Zapewne każdy z nas co najmniej raz w życiu poczuł strach, którego przyczyny nie potrafił zidentyfikować. Fobia – słowo pochodzące od greckiego “fobos” – to zaburzenie lękowe o podłożu nerwicowym polegające na odczuwaniu strachu przed określonymi sytuacjami, zjawiskami czy przedmiotami. Osoba zdradzająca objawy fobii unika czynników wywołujących niepokój, a jeśli się z nimi zetknie, reaguje paniką, krzykiem, odczuwa przyspieszony puls, nadmierne pocenie i drży. W skrajnych przypadkach całkowicie traci świadomość i mdleje. Fobie są leczone przez psychiatrów i psychoterapeutów, a proces ten może trwać od miesiąca do roku, w zależności od nasilenia zaburzenia.
Niektóre fobie, takie jak lęk wysokości (akrofobia); lęk przed pająkami (arachnofobia); czy lęk przed małymi, zamkniętymi pomieszczeniami (klaustrofobia) są na tyle popularne, że nie budzą naszego zdziwienia. Istnieją jednak także bardzo nietypowe, które trudno nam sobie wyobrazić. O jakich fobiach mowa? Zbiór trzynastu najdziwniejszych zostanie zaprezentowany poniżej:
Triskaidekafobia 
Triskaidekafobia wiąże się z zakorzenionym w naszej kulturze przesądem, że liczba 13 przynosi pecha. Fobia ta została opisana przez psychiatrów już w 1910 roku. Cierpiało na nią wiele znanych osobistości, w tym Napoleon Bonaparte, Richard Wagner, Mark Twain czy Franklin Delano Roosevelt.
Ciekawostki
Co ciekawe, z uwagi na powszechność tej fobii w niektórych hotelach zrezygnowano z oznaczania pokoi liczbą 13, a w windach brak jest przycisków z tym numerem. Co więcej, często również rezygnuje się z “pechowej trzynastki” w zawodach sportowych przy oznaczaniu numerów startowych zawodników. Taka zasada obowiązuje choćby w licznych sportach motorowych.
Sidonglofobia 
Sidonglofobia to lęk przed kulkami bawełnianymi. Osoby cierpiące na tę fobię reagują panicznym lękiem na widok patyczków higienicznych i wacików. W efekcie mogą mieć problem z otwarciem paczki, która zabezpieczona jest kulkami bawełnianymi czy folią bąbelkową. Mogą także powstrzymywać się od przyjmowania niektórych leków, kiedy istnieje ryzyko, że znajdują się one w opakowaniu z watą w środku. Podejrzewa się, że na sidonglofobię cierpiał Michael Jackson.
Koumpounofobia 
Koumpounofobia to lęk przed guzikami. Osoby z koumpounofobią panicznie boją się guzików i unikają ubrań z guzikami. Za jedną z hipotez na temat genezy tej fobii podaje się wydaną w 2002 roku powieść “Koralina” autorstwa Neila Gaimana, która doczekała się w 2009 roku swojej animowanej adaptacji.
Ciekawostka
Spekuluje się, że Steve Jobs zmagał się z tą fobią i przyczyniło się to do rozwoju trendu na ekrany dotykowe i wirtualne klawiatury w urządzeniach Apple.
Gimnofobia 
Gimnofobia to lęk przed nagością, który towarzyszy osobom cierpiącym na tę fobię zwykle już od dzieciństwa i uczy czuć zawstydzenie, gdy nie mają na sobie ubrań. Problem może się nasilać w sytuacjach intymnych i uniemożliwiać swobodne kontakty z partnerem. Poczucie wstydu przed nagością i niedoskonałością własnego ciała może być tak duże, że bywa barierą nie do pokonania nawet w obecności ukochanej osoby. Lęk przed nagością może dotyczyć nas samych lub oglądania innych nagich osób. Można się więc domyślić, jak trudno będzie osobie dotkniętej gimnofobią stworzyć satysfakcjonującą relację osobistą.
Venustrafobia/Kaligynefobia 
Venustrafobia i Kaligynefobia to dwa określenie odnoszące się wobec tej samej fobii – lęku przed pięknymi kobietami. Człowiek, który cierpi na tę fobię, może doświadczyć ataku paniki na sam widok lub nawet myśl o pięknej kobiecie. Jako możliwe powody rozwinięcia się tego rodzaju fobii podaje się doświadczenie odrzucenia przez atrakcyjną kobietę – szczególnie jeśli wiązało się to z publicznym ośmieszeniem oraz przebywanie w otoczeniu osób posiadających tę przypadłość – ta fobia bywa więc przekazywana z ojca na syna.
Filofobia
Filofobia to lęk przed miłością i zakochaniem się. Wśród przyczyn filofobii wymienia się złe doświadczenia w związkach w przeszłości czy paniczny strach przed odrzuceniem. Osoby, które obawiają się odtrącenia, nie podejmą więc nawet próby stworzenia z kimś bliskiej więzi. Co ciekawe, za jedną z przyczyn jest uznawana także… genetyka. Jak więc widzimy, można nie tylko być uzależnionym/uzależnioną od tego uczucia, lecz również panicznie się go obawiać – i to już od urodzenia.
