Od stycznia młodzież nie kupi napojów energetycznych – Sejm przyjął ustawę

83
Napoje energetyczne

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym, wprowadzającą zakaz sprzedaży energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny, osobom poniżej 18. roku życia. Za nieprzestrzeganie przepisów będą groziły wysokie kary.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym Napój energetyczny Red Bull

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, od 1 stycznia 2024 roku całkowicie zakazana ma być sprzedaż napojów energetycznych: osobom poniżej 18. roku życia, na terenie szkół oraz innych jednostek systemu oświaty, a także w automatach.

Zgodnie z ustawą zakazany energetyk to napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego „składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 miligramów na litr lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”.

Za złamanie zakazu będzie grozić grzywna w wysokości do 2 tysięcy złotych. Sankcja ta będzie mogła być wymierzona także kierownikowi sklepu, baru czy kawiarni za brak nadzoru nad sprzedażą.

Co więcej, za sprzedanie nieletniemu napoju energetycznego sąd będzie mógł orzec przepadek napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.

Za nowelizacją ustawy o zdrowiu publicznym głosowało 278 posłów, przeciw było 12 osób, wstrzymało się 162.

Dlaczego rząd postanowił zakazać energetyków nieletnim?

W trakcie prac nad ustawą podkreślano, że wśród młodzieży spożywającej napoje energetyzujące występują powikłania sercowo-naczyniowe i zaburzenia ze strony układu krążenia.

Ponadto, z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że 2,1% dzieci w Polsce w wieku 3-9 lat regularnie spożywało napoje energetyzujące, natomiast w przypadku młodzieży (w wieku 10-17 lat) było to odpowiednio 35,7% chłopców i 27,4% dziewcząt.

Reklamy napojów energetycznych nie zostaną zakazane

Pierwotnie projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym zawierał zakaz reklamy i promocji energetyków: w telewizji, radiu, kinie i teatrze między godziną 6:00 a 20:00. Posłowie jednak z niego zrezygnowali. Wprowadzili za to przepisy o oznaczeniu opakowań. Monster energy drink

W efekcie, od 1 stycznia 2024 roku producent lub importer napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny będzie obowiązany do oznaczenia każdego opakowania widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści “Napój energetyzujący” lub “Napój energetyczny”.

Informacja powinna być otoczona ramką o rozmiarach nie mniejszych niż jedna dziesiąta opakowania jednostkowego oraz zajmować większość wydzielonej w ten sposób powierzchni.

Za nieoznaczenie puszek z napojem energetycznym lub oznaczenie niespełniające wymogów ustawy będzie groziła grzywna w wysokości do 200 tysięcy złotych lub kara ograniczenia wolności, albo nawet obie kary łącznie.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments