Model biznesowy Grupy Photon Energy odpowiedzią na rewolucję w branży energetycznej

Udostępnij

W czasie konferencji Invet Cuffs 2023 odbył się wykład na temat rewolucji w branży energetycznej. Maciej Górki i Borys Tomala omówili model biznesowy Grupy Photon Energy. Jak teraz wygląda branża energetyczna? Sporo się zmieniło od 2018 roku.

Czy w branży energetycznej mamy rewolucje?

Borys Tomala zaczął wykład od tego, co zmieniło się w świecie energii elektrycznej. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, jak zmienił się rynek. Znalezienie inwestora, który chciałby dystrybuować energię elektryczną, zaczęło graniczyć z cudem. Ceny energii również zaczęły zmieniać się bardzo dynamicznie. Na rynku energii pojawiło się naprawdę sporo pytań, na które ciężko było udzielić jednoznacznych odpowiedzi. Dodatkowo coraz więcej osób zdecydowało się zainwestować w instalacje fotowoltaiczne. Poza osobami prywatnymi firmy również zaczęły zastanawiać się nad wdrożeniem takiego rozwiązania.

Rynek bardzo się zmienił od 2018 roku. Relacja między spółką obrotu a klientem również uległa sporej zmianie. Firmy mają znacznie większe oczekiwania. Klient przestał być biernym konsumentem. Teraz chce aktywnie działać na rynku. Ma własne instalacje i może nawet magazynować energie. Aktualnie najważniejsze nie jest to, ile energii zużywa konsument, ale kiedy dokładnie to robi.

Firmy chcą umiejętnie zarządzać zużywaną energią. Jeśli przedsiębiorstwo ma możliwość, chce ograniczyć zużycie energii. Relacja między dostawcą jest inna niż jeszcze kilka lat temu. Jak więc wygląda aktualnie rola dostawcy energii? W dalszej części artykułu zdradzamy więcej.

Jak wygląda rola współczesnego dostawcy energii?

Usługi oferowane przez dostawców muszą być dużo bardziej rozbudowane niż jeszcze kilka lat temu. Teraz muszą obejmować zarządzanie poborem i produkcją energii w czasie rzeczywistym. Dla konsumentów ważne jest to, skąd pochodzi energia. Chcą, żeby była zielona. Kolejną ważną kwestią jest poprawa wskaźnika ESG oraz poprawa bezpieczeństwa pracy i efektywność oświetlenia LED.

Warto pamiętać, że energia nie pochodzi jedynie z sieci. Dostawca może wybudować osobną elektrownię na przykład w postaci paneli słonecznych i dostarczać ją poza licznikiem. Grupa Photon Energy inwestuje właśnie w takie aktywa. Wszystkie usługi muszą być spięte w odpowiedni system IT.

Warto pamiętać, że w przypadku energii popyt musi być zawsze równy podaży. Jeśli popyt jest większy, może dojść do tak zwanego black outu, czyli całkowitego braku energii lub przerw w dostawie energii. Właśnie w takiej sytuacji bardzo ważna staje się elastyczność. Co nowego wprowadza Grupa Photon Energy? To pierwsza tego typu wirtualna elektrownia.

Jak wygląda rewolucja Grupy Photon Energy?

Grupa Photon Energy to nic innego jak wirtualna elektrownia. Przede wszystkim Photon Energy handluje energią, handluje mocą oraz stabilizuje za pomocą usług systemowych sieć w celu wsparcia operatorów. Photon Energy wywodzi się z aktywów. Jest dzieckiem boomu na fotowoltaikę w Czechach. W tamtym czasie Grupa budowała farmy fotowoltaiczne właśnie w Czechach. W 2011 roku zbudowała własny development.

Aktualnie Grupa Photon Energy jest skoncentrowana na kliencie końcowym. Potrafi nie tylko dostarczyć odpowiednią ilość energii. Pomagają budować farmy fotowoltaiczne, odkupują nadmiar energii i przekazują ją dalej. Budują instalacje nie tylko dla firm, ale również dla klientów prywatnych. Grupa Photon Energy to zintegrowana firma energetyczna z łańcuchem wartości bez obciążenia węglem i tak zwaną brudną energią.

Grupa Photon Energy jest również najszybciej rosnącym agregatorem w Europie Środkowej. Warto zaznaczyć, że Photon Energy jest też pierwszym dostawcą usług systemowych z certyfikacją na wykorzystanie PV w usłudze mFRR w Czechach. Dodatkowo jest w trakcie certyfikacji bloków agregacyjnych na Węgrzech i w Australii. W zeszłym roku przychód przerósł oczekiwania Grupy.

Jak wygląda bilans Grupy Photon Energy na rynku?

Photon Energy jest firmą międzynarodową, czasem też określana jest jako firma globalna. Jednak ich obecność to Europa Środkowo-Wschodnia, Australia i w dużej mierze właśnie Polska. Grupa Photon Energy chce się dalej rozwijać.

W zeszłym roku wyniki finansowe Grupy Photon Energy wyniosły 94 mln EUR, czyli o 9 mln EUR więcej niż Grupa zakładała. Natomiast wyniki EBITDA w 2022 roku były na poziomie 24 mln EUR — zgodnie z założeniami.

W 2023 roku Grupa Photon Energy z 94 mln EUR chce zwiększyć przychody do 150 mln EUR. Grupa jest zaangażowana też w rozwój technologii RayGen — połączenie PV z concentra solar oraz magazyn energii.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również