Zima to bezdyskusyjnie pora roku, która kojarzy się ze śniegiem, Świętami Bożego Narodzenia, feriami i sportami zimowymi. Jedne dyscypliny znamy wyłącznie z telewizji i kibicujemy uczestnikom, a inne uprawiamy samodzielnie. Według badań, aż 69% Polaków uprawia sporty zimowe. Które dyscypliny są zatem najpopularniejsze w naszym kraju? Przekonamy się poniżej. Pozycja lidera może być oczywiście tylko jedna:
Narciarstwo zjazdowe (alpejskie) 
Na nartach w Polsce jeździ co trzecia osoba. 15% badanych deklaruje, że zakłada na nogi narty za każdym razem, gdy wyjeżdża gdzieś zimą. 12% jeździ na nich często, pozostali Polacy jeżdżą od czasu do czasu lub rzadko.
Choć na narciarstwo składa się wiele dyscyplin sportowych to najczęściej pojawiają się narciarstwo alpejskie (zjazdowe) i klasyczne. W skład tego drugiego wchodzą skoki narciarskie oraz biegi narciarskie, które nie są tak powszechne, jeśli chodzi o ich uprawianie. Z kolei narciarstwo alpejskie to nic innego, jak szalenie popularna u nas jazda na nartach – pokonywanie tras zjazdowych na ośnieżonych stokach.
Niezbędny sprzęt
Jaki sprzęt jest potrzebny do uprawiania narciarstwa zjazdowego? Przede wszystkim narty, kijki, kask i gogle. Narciarstwo jest dyscypliną sportu uprawianą w ramach rekreacji, jak i wyczynowej rywalizacji sportowej. Nauka jazdy na nartach jest dość powszechna zarówno w górach, jak i na sztucznych stokach.
Co ciekawe, 49% narciarzy w Polsce posiada na własność wszystkie niezbędne sprzęty. Pozostali korzystają z dostępnych na miejscu wypożyczalni. 24% polskich narciarzy wypożycza komplet wyposażenia, a 27% tylko jego część, czyli przeważnie buty lub narty.
Łyżwiarstwo 
Łyżwiarstwo w Polsce także jest niezwykle popularne. Ten sport zimowy uprawia niemal co trzecia osoba w naszym kraju. Sieć lodowisk w Polsce jest tak duża, że z pewnością każdy znajdzie idealne miejsce dla siebie. Co ciekawe, pierwsze sztuczne lodowisko w Polsce otwarto w Warszawie już w 1911 roku. W zależności od umiejętności, poruszanie się po lodowisku może obejmować zarówno prostą jazdę bez celu, jak i profesjonalne ćwiczenia skoków, piruetów czy innych akrobacji.
Wyczynowe łyżwiarstwo figurowe
Łyżwiarstwo jest także zaliczane do widowiskowych zimowych dyscyplin sportowych. Najlepsi zawodnicy biorą udział w licznych konkursach organizowanych również na skalę międzynarodową. Wyczynowe łyżwiarstwo figurowe przypomina nieco gimnastykę artystyczną. Od sportowca wymaga to zdolności tanecznych, wyczucia rytmu, koordynacji ruchów, a także giętkości ciała. Zawodnicy występują w parach, bądź indywidualnie. Często prezentują uprzednio opracowany układ, gdzie najważniejsza jest synchronizacja ruchów, ale znaczenie mają także interesujący ubiór czy nawet uśmiech.
Łyżwiarstwo to sport dla każdego
W podstawowej wersji, jaką zna większość osób, łyżwiarstwo nie jest zbyt skomplikowane, a przy tym stosunkowo tanie. Nie wymaga ponoszenia wygórowanych kosztów oraz inwestowania sporych pieniędzy w sprzęt i akcesoria – wystarczą łyżwy, które przeważnie można również wypożyczyć bezpośrednio przy lodowisku.
Snowboarding 
Snowboarding bardzo popularna dyscyplina sportu zimowego, do którego uprawiania potrzebujemy deski – nazywanej deską snowboardową. W Polsce ten sport zimowy uprawia co dziesiąta osoba. Idąc na stok, musimy również pamiętać o wygodnych, trzymających stopy butach, nieprzemakalnej odzieży i ochraniaczach zabezpieczających przed upadkiem. Oprócz tego, warto mieć ze sobą specjalne rękawiczki i gogle. Podstawowym założeniem snowboardingu jest zjazd w dół stoku, który pokryty jest śniegiem. Przez lata rozwoju tej dyscypliny, sportowcy urozmaicili szusowanie po stoku, dodając od siebie różnego rodzaju triki, które przypominają te wykonywane na deskorolce.
Snowboarding uchodzi za bardziej wymagający sport zimowy niż powyższe. Niezbędna tutaj jest dobra kondycja i umiejętność koordynacji ruchowej – już samo utrzymanie się na desce to dla wielu osób nie lada wyczyn.
Narciarstwo biegowe 
Narciarstwo biegowe, nazywane także biegami narciarskimi, jest bardzo popularne w tych rejonach, gdzie ogólnodostępne są ogromne, płaskie, ośnieżone tereny, a w Polsce takowych nie brakuje. Miłośnicy tego sportu zimowego określają go mianem wędrówki z nartami, która świetnie nadaje się do rekreacji. Mimo wszystko wymaga ona dość dobrej kondycji fizycznej, bowiem w biegach narciarskich intensywnie wykorzystuje się niemalże wszystkie partie mięśni. Do uprawiania tej dyscypliny potrzebne są w zasadzie tylko narty, cienkie kijki i wysokiej jakości termoaktywna odzież sportowa.
Hokej na lodzie 
Innym, stosunkowo popularnym w naszym kraju sportem zimowym jest hokej na lodzie. Mowa tutaj o zespołowej dyscyplinie sportowej. Rozgrywka odbywa się na lodowisku, i polega na wbiciu niewielkiego czarnego krążka do niewielkiej bramki przeciwnika. Krążek uderza się za pomocą kija. Każda drużyna składa się z sześciu zawodników. Kluczowe jest wspólne działanie – tylko tak można doprowadzić do strzelenia bramki. Jak nietrudno się domyślić, aby móc uprawiać tę dyscyplinę sportu, należy doskonale opanować jazdę na łyżwach.
Jaki sport zimowy cieszy się z kolei największym zainteresowaniem polskich widzów? Tutaj odpowiedź może być tylko jedna:
Skoki narciarskie – najpopularniejszy sport zimowy wśród polskich widzów
Bezdyskusyjnie ulubioną dyscypliną sportową Polaków są skoki narciarskie. W tym sporcie najważniejsze jest to, aby po odpowiednim rozpędzeniu się zawodnik skoczył jak najdalej. Odpowiednie rozpędzenie się i odbicie na progu skoczni zależne jest od kilku czynników. Trener każdego zawodnika daje mu znak chorągiewką, kiedy wieje odpowiedni wiatr, dzięki któremu zawodnik może nabrać większej prędkości, a tym samym ma również większe szanse na osiągnięcie większych odległości skoku. Oprócz odległości, każdy zawodnik również jest oceniany przez sędziów pod względem stylu skoku i lądowania.
Co istotne jest to sport wyczynowy, absolutnie niemożliwy do uprawiania przez amatorów. Z kolei specjaliści mogą zajmować się tą dyscypliną wyłącznie na dedykowanych temu skoczniach narciarskich, które dodatkowo muszą być odpowiednio przygotowane.
Dlaczego skoki narciarskie w Polsce są tak popularne? 
Dlaczego skoki narciarskie cieszą się w Polsce tak gigantycznym zainteresowaniem? Oczywiście ze względu na sukcesy naszych rodaków w tej dyscyplinie. Ten stosunkowo niszowy w ujęciu globalnym sport stał się najpopularniejszą zimową dyscypliną w Polsce za sprawą niezapomnianych sukcesów Adama Małysza, które miały miejsce już 20 lat temu. Następnie schedę przejął po nim Kamil Stoch, który zdobył aż 3 złote medale na Igrzyskach Olimpijskich. W efekcie obaj są powszechnie zaliczani do ścisłego grona najwybitniejszych skoczków narciarskich w całej historii tej dyscypliny.