Najbogatsi Polacy unikną daniny solidarnościowej? – wszystko przez nowe wyroki NSA

Udostępnij

Najbogatsi Polacy będą mogli zmniejszyć podatek dochodowy do zapłaty. Wszystko za sprawą Naczelnego Sądu Administracyjnego. Najnowsze wyroki umożliwiają odliczenie straty, a tym samym zmniejszenie sumy wprowadzonej w 2019 roku przez rząd daniny solidarnościowej.

Co można odliczyć od daniny solidarnościowej według NSA? Podatki płacone przez zagraniczne firmy

Zacznijmy od tego, że od 2019 roku osoby zarabiające powyżej 1 miliona złotych rocznie są opodatkowane daniną solidarnościową, której stawka wynosi 4%.

Według Urzędu Skarbowego podstawę podatku solidarnościowego można pomniejszyć tylko o składki na ubezpieczenia społeczne, część składki zdrowotnej (wyłącznie przedsiębiorcy na podatku liniowym) i odliczenia od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej.

Zgodnie z tą wykładnią przepisów, podatnicy objęci daniną solidarnościową nie mogą pomniejszać podstawy opodatkowania o straty poniesione w poprzednich latach. Jednak ostatnie wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego przyniosły pozytywne zmiany dla najbogatszych.

Orzekają one, że straty poniesione w poprzednich latach można odpisywać od dochodu, co w lipcu, w odpowiedzi na interpelację poselską nr 42 274 przyznał sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Artur Soboń.

Co więcej, zgodnie z najnowszymi wyrokami Naczelnego Sądu Administracyjnego, przy ustalaniu dochodu do opodatkowania daniną solidarnościową można odliczyć nie tylko stratę, ale również ulgę na złe długi, ulgę na działalność badawczo-rozwojową czy ulgę termomodernizacyjną na walkę ze smogiem.

Jak skorygować swoje zeznanie podatkowe i dokonać odliczenia straty?

Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy, starszy menedżer w kancelarii MDDP wyjaśnia, że “ci, którzy nie skorzystali wcześniej z odliczenia, mogą teraz skorygować zeznanie i złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Dzięki temu odzyskają nadpłacony podatek. Niektórzy nawet cały, może się bowiem okazać, że po odliczeniu straty w ogóle nie musieli płacić daniny”.

Starszy menedżer w kancelarii MDDP dodaje, że “podatnicy nie mają wyjścia, w formularzu DSF-1 muszą wpisać dochód już pomniejszony o stratę. Jeśli jest to korekta deklaracji, która powoduje, że podatek jest mniejszy – albo nie ma go w ogóle – przyczyny tej zmiany należy opisać we wniosku o stwierdzenie nadpłaty”.

Korektę formularza DSF-1 można złożyć w urzędowym systemie e-Deklaracje. Nie wyślemy jednak w nim wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Trzeba go przesłać przez e-Urząd Skarbowy. Ponadto, korektę i wniosek można również oczywiście złożyć w formie papierowej.

Kto w Polsce płaci daninę solidarnościową? ulgi podatkowe w 2020 roku

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że daninę solidarnościową płaci w Polsce około 40 tysięcy osób. Podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad 1 milion złotych sumy dochodów z umowy o pracę, dzieło, zlecenie, emerytury, kontraktów menedżerskich, sprzedaży papierów wartościowych oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z podatku solidarnościowego wyłączona jest natomiast sprzedaż domu lub mieszkania – chyba że handlujemy nimi w firmie.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również