Nomofobia 
Nomofobia to lęk przed utratą dostępu do smartfona. Jest to na tyle poważne zaburzenie, że coraz częściej uznaje się je za nową chorobę cywilizacyjną. Nomofobik boi się, że jego komórka przedwcześnie się rozładuje, straci zasięg albo zostanie skradziona i przez to nie będzie mógł otrzymać ważnej informacji. Gdy jest pozbawiony telefonu odczuwa niepokój, rozdrażnienie, a nawet wpada w panikę. Na nomofobię cierpią głównie ludzie młodzi. Szacuje się, że obecnie aż 70% nastolatków zdradza symptomy tego zaburzenia.
Ksantofobia 
Ksantofobia to ogromny lęk przed kolorem żółtym. Nie tylko przedmioty w tym kolorze wywołują u cierpiącego na tę fobię panikę i sprawiają, że nie potrafi on w ich towarzystwie prawidłowo funkcjonować. W skrajnych przypadkach samo usłyszenie, że coś jest w żółtym kolorze, powoduje lęk przed zetknięciem się z tą rzeczą, uderzenia gorąca, drżenie mięśni, a nawet agresję. Osoby cierpiące na ksantofobię żyją w przeświadczeniu, że żółty kolor sprowadza gigantyczne nieszczęście oraz pecha.
Pteronofobia 
Pteronofobia to irracjonalny lęk przed łaskotaniem za pomocą piór. Fobia ta jest najczęściej konsekwencją nieprzyjemnych, często traumatycznych przeżyć ze wczesnego dzieciństwa. Czasem nie potrafimy dociec, jakie konkretnie wydarzenie za to odpowiada, ponieważ trudne doświadczenia często wypieramy ze świadomości. Osoby cierpiące na pteronofobię często czują się nieswojo już na sam widok ptasich piór.
Arachibutyrofobia 
Arachibutyrofobia to lęk przed masłem orzechowym przyklejonym do podniebienia. Osoba cierpiąca na tę fobię obawia się, że przytoczona sytuacja utrudni jej przeżuwanie, oddychanie lub połykanie. W efekcie arachibutyrofobik zamiast zadowolenia z jedzenia kanapki lub przekąski z masłem orzechowym odczuwa ogromny niepokój z powodu możliwości wystąpienia sytuacji dla niej absolutnie ekstremalnej – przyklejenia się masła do podniebienia. W skrajnych przypadkach arachibutyrofobia wiąże się nawet ze strachem przed konsystencją podobną do masła orzechowego, a ponadto może wywołać uczulenie na orzeszki ziemne.
Chiclefobia 
Chiclefobia to lęk przed gumą do żucia. Dla osoby cierpiącej na tę fobię powód do paniki stanowi fakt, że guma do żucia to siedlisko bakterii, nosiciel wielu chorób, trzymany w ustach. Sama myśl o wykorzystaniu czy zetknięciu się z gumą napawa osoby cierpiące na chiclefobię silnym lękiem, sprawia, że robi im się niedobrze i boli je brzuch. W konsekwencji nie są one w stanie przebywać w jednym pomieszczeniu z osobami żującymi gumę, ponieważ przeważnie takie spotkania kończą się wymiotami.
Heksakosjoiheksekontaheksafobia 
Heksakosjoiheksekontaheksafobia to kolejna już w naszym zestawieniu fobia dotycząca liczb. Tym razem dotyczy ona lęku przed liczbą 666, która wywodzi się z Biblii, a konkretnie z Apokalipsy św. Jana, gdzie jest ona określana mianem “liczby Bestii”. Ludzie dotknięci przez tę fobię silnie unikają jakiegokolwiek kontaktu z liczbą 666.
Ciekawostki
Znanym przykładem osoby cierpiących na Heksakosjoiheksekontaheksafobię był Ronald Reagan i jego żona Nancy. Gdy przenieśli się oni do dzielnicy Bel Air w mieście Los Angeles, zmienili adres nowego miejsca zamieszkania z 666 St. Cloud Road na 668 St. Cloud Road.
Zdarzały się także przypadki osób wyrażających wielkie przerażenie narodzinami swoich dzieci 6 czerwca 2006 roku.
Fobofobia
Na koniec fobofobia, czyli irracjonalny strach przed… irracjonalnym strachem. Osoby z fobofobią boją się obsesyjnych lęków i fobii. Osoba cierpiąca na fobofobię zaczyna się martwić i odczuwać niepokój, myśląc o stresujących sytuacjach, ponieważ w teorii w takich sytuacjach może odczuwać strach. Stara się ich unikać na wszelkie możliwe sposoby, zwiększając tym samym tylko swój strach i niepokój. Przyczyną fobofobii mogą być uwarunkowania genetyczne, sposób wychowania, doświadczany silny stres lub trauma z przeszłości.