Obiekty, które zostały zawilgocone, wymagają interwencji profesjonalistów. W zależności od okoliczności mogą to być nieco inni fachowcy, podejmujący się odmiennych działań. Dzisiaj postanowiliśmy przyjrzeć się podciąganiu kapilarnemu, czyli jednemu z najczęstszych powodów pojawiania się w obiekcie wilgoci. Sprawdźmy, czym to jest i jak w tym przypadku przeprowadza się osuszanie budynków.
Co to jest podciąganie kapilarne?
Aby zrozumieć, czym jest podciąganie kapilarne, trzeba mieć świadomość, jak wiele wody może być zgromadzonej w gruncie. Zwłaszcza po intensywnych i długotrwałych deszczach gromadzi się jej tam naprawdę bardzo dużo, zwłaszcza jeśli mowa o glebie, która jest mało chłonna i niezbyt bogata w roślinność. Poza tym w ziemi znajduje się wiele źródeł podziemnych. Cząsteczki wody występujące w glebie w znacznych ilościach stanowią pewne zagrożenie dla obiektów budowlanych. W końcu fundamenty budynków również znajdują się w gruncie. Woda, szukając dla siebie miejsca, rozchodzi się po gruncie i trafia na fundamenty. Jeśli są one solidne i odpowiednio izolowane, nic złego się nie dzieje. Co innego w przypadku, gdy izolacja nie jest dostateczna czy też po prostu została wykonana w nieprawidłowy sposób. W takiej sytuacji dochodzi do podciągania kapilarnego, czyli przenikania wody gruntowej do murów, a następnie podchodzenia jej w górę obiektu. Cząsteczki wody wykorzystują wszelkie, nawet najmniejsze szczeliny, czy to w fundamentach czy w murach znajdujących się w coraz to kolejnych piętrach. W efekcie, w pewnym momencie wilgoć jest już absolutnie wszechobecna. W takich sytuacjach osuszanie budynków jest absolutną koniecznością. Sprawdźmy, na czym polega.
Osuszanie budynków poprzez tworzenie izolacji
Tak naprawdę mówienie o osuszaniu budynków jest tu nieco mylące. Efektem pracy rzeczywiście jest brak wilgoci w murach. Jednak istotą rzeczy nie jest tutaj wykorzystywanie osuszaczy czy też jakiekolwiek inne działanie mające na celu pozbycie się wilgoci tu i teraz. Najważniejsze jest zlikwidowanie źródła problemu, czyli zjawiska podciągania kapilarnego. Można to zrobić jedynie poprzez poprawę, czy też stworzenie od zera izolacji.
Przeważnie osuszanie budynków w opisanych powyżej okolicznościach wykonuje się poprzez podcinanie. Jest to specjalistyczna technika, opierająca się na izolacji poziomej z wykorzystaniem płyty z tworzywa sztucznego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mowa o procedurze, której wykonanie wymaga odpowiednich kompetencji. Zadanie rozpoczyna się bowiem od wykonania poziomego cięcia w murze, które musi być bardzo precyzyjne. Wykonanie go w nieodpowiednim miejscu może skutkować przecięciem kabli czy też uszkodzeniem obiektu. Kiedy profesjonalne cięcie zostanie już wykonane, umieszcza się w szczelinie wspomnianą wcześniej płytę. Następnie fachowcy zabezpieczają izolacje poprzez wbicie klinów zapobiegających osiadaniu budynku. Później przeprowadza się już wyłącznie prace wykończeniowe i można cieszyć się brakiem wilgoci w murach przez kolejne minimum 100 lat – taka jest szacowana trwałość tego rozwiązania.