Na czym polega odfrankowienie kredytu?

odfrankowienie kredytu
Interest rate and dividend concept, Businessman is calculating income and return on investment in percentage. income, return, retirement, compensation fund, investment, dividend tax, stock market

odfrankowienie kredytuWielu naszych rodaków od lat boryka się ze spłatą kredytu we frankach, którego wartość zmienia się w zależności od kursu waluty. To, co kiedyś było korzystnym rozwiązaniem, z czasem stało się największym problemem tysięcy Polek i Polaków. Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który potwierdził możliwość uznania tego typu umów kredytowych za nieważne, ogromne grono kredytobiorców rozpoczęło walkę o tzw. odfrankowienie zobowiązania. O czym dokładnie mowa i jak właściwie podejść do tego tematu? Wyjaśniamy!

Odfrankowienie kredytu – na czym polega?

3 października 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyczekiwany przez tysiące frankowiczów wyrok dotyczący polskich kredytobiorców, którzy wzięli kredyt w szwajcarskiej walucie. Orzeczenie to otworzyło drogę do egzekwowania przez kredytobiorców swoich praw związanych przede wszystkim z możliwością spłacania kredytu frankowego na takich samych zasadach jak złotowego.

Odfrankowienie kredytu – o czym dokładnie mowa?

Pod pojęciem odfrankowienia kredytu należy rozumieć wszelkie postawienia sądów zapadające w sprawach dotyczących kredytów zaciągniętych przez Polaków w obcych walutach. Liczne wyroki odnoszące się właśnie do kredytów we frankach pokazują jasno, że sposób przeliczania przez banki kosztów i wysokości rat kredytów frankowych należy uznać za nielegalny. Tym samym wszelkie umowy w tym zakresie nie mogą odnosić skutków prawnych, a więc nie są wiążące dla samego kredytobiorcy.

Jak odfrankowienie kredytu wygląda w praktyce?

Mimo korzystnych dla frankowiczów wyroków sądów, najczęściej muszą oni walczyć o swój interes. Mogą to zrobić m.in. podważając klauzule indeksacyjne, a w szczególności to, że bank samodzielnie ustala kursy walut czy obarcza odpowiedzialności za wahania CHF samych kredytobiorców. Jeśli frankowicz dowiedzie swoich racji, a klauzule indeksacyjne uzna się za niedozwolone, wówczas umowę należy pozbawić wszelkich niedopuszczalnych zapisów. W konsekwencji może dojść nawet do sytuacji, w której sąd uzna umowę kredytu za nieważną, a kredytobiorcy będzie mógł na tej podstawie żądać od banku zwrotu wpłaconych środków.

Chcesz odfrankowienia kredytu? Skorzystaj z fachowej pomocy!

To tylko jeden z wielu przykładów, w jaki sposób można chronić swoje prawa w przypadku umów kredytowych w szwajcarskiej walucie. Odfrankowienie kredytu to jednak bardzo szerokie i złożone zagadnienie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z fachowej pomocy. Pomoc prawną z zakresu kredytów udzielanych we frankach można znaleźć w sieci, wpisując do wyszukiwarki odpowiednią frazę kluczową, np. „kancelaria kredyt we frankach„. Dzięki temu zaoszczędzi się sporo nerwów, czasu, energii i przede wszystkim pieniędzy. Szczególnie, że odfrankowienie kredytu może dotyczyć zarówno opłaconych już zobowiązań, jak i przyszłych rat. Przekształcenie kredytu we frankach w zobowiązanie złotówkowe na mocy korzystnego wyroku sądu jest obecnie niezwykle opłacalnym rozwiązaniem, dlatego warto zrobić wszystko, co możliwe, aby do tego doprowadzić.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments