Od tysięcy lat, rośliny są przez ludzi używane do leczenia najróżniejszych chorób oraz do profilaktyki rozmaitych schorzeń. Ziołolecznictwo cieszy się sporym zainteresowaniem w społecznościach mniej zindustrializowanych. Fitoterapia ma naprawdę sporo zalet. Ale ile właściwie kosztuje? Czy znane od lat zioła mogą nas jeszcze zaskoczyć?
Czym jest fitoterapia, czyli ziołolecznictwo?
Ziołolecznictwo inaczej nazywane jest fitoterapią. To jeden z działów medycyny niekonwencjonalnej. Ziołolecznictwo znane jest od tysięcy lat. Polega na tworzeniu leków z roślin leczniczych lub wykorzystywaniu w leczeniu pewnych przetworzonych elementów roślin, które mają właściwości lecznicze. Stosowane są także w profilaktyce najróżniejszych chorób.
Mimo, że fitoterapia znana jest od tysięcy lat, to wciąż się rozwija. Osoby zajmujące się ziołolecznictwem wciąż obserwują i starają się lepiej zrozumieć działania roślin leczniczych. Ponadto fitoterapia zajmuje się badaniem tego, ile danego leku lub zioła powinno się podać, żeby miało najskuteczniejsze efekty, ale także, żeby nie było groźne. Ponadto wciąż prowadzone są badania na temat najróżniejszych roślin. Naukowcy szukają nowych zastosowań znanych od lat roślin i innowacyjnych preparatów na bazie ziół.
Bardzo dużą zaletą fitoterapii jest stosunkowo niski koszt pozyskiwania surowców, czyli roślin potrzebnych do tworzenia najróżniejszych preparatów. Sporym zainteresowaniem ziołolecznictwo cieszy się w społeczeństwach zindustrializowanych w niedużym stopniu. Jednak jakie właściwie są początki fitoterapii? Ziołami leczono już w starożytności.
Początki ziołolecznictwa
Tak naprawdę ciężko określić, jak odległych czasów sięga ziołolecznictwo. Prawdopodobnie ludzie do leczenia stosowali rośliny jeszcze zanim nauczyli się pisać. W celu ustalenia, od jak dawna fitoterapia towarzyszy naszemu gatunkowi pomocna, może być archeobotanika, a także archeologia. Badają one najstarsze znalezione relikty oraz pozostałości pyłków i fragmentów roślin.
W starożytności ziołolecznictwo rozwija się przede wszystkim na kontynencie azjatyckim. Przykładowo w Chinach około 2700 lat przed naszą erą tworzono specjalne mieszanki przypraw, które wspomagały trawienie. Natomiast w starożytnej Babilonii korzystano z leczniczych właściwości rumianku, szafranu, a także nagietka. Wszystkie te rośliny stosowane są w ziołolecznictwie do dziś. Na kontynencie europejskim ziołolecznictwo pojawiło się wraz z kulturą egipską i egejską. Z czasem fitoterapia się rozwijała. Inne osoby specjalizowały się w zbieraniu ziół, a inne w przyrządzaniu leczniczych mieszanek.
Fitoterapia tak naprawdę nigdy nie przestała się rozwijać. Wiele metod i właściwości leczniczych roślin wykorzystujemy na co dzień. Przykładowo na oparzenia możemy skorzystać z aloesowego żelu. Jeżeli posiadamy aloes w domu, wystarczy obciąć liść i posmarować oparzenie miąższem. Nie sprawi, że oparzenie całkowicie zniknie, ale może złagodzić ból i przyśpieszyć proces leczenia. Nie możemy zapomnieć o leczniczym działaniu ziołowych herbat. Pijemy je na uspokojenie lub niestrawności. Fitoterapia uważana jest za jeden z najważniejszych elementów niekonwencjonalnej medycyny. W Polsce korzystamy z najróżniejszych dobrodziejstw natury i wiedzy polskiej medycyny ludowej. Jednak jak dokładnie wygląda ziołolecznictwo? Fitoterapia stosowana jest również w medycynie konwencjonalnej.
Na czym polega fitoterapia?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że ziołolecznictwo stosowane jest w medycynie konwencjonalnej. Wielu lekarzy przepisuje preparaty roślinne, które mają wspomóc proces zdrowienia. Jedna zasada jest najważniejsza, fitoterapia powinna zawsze przebiegać pod okiem lekarza, który zdiagnozuje chorobę. Nie w każdym przypadku ziołolecznictwo jest wskazane i skuteczne.
Niektórym wydaje się, że doskonale znają się na ziołach, jednak fitoterapia jest skuteczna tylko w momencie kiedy, odpowiednio dobierzemy rośliny do danego schorzenia. Niezwykle ważną kwestią są proporcje stosowanych ziół. Lekarze, którzy decydują się na wprowadzenie ziołoterapii, która ma wspomóc proces zdrowienia, doskonale wiedzą, jaką ilość ziół należy podać. Przyrządzenie leczniczych preparatów to nie taka prosta sprawa.
Rośliny mogą leczyć, ale w niektórych przypadkach są śmiertelnie niebezpiecznie. Między innymi dzieje się tak, jeżeli dana osoba ma uczulenie na konkretną roślinę. Przed wprowadzeniem fitoterapii należy upewnić się, że pacjent nie ma alergii. Jednak czy ziołolecznictwo naprawdę jest skuteczne? W wielu przypadkach fitoterapia przynosi wiele rezultatów.
Czy ziołolecznictwo jest skuteczne?
Fitoterapia przynosi wiele rezultatów w leczeniu dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych. Wykorzystywana jest od tysięcy lat, a szczególnie możemy ją docenić w przypadku dolegliwości trawiennych, niestrawności, ale również problemów z pęcherzem. Nie od dziś wiadomo, że żurawina może być pomocna w czasie zapalenia pęcherza. Zioła działają zbawiennie również na nasze nerwy.
Co ważne nie powinniśmy stosować ziołolecznictwa, jako alternatywy dla wizyty u lekarza. Ponadto nie zaleca się mieszania preparatów roślinnych z chemicznymi bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Ziołolecznictwo nie jest zalecane w przypadku mocnych preparatów ziołowych dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Natomiast jeżeli chodzi o koszty, to wiele preparatów roślinnych jest stosunkowo tanich.
Fitoterapia znana od tysięcy lat wciąż się rozwija i jest skuteczna
Ziołolecznictwo tak naprawdę było stosowane już w starożytności. Fitoterapia szczególnie dobrze rozwijała się na kontynencie azjatyckim. Do Europy przybyła wraz z kulturą egipską i egejską. W Chinach około 2700 lat przed naszą erą tworzono specjalne mieszanki przypraw, które wspomagały trawienie, a w Babilonii korzystano z leczniczych właściwości wielu znanych nam do dzisiaj roślin, takich jak rumianek, szafran, a także nagietek. Wraz z rozwojem fitoterapii pojawiły się osoby, które specjalizowały się w zbieraniu ziół oraz osoby, które zajmowały się przede wszystkim przyrządzaniem leczniczych preparatów.
Ziołolecznictwo nie przestało się rozwijać. Naukowcy szukają nowych zastosowań znanych od lat roślin i innowacyjnych preparatów na bazie ziół. Dużą zaletą fitoterapii jest niski koszt pozyskiwania surowców potrzebnych do stworzenia leków.
Nie powinniśmy na własną rękę leczyć się tylko i wyłącznie ziołami. Wizyta u lekarza, który postawi diagnozę, jest niezwykle ważna. Ponadto nie zaleca się mieszania preparatów roślinnych z chemicznymi. Zanim zdecydujemy się na wprowadzenie roślinnych preparatów, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.
Fitoterapia jest bardzo skuteczna. Może przynosić dobre efekty w leczeniu dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych. Szczególnie pomocna jest w leczeniu problemów żołądkowych oraz zapalenia pęcherza. Ponadto zioła działają bardzo dobrze na uspokojenie i pomagają się wyciszyć. Warto korzystać z dobrodziejstw Matki Natury, jednak zawsze powinniśmy wcześniej skonsultować się z lekarzem.