
Wielu naszych rodaków od lat boryka się ze spłatą kredytu we frankach, którego wartość zmienia się w zależności od kursu waluty. To, co kiedyś było korzystnym rozwiązaniem, z czasem stało się największym problemem tysięcy Polek i Polaków. Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który potwierdził możliwość uznania tego typu umów kredytowych za nieważne, ogromne grono kredytobiorców rozpoczęło walkę o tzw. odfrankowienie zobowiązania. O czym dokładnie mowa i jak właściwie podejść do tego tematu? Wyjaśniamy!
Odfrankowienie kredytu – na czym polega?
3 października 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyczekiwany przez tysiące frankowiczów wyrok dotyczący polskich kredytobiorców, którzy wzięli kredyt w szwajcarskiej walucie. Orzeczenie to otworzyło drogę do egzekwowania przez kredytobiorców swoich praw związanych przede wszystkim z możliwością spłacania kredytu frankowego na takich samych zasadach jak złotowego.
Odfrankowienie kredytu – o czym dokładnie mowa?
Pod pojęciem odfrankowienia kredytu należy rozumieć wszelkie postawienia sądów zapadające w sprawach dotyczących kredytów zaciągniętych przez Polaków w obcych walutach. Liczne wyroki odnoszące się właśnie do kredytów we frankach pokazują jasno, że sposób przeliczania przez banki kosztów i wysokości rat kredytów frankowych należy uznać za nielegalny. Tym samym wszelkie umowy w tym zakresie nie mogą odnosić skutków prawnych, a więc nie są wiążące dla samego kredytobiorcy.
Jak odfrankowienie kredytu wygląda w praktyce?
Mimo korzystnych dla frankowiczów wyroków sądów, najczęściej muszą oni walczyć o swój interes. Mogą to zrobić m.in. podważając klauzule indeksacyjne, a w szczególności to, że bank samodzielnie ustala kursy walut czy obarcza odpowiedzialności za wahania CHF samych kredytobiorców. Jeśli frankowicz dowiedzie swoich racji, a klauzule indeksacyjne uzna się za niedozwolone, wówczas umowę należy pozbawić wszelkich niedopuszczalnych zapisów. W konsekwencji może dojść nawet do sytuacji, w której sąd uzna umowę kredytu za nieważną, a kredytobiorcy będzie mógł na tej podstawie żądać od banku zwrotu wpłaconych środków.
Chcesz odfrankowienia kredytu? Skorzystaj z fachowej pomocy!
To tylko jeden z wielu przykładów, w jaki sposób można chronić swoje prawa w przypadku umów kredytowych w szwajcarskiej walucie. Odfrankowienie kredytu to jednak bardzo szerokie i złożone zagadnienie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z fachowej pomocy. Pomoc prawną z zakresu kredytów udzielanych we frankach można znaleźć w sieci, wpisując do wyszukiwarki odpowiednią frazę kluczową, np. „kancelaria kredyt we frankach„. Dzięki temu zaoszczędzi się sporo nerwów, czasu, energii i przede wszystkim pieniędzy. Szczególnie, że odfrankowienie kredytu może dotyczyć zarówno opłaconych już zobowiązań, jak i przyszłych rat. Przekształcenie kredytu we frankach w zobowiązanie złotówkowe na mocy korzystnego wyroku sądu jest obecnie niezwykle opłacalnym rozwiązaniem, dlatego warto zrobić wszystko, co możliwe, aby do tego doprowadzić.