W 28. odcinku emitowanego na kanale Portfel Polaka programu „HR z PLUSEM” Piotr Płusa, redaktor Comparic24.tv, porozmawiał z Agnieszką Hetmańczyk i Patrycją Buczkowską z manaHR na temat sytuacji na polskim rynku pracy pod kątem wynagrodzeń i benefitów. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Jak zmienią się wynagrodzenia w Polsce w 2024 roku?
Dziś wiemy już, że zmian na rynku pracy w 2024 roku będzie dosyć sporo. Zacznijmy od tego, że 2024 będzie kolejnym już z rzędu rokiem podwyżek. W bieżącym roku pracodawcy deklarowali podwyżki rzędu 10%, a średnia na przyszły rok na ten moment wynosi 8,5%, lecz większość firm jeszcze takich decyzji nie podjęła.
Warto także pamiętać, że w przyszłym roku czeka nas duża podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia “najniższa krajowa” wzrośnie bowiem do 4242 złotych brutto miesięcznie, a następnie w lipcu zostanie podniesiona do 4300 PLN. Podwyżki te sprawią, że pracownicy na wyższych szczeblach również będą chcieli zarabiać więcej.
Czy z raportu manaHR wynika, że firmy rzeczywiście będą podwyższać pensje swoim pracownikom?
manaHR gromadzi informacje dotyczące głównie podwyżek systemowych – czyli takich, w których został opracowany system dla całej organizacji. Oznacza to, że każdy pracownik danej firmy – w tym osoby otrzymujące wynagrodzenie minimalne – w takim procesie podwyżkowym weźmie udział.
Czego obawiają się pracodawcy w związku z podwyższeniem płacy minimalnej?
W związku z tak dużą podwyżką płacy minimalnej ogromnym wyzwaniem dla firm będzie wytłumaczenie pracownikom dlaczego nagle struktura wynagrodzeń w organizacji się spłaszcza.
Firmy nie są dziś bowiem w stanie przyznać porównywalnych podwyżek dla całej grupy pracowników. Wszystko wskazuje więc na to, że podwyżki dla pracowników na wyższych szczeblach sięgną maksymalnie 8,5%.
Wyzwaniem dla organizacji w przyszłym roku może być także pochylanie się nad częściami wynagrodzenia, czyli jaką część wypłaty powinno stanowić zasadnicze wynagrodzenie, a jaką dodatki zmienne.
Czy dodatki do wynagrodzenia będą podwyższane?
Na ten moment wynagrodzenie zasadnicze rosło tak samo, jak płaca całkowita, uwzględniająca dodatki. Na dane, czy w przyszłym roku ten trend się utrzyma, będziemy musieli jednak jeszcze poczekać.
Benefity pracownicze – jakie dodatki do pensji oferują firmy i jak to się zmienia?
Dziś firmy odchodzą od benefitów pracowniczych. Niektóre z nich już na stałe wpisały się w obraz polskiego rynku pracy. Dotyczy to prywatnej opieki zdrowotnej czy karty MultiSport – te benefity posiada w zasadzie każdy pracownik dużej firmy.
Te benefity nie sprawiają jednak, że pracownik czuje się bardziej związany z miejscem swojego zatrudnienia, nie zwiększają więc prawdopodobieństwa, iż pracownik nie odejdzie z danej firmy. Z tego powodu, organizacje raczej nie wprowadzają już żadnych innych benefitów pracowniczych.
Co ciekawe, w niektórych firmach sam fakt możliwości pracy zdalnej traktowany jest jako benefit pracowniczy.
Czy praca zdalna wciąż jest popularna?
W ostatnim czasie firmom coraz bardziej zależy, aby pracownicy na stanowiskach specjalistycznych wrócili do biur. Stanowi to jednak duże wyzwanie, gdyż pracownicy zdążyli już zmienić tryb funkcjonowania.
W praktyce, obecnie na rynku dominuje trend pracy hybrydowej – organizacje wprowadzają konieczność pracy w biurze przez 2-3 dni w tygodniu.
Jakie są różnice regionalne i branżowe pod względem podejścia do wynagrodzeń i benefitów?
Różnice pod względem podejścia do wynagrodzeń pojawiają się na polskim rynku pracy. Dla przykładu, w przeszłości podwyżki w województwie łódzkim były niższe od podwyżek w innych regionach. W ostatnich latach województwo łódzkie mocno zaś przyspieszyło, firmy z tego regionu zaczęły oferować wyższe podwyżki wynagrodzeń.
W jakich branżach podwyżki są najwyższe?
W bieżącym roku najwyższe podwyżki zaplanowała branża FMCG. Warto jednak dodać, że różnica między tym sektorem, a innymi branżami była naprawdę niewielka, w większości przypadków nie przekraczała 1 punktu procentowego.
Czy zapotrzebowanie na specjalistów IT spada w 2023 roku?
W raportach manaHR nie pojawiają się dane wskazujące na spowolnienie wzrostu wynagrodzeń w IT, lecz w innych źródłach rzeczywiście znajdziemy informacje, że ofert pracy w IT jest coraz mniej – we wrześniu bieżącego roku liczba ofert pracy dla specjalistów IT spadła aż o 50% rok do roku.
Dyrektywa o równości i przejrzystości wynagrodzeń – jak ewoluują narzędzia i metody wyszukiwania danych dotyczących wynagrodzeń?
Okazuje się, że manaHR jest obecnie na etapie pracy nad nowymi narzędziami, które mają na celu ułatwić wyszukiwanie danych dotyczących wynagrodzeń pod kątem dyrektywy o równości i przejrzystości wynagrodzeń.
Nie ma żadnych wątpliwości, że obecnie znacząco wzrosło zainteresowanie wartościowaniem stanowisk (dopasowanie, z uwzględnieniem poziomu, nomenklatury stanowisk, do całego rynku pracy), gdyż to kluczowy element przygotowania organizacji do dyrektywy o równości i przejrzystości wynagrodzeń.
W efekcie, zainteresowanie raportami płacowymi wśród przedsiębiorstw w ostatnim czasie zaczęło dynamicznie rosnąć.
Kiedy przepisy dyrektywy o równości i przejrzystości wynagrodzeń zostaną wprowadzone w Polsce?
Dziś eksperci szacują, że przepisy dyrektywy o równości i przejrzystości wynagrodzeń zostaną wprowadzone w ciągu niespełna 2,5 roku.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym odcinkiem, nagranie znajduje się poniżej: