Większość najbogatszych ludzi na świecie to oczywiście dojrzali mężczyźni, którzy już osiągnęli wiek emerytalny. Wielki sukces można jednak osiągnąć w każdym wieku. Niektórzy, dzięki swojej kreatywności i przedsiębiorczości zostali miliarderami jeszcze przed swoimi trzydziestymi urodzinami. Kto znajduje się wśród najmłodszych spośród najbogatszych rekinów biznesu? Przekonamy się poniżej:
Austin Russell
Austin Russell to aktualnie najmłodszy miliarder, który na swój majątek zapracował samodzielnie. 3 grudnia ubiegłego roku udało mu się wejść na listę najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes – osiągnął to w wieku 25 lat. Wszystko dzięki założonej przez niego firmie Luminar Technologies, produkującej systemy dla autonomicznych samochodów.
Czujniki Luminar Technologies pomagają autonomicznym samochodom widzieć otaczający je świat, dzięki specjalnym czujnikom nazwanych lidarami. Z technologii firmy Russella korzystają tacy giganci jak Volvo, Toyota i Intel Mobileye.
Austin Russell to naprawdę nietuzinkowa postać. Pochodzi z całkiem zamożnej rodziny – jego pradziadek ze strony ojca wynalazł koc elektryczny, a dziadek ze strony matki był znanym restauratorem i właścicielem toru wyścigowego. Układu okresowego pierwiastków nauczył się w wieku 2 lat, a swój pierwszy patent – na system recyklingu wody złożył mając 13 lat . Firmę Luminar założył w wieku 17 lat. Zaczął wtedy pracować nad opisywanymi wyżej czujnikami. W międzyczasie Russell dostał się na prestiżowy uniwersytet Stanford, ale studia rzucił w 2012 roku po 6 miesiącach, gdy uzyskał stypendium w wysokości 100 tysięcy dolarów od miliardera Petera Thiela, który wsparł wiele podobnych startupów. Swoją technologię Russell po raz pierwszy zaprezentował w 2017 roku.
Luminar Technologies zadebiutowało na amerykańskiej giełdzie NASDAQ 3 grudnia ubiegłego roku. To właśnie wtedy Austin Russell wdarł się przebojem na listę miliarderów. Aktualnie wartość przedsiębiorstwa wynosi około 7,5 miliarda dolarów. Austin Russell jest posiadaczem 33% jego akcji, co oznacza, że jego majątek szacowany jest na 2,5 miliarda USD.
Sam Bankman-Fried
Sam Bankman-Fried to 29-letni absolwent prestiżowego Massachusetts Institute of Technology (MIT). Swojej ogromnej fortuny dorobił się na kryptowalutach. Dokonał tego wprost w zadziwiającym tempie. W 2017 roku uruchomił firmę handlową Alameda Research, zajmującą się handlem ilościowym. Dziś zarządza ona aktywami o wartości 2,5 miliarda dolarów. W 2019 roku uruchomił on także swój drugi biznes – platformę handlu pochodnymi kryptowalut FTX. Platforma ta reklamuje się, jako giełda zbudowana przez traderów dla traderów. Bankman-Fried zaczynał bowiem karierę, spekulując na konto firmy Jane Street Capital z wykorzystaniem własnych, zautomatyzowanych algorytmów.
Bankman-Fried wyznaje filozofię zwaną efektywnym altruizmem: jego celem jest zarobienie jak największej ilości pieniędzy, aby móc rozdać jak najwięcej. Aktualnie jego majątek szacowany jest na 8,7 miliarda dolarów.
Andy Fang i Stanley Tang
Andy Fang i Stanley Tang to 29-letni Amerykanie chińskiego pochodzenia, absolwenci prestiżowego uniwersytetu Stanford. W 2013 roku założyli oni DoorDash – aplikację do dostarczania żywności. Jak nietrudno się domyślić, podczas pandemii koronawirusa firma ta ogromnie zyskała na znaczeniu. Aktualnie posiada ona ponad 20 milionów klientów zarejestrowanych w bazie, oraz milion pracujących dorywczo dostawców. Poza rynkiem amerykańskim, spółka działa także w Kanadzie oraz Australii, i planuje ekspansję na inne kraje.
9 grudnia ubiegłego roku spółka DoorDash zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie NYSE. Aktualnie jej kapitalizacja wynosi 48,5 miliarda dolarów. Wysokości majątków Andy’ego Fanga i Stanleya Tanga szacowane są na 2,2 miliarda USD.
Evan Spiegel
Evan Spiegel urodził się w 1990 roku w Los Angeles. Jego rodzice, oboje renomowani prawnicy, zapewnili mu beztroskie dzieciństwo w przepychu i doskonałą edukację. Uczęszczał do renomowanej szkoły Crossroads School for Arts and Sciences w Santa Monica, a następnie trafił na prestiżowy Uniwersytet Stanford. Jednak go nie ukończył, ponieważ w międzyczasie wpadł na wyjątkowy pomysł na biznes.
Miało to miejsce w 2011 roku, a tym pomysłem był Snapchat, czyli aplikacja , która umożliwia dzielenie się zdjęciami i krótkimi filmami. Co ją wyróżniało? Ograniczenie czasowe, które umożliwia wyświetlanie filmów i zdjęć przez maksymalnie dziesięć sekund. Co więcej, wszelkie treści trafiały wyłącznie do wybranych użytkowników. Jeśli któryś z nich chciał zapisać otrzymane zdjęcie – jego autor natychmiast otrzymywał stosowny komunikat. Docelowo wszelkie wysyłane materiały miały pojawiać się na ekranie odbiorcy, a następnie znikać. Bezpowrotnie. Snapchat przywracał zatem to, co zginęło w sieci wieki temu – prywatność i bezpieczeństwo.
Snapchat szybko stał się hitem na całym świecie. W 2012 roku użytkownicy aplikacji wysyłali średnio 20 milionów wiadomości (snapów) dziennie. Rok później ta liczba się potroiła, a w 2014 sięgnęła 700 milionów. W styczniu 2016 użytkownicy wysyłali już każdego dnia średnio 7 miliardów snapów.
Spółka Snap Inc. – której założycielem jest obecnie 30-letni Evan Spiegel – zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie NYSE 2 marca 2017 roku. Aktualnie jej kapitalizacja wynosi 95 miliardów dolarów. Z kolei majątek Spiegela jest w tej chwili szacowany na 11,8 miliarda USD.
John Collison
John Collison to irlandzki 30-letni miliarder i przedsiębiorca. Jak osiągnął swój ogromny sukces? Wszystko dzięki założonej przez niego i jego starszego brata Patricka, firmie Stripe.
Dzieciństwo braci Collison upłynęło w małym irlandzkim miasteczku. Już od najmłodszych lat interesowali się tematyką programowania i obaj postanowili rozpocząć studia w USA. John trafił do Harvardu. Nauki jednak nie ukończył – zrezygnował w 2011 roku, aby założyć z bratem własną firmę.
Tak powstało Stripe – oprogramowanie, które dzisiaj obsługuje małe i średnie przedsiębiorstwa, ułatwiając im płatności internetowe i obsługę stron internetowych. Projekt ten otrzymał wsparcie od Elona Muska, Petera Thiela, Maxa Levchina oraz Sequoia Capital. Dziś Stripe wyceniane jest na 95 miliardów dolarów. Zakłada się, że w niedalekiej przyszłości firma zadebiutuje na giełdzie. Majątek Johna Collisona jest obecnie szacowany na 11,4 miliarda dolarów, co czyni go jednym z najbogatszych Irlandczyków.
Nick Molnar
30-letni Nick Molnar to najmłodszy australijski miliarder, który na swój majątek zapracował samodzielnie. W 2015 roku mieszkał on jeszcze z rodzicami w Sydney. W swoim pokoju zarabiał na życie, handlując biżuterią za pośrednictwem platformy eBay. Obracał dosłownie wszystkim: począwszy od zegarków Seiko, wartych kilkaset dolarów, po pierścionki zaręczynowe, sprzedawane za kilkanaście tysięcy dolarów. Był już wtedy największym sprzedawcą biżuterii na australijskim eBayu – realizował tysiące zamówień każdego dnia.
Tego samego roku Molnar połączył siły z Anthonym Eisem – byłym bankierem inwestycyjnym. Duet ten powołał do życia Afterpay – internetowy serwis, który umożliwia klientom z USA, Zjednoczonego Królestwa, Australii, Nowej Zelandii oraz Kanady rozkładać płatności za drobne zakupy w sieci na cztery nieoprocentowane raty na okres sześciu miesięcy.
Firma zadebiutowała na Australijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2017 roku. Dziś jej kapitalizacja wynosi 27 miliardów dolarów australijskich. Molnar posiada 7% jej akcji, co przekłada się na majątek w wysokości 1,5 miliarda dolarów amerykańskich.
Xu Yi
Xu Yi to 31-letni chiński miliarder i przedsiębiorca. W 2010 roku założył on rozrywkowy serwis internetowy Bilibili. Czym on jest? W pewnym stopniu przypomina on YouTube, jednak nawiązuje on do japońskich komiksów (manga) i filmów animowanych anime. Platforma zawiera algorytm umożliwiający pisanie komentarzy bezpośrednio na wyświetlanym filmie, co stało się wyróżnikiem serwisu. Funkcję tę nazwano “bullet comments”. Społeczność Bilibili składa się z fanów anime i graczy, którzy wstawiają, oglądają i komentują materiały wideo. Platforma oferuje również oryginalne treści, takie jak recenzje filmów, seriale animowane i gry.
Codziennie z Bilibili korzysta w Chinach aż kilkaset milionów użytkowników, z czego ponad 80% społeczności to młodzi dorośli, fani anime, mangi i gier w wieku od 17 do 24 lat. Spółka zadebiutowała na amerykańskiej giełdzie NASDAQ w pierwszej 23 marca 2018 roku. Dziś jej kapitalizacja wynosi około 40 miliardów dolarów. Z kolei, jej założyciel i Dyrektor Generalny – Xu Yi może pochwalić się majątkiem aktualnie szacowanym na 3,4 miliarda USD.