Ile można zapłacić za dobry sen? Okazuje się, że dla niektórych taka inwestycja może sięgać niewyobrażalne wartości. Nawet w naszym kraju znalazł się nabywać trzeciego najdroższego materaca na świecie. Ile kosztują najdroższe z nich? Czym się wyróżniają? Przekonamy się poniżej:
Najdroższe materace na świecie – miejsce 6: Palais Royale
Nowojorska marka Kluft jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie luksusowych materacy już od dekady. Wykorzystuje ona najnowszą, najbardziej innowacyjną technologię, najlepsze materiały i doskonałe rzemiosło, aby stworzyć jedne z najbardziej luksusowych i najwygodniejszych materacy na świecie. Każdy materac jest szyty ręcznie, a firma posiada ekskluzywne patenty na swoje produkty.
Flagowy model firmy nosi nazwę Palais Royale. Wykonany jest z warstw skrzypu polnego Mooseburger, wełny Joma, lateksu Talalay i bawełny. Łącznie posiada 10 warstw wykonanych z naturalnych materiałów i jest średniej twardości. Jego cena – zależnie od rozmiaru materaca – zawiera się w przedziale 40 000 – 60 000 dolarów.
Najdroższe materace na świecie – miejsce 5: Masterpiece Superb
Vispring to brytyjska marka, która już od 1901 roku tworzy wyjątkowy, ekskluzywne materace z końskim włosiem. Ich ponadczasowa konstrukcja wykorzystująca opatentowane sprężyny, wzorowo podtrzymuje ciało, przez co korzystanie z nich jest niebywale komfortowe i co ważne korzystne dla zdrowia. Każdy materac firmy Vispring wykonano z naturalnej wełny oraz końskiego włosia i wykończono delikatnym poszyciem. To wszystko sprawia, że zarówno latem, jak i zimą użytkowanie ich jest nadzwyczaj przyjemne.
Drugi najdroższy materac firmy Vispring nosi nazwę Masterpiece Superb. To trójwarstwowa konstrukcja ze sprężyn kieszeniowych, wypełniona skrzypem Mooseburgera, wełną szetlandzkiej, kaszmirem, alpaką i jedwabiem. Co ważne, w przeciwieństwie do produktów innych firm, posiada on regulowaną podstawę, co sprawia że można dostosować jego twardość do własnych preferencji. Dostępne są 4 poziomy regulacji: miękki, średni, twardy i bardzo twardy. Jak kształtuje się jego cena? W zależności od rozmiaru zawiera się w przedziale 40 000 – 70 000 dolarów.
Najdroższe materace na świecie – miejsce 4: Diamond Majesty
Diamond Majesty to kolejna sprężynowa trójwarstwowa konstrukcja (łącznie wykorzystująca 3162 sprężyny kieszeniowe) marki Vispring. To jednak flagowy, najdroższy model tej firmy. Co go wyróżnia? Jest on jest ręcznie wypełniony jednymi z najlepszych na świecie naturalnych materiałów: wełną brytyjską, luźnym końskim włosiem, wełną szetlandzką połączoną z kaszmirem i jedwabiem, bambusem i luksusową wełną Vicuna, czystą wełną szetlandzką i bawełną organiczną. On także posiada 4 poziomy regulacji twardości: miękki, średni, twardy i bardzo twardy.
Jak kształtuje się jego cena? W zależności od rozmiaru zawiera się w przedziale 38 500 – 91 500 dolarów.
Najdroższe materace na świecie – miejsce 3: Hastens Vividus
Hastens to szwedzki producent materacy, działający na rynku już ponad 150 lat i uchodzący za najbardziej ekskluzywną markę materacy na świecie. Każdy materac jest ręcznie robiony, a jego wykonanie zajmuje około 150 do 160 godzin. Hastens wykorzystuje w swoich materacach naturalne materiały, takie jak bawełna i włosie końskie.
Ponadto, firma stosuje w swoich materacach unikalne techniki, w tym 10-stopniowy system sprężyn kieszeniowych. Na czym ona polega? Każda sprężyna jest ręcznie wiązana z drugą za pomocą wytrzymałej przędzy. Zanim rama zostanie wprawiona na miejsce, jest wyłożona lnem, a dalej len jest wkładany między sprężyny tak, aby przy styku sprężyn z drewnem nie było słychać hałasu – nie słychać skrzypienia. Zewnętrzna warstwa materaca ma niepowtarzalny wygląd, inny niż inne materace. Jest to tkanina bawełniana w niebiesko-białą kratkę, a rzemieślnik podwójnie pikuje materiał, aby upewnić się, że nie będzie żadnych zniekształceń, marszczeń ani innych problemów. Warto dodać, że Hastens dostarcza łóżka między innymi na Szwedzki Dwór Królewski.
Flagowy materac marki Hastens nosi nazwę Vividus, czyli po łacinie “pełen życia”. Wykonano go z kaszmiru, lnu, jedwabiu, owczej wełny, a także ręcznie tkanego końskiego włosia. Osoby, które miały okazję go przetestować, doświadczenie to opisywały jako “sen na chmurze”. Co ciekawe, na ten model firma gwarantuje aż 45 lat gwarancji, a nawet uważa, że jego trwałość zostanie zachowana na jeszcze dłuższy czas. Jak kształtuje się jego cena?
Koszt samego materaca w wersji podstawowej zawiera się w przedziale od 60 000 do 67 000 dolarów, lecz firma rekomenduje, aby zdecydować się na wersję wkomponowaną w łóżko – tylko wtedy możliwości materaca będą w pełni wykorzystane. Koszt takiego rozwiązania wynosi od 90 000 do 140 tysięcy dolarów. Co ciekawe, jeden z takich modeli został nabyty przez bogacza w Gdańsku. Jego cena wyniosła 365 tysięcy złotych.
Najdroższe materace na świecie – miejsce 2: Grand Vividus
W kwietniu ubiegłego roku zaprezentowana została jeszcze bardziej luksusowa wersja flagowego modelu marki Hastens. Aby ją stworzyć, firma nawiązała współpracę z jednym z najlepszych architektów wnętrz na świecie – Ferrisem Rafaulim. Ręczne wyprodukowanie tego materaca zajmuje aż 600 godzin. Przypominająca kufer rama wykonana jest z oksydowanej skóry, zamszu i metalu, podczas gdy sam materac jest wyprodukowany z wełny, oddychającej bawełny i włosia końskiego. Gwarancja w tym przypadku wynosi aż 50 lat.
Jak kształtuje się jego cena? W zależności od rozmiaru zawiera się w przedziale 390 000 – 400 tysięcy dolarów. Co ciekawe, chętnych na ten materac jest tak wielu, że trzeba zapisać się na listę oczekujących. Większość nabywców pozostaje anonimowa, lecz wiadomo, że posiadaczem materaca Hastens Grand Vividus jest bardzo popularny kanadyjski raper Drake.
Najdroższy materac na świecie – Floating Bed
Metaliczna rama z materacem o nazwie Floating Bed to zdecydowanie najdroższy produkt tego typu na świecie. Jak sama nazwa wskazuje, ta konstrukcja daje wrażenie unoszenia się, gdy się na nie patrzy lub kiedy się na nim śpi. Taki efekt uzyskiwany jest przez mechanizm magnetyczny, który pozwala mu zawiesić się w powietrzu do maksymalnie 16 cali. Zaprojektował go holenderski architekt Janjaap Ruijssenaars. Chciał on dać jego użytkownikom wrażenie, że śpią w chmurach. Jaka jest cena tej konstrukcji z materacem? To wydatek rzędu 1,6 miliona dolarów. Jednak, nie jest ona zbyt praktycznym rozwiązaniem. W materacu i ramie zamontowane są magnesy o wyjątkowo dużej mocy, co może spowodować uszkodzenie urządzeń elektronicznych znajdujących się w ich bliskim sąsiedztwie.