Moda na inwestowanie wśród kobiet

201

Jakie jest nastawienie kobiet względem finansów, inwestycji? Od czego kobiety powinny zacząć swoją przygodę z inwestowaniem? Te kwestie Monika Karska – menedżer projektu inwestycyjnego “Inteligencja Finansowa” omówiła z Anną Smolińską – autorką bloga Kobieta Inwestuje; oraz Dorotą Sierakowską – analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska i założycielka Girls Money Club. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Kobiety w inwestycjach

Anna Smolińska z wykształcenia jest inżynierem ochrony środowiska. Dlaczego zmieniła swoją ścieżkę kariery i została inwestorką?

Anna Smolińska prowadzi swojego bloga od 6 lat. Ekonomia zafascynowała ją dużo bardziej niż ochrona środowiska. A jej przygoda z inwestowaniem zaczęła się przez przypadek – na drugim urlopie macierzyńskim. W taki sposób powstał pomysł na bloga.

Skąd u Doroty Sierakowskiej zainteresowanie analizą finansową?

Przygoda Doroty Sierakowskiej z finansami zaczęła się już na etapie gimnazjum. Wtedy już chciała zajmować się finansami. Następnie na studiach kompletnie wciągnął ją świat inwestycji, konkretnie gdy dołączyła do Klubu Inwestora na SGH. Ponadto, jeszcze na studiach założyła magazyn o inwestowaniu i wtedy już rozpoczęła karierę w branży finansowej.

Rynek finansowy jest domeną mężczyzn. Z czego to wynika i czy wkrótce to się zmieni?

Według Anny Smolińskiej z czasem te proporcje się wyrównają. Kobiety jednak z natury mają awersję do ryzyka, a to przecież z tym zjawiskiem podstawowo wiąże się inwestowanie. Wpływ na to ma również patriarchalny model wychowania. Dorota Sierakowska dodała do tego również zjawisko luki zarobkowej związanej z płcią. Kobiety często posiadają mniej środków do inwestowania.

Czy kobiety w świecie finansów się wspierają, czy rywalizują jak mężczyźni?

Dorota Sierakowska uważa, że kobiety na ogół wspierają się. Widać to po samym języku w kobiecych grupach dotyczących inwestowania – bardzo chętnie dzielą się wiedzą, doświadczeniami, pytają o rady, unikają konfrontacji.

Jaka kobieta była największą inspiracją dla Anny Smolińskiej i Doroty Sierakowskiej?

Obie inwestorki wymieniły tutaj Marię Skłodowską-Curie, ponieważ przełamała ona pewne bariery, pokazała całemu światu, że kobiety mogą osiągać równie spektakularne dla świata sukcesy, co mężczyźni. Dorota Sierakowska dodatkowo wymieniła kobietę, która jest blisko niej, czyli swoją mamę.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments