów lotniczych do 52 krajów na 6 kontynentach i zatrudnia 90 tysięcy pracowników. Flota Delta Air Lines liczy sobie 750 samolotów, a liczba przewiezionych pasażerów w ubiegłym roku wyniosła 55,02 miliona – niemal czterokrotnie mniej niż w 2019.
Miejsce 5 – United Airlines
United Airlines to amerykańskie linie lotnicze z siedzibą w Chicago. Zostały założone jako Varney Air Lines w 1926 roku. Mimo że United Airlines mają łącznie osiem hubów, to głównym jest lotnisko Chicago-O’Hare. United Airlines to członek międzynarodowego porozumienia przewoźników Star Alliance.
Przewoźnik dokonuje on lotów do 342 portów lotniczych na 6 kontynentach i zatrudnia 96 tysięcy pracowników. Flota United Airlines liczy sobie 834 samoloty, a liczba przewiezionych pasażerów w ubiegłym roku wyniosła 57,76 miliona – niemal trzykrotnie mniej niż w 2019.
Miejsce 4 – Air China
Air China to chińskie narodowe linie lotnicze, mające siedzibę w Pekinie, założone w 1988 roku. Głównym hubem Air China jest Port Lotniczy Pekin. Linie lotnicze są odpowiedzialne za przeloty władz chińskich, co podkreśla wyjątkowy status tego przewoźnika. Logo linii stanowi artystyczne wyobrażenie feniksa, wzór ten jest równocześnie przekształceniem liter „VIP”. Air China należą do sojuszu Star Alliance.
Przewoźnik dokonuje lotów do 201 portów lotniczych. Flota Air China liczy sobie 460 samolotów, a liczba przewiezionych pasażerów w ubiegłym roku wyniosła 68,69 miliona – niemal dwukrotnie mniej niż w 2019.
Miejsce 3 – China Eastern Airlines
China Eastern Airlines to chińskie linie lotnicze z siedzibą w Szanghaju, założone w 1988 roku. Głównym hubem China Eastern Airlines jest Port Lotniczy Szanghaj-Pudong. Przewoźnik jest członkiem programu lojalnościowego SkyTeam. Dokonuje on lotów do 248 portów lotniczych. Flota China Eastern Airlines liczy sobie 594 samolotów, a liczba przewiezionych pasażerów w ubiegłym roku wyniosła 74,62 miliona – dla porównania w 2019 wartość ta wyniosła około 130 milionów.
Miejsce 2 – American Airlines
American Airlines to największa amerykańskie linie lotnicze. Powstały w 1926 roku jako American Airways. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Fort Worth w stanie Teksas. American Airlines oferują niemal 6800 lotów dziennie do 350 portów lotniczych w ponad 50 krajach na 6 kontynentach. Głównym hubem przewoźnika jest Port Lotniczy Dallas-Fort Worth.
American Airlines zatrudnia 134 tysiące pracowników. Flota linii lotniczych liczy sobie 891 samolotów, a liczba przewiezionych pasażerów w ubiegłym roku wyniosła 95,32 miliona – dla porównania w 2019 wartość ta wyniosła 215,2 miliona.
Największa linia lotnicza na świecie – Miejsce 1 – China Southern Airlines
China Southern Airlines to chińskie linie lotnicze z siedzibą w Kantonie, założone w 1988 roku. Głównymi hubami China Southern Airlines są: Port Lotniczy Guangzhou i Port Lotniczy Pekin. Przewoźnik dokonuje lotów do 216 portów lotniczych. Flota China Southern Airlines liczy sobie 632 samoloty, a liczba przewiezionych pasażerów w ubiegłym roku wyniosła 96,85 miliona, co sprawiło, że China Southern Airlines zajęło pozycję lidera rankingu największych linii lotniczych na świecie. Dla porównania w 2019 liczba przewiezionych przez te linie lotnicze pasażerów wyniosła 151,63 miliona.