Minister Rolnictwa zapowiedział rządowy skup masła i mleka w proszku

65
Nabiał

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus zapowiedział wczoraj skup masła oraz odtłuszczonego mleka w proszku. Odpowiedzialna za to będzie Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Powróci również skup malin – przeprowadzą go dwie spółki Skarbu Państwa.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie skupować mleko w proszku i masło Masło

Minister rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus poinformował, iż jeszcze w tym tygodniu Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, aby zwiększyć swoje rezerwy, rozpocznie skup odtłuszczonego mleka w proszku i masła. Zdaniem Roberta Telusa może to pomóc w ustabilizowaniu cen tych produktów, a być może nawet doprowadzi do jej wzrostu.

Jak informują bowiem serwisy branżowe, średnia cena mleka spadła już poniżej 2 złotych za litr, ale jest wiele, szczególnie mniejszych mleczarni, które płacą w granicach 1,50 PLN za litr i mniej. W tym samym czasie koszty produkcji mleka w gospodarstwach mają sięgać od 1,60 PLN do 2,10 PLN za litr.

Wielkopolska Izba Rolnicza oceniła, że za bardzo niskie ceny mleka w skupie odpowiedzialny jest „spadek cen produktów mleczarskich na rynkach światowych, w szczególności mleka w proszku, serów oraz masła”. Do tego dochodzi wzrost cent gazu i energii do produkcji.

Państwowy skup malin powróci już w czwartek

Minister Telus przekazał ponadto, że w tym tygodniu dwie spółki Skarbu Państwa rozpoczną skup malin. Jedna z nich ma zacząć skupować owoce już od czwartku 24 sierpnia. Szef resortu rolnictwa ma nadzieję, że “tak jak w przypadku maliny wiosennej, pomoże to w ustabilizowaniu cen”.

Działania resortu rolnictwa w sprawie strat suszowych

Rada Ministrów kierunkowo przyjęła rozporządzenie, zgodnie z którym w szacowaniu strat suszowych uprawy zostaną rozdzielone od hodowli.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus wyjaśnił, że jest to szczególnie ważne dla hodowców krów mlecznych, ponieważ jest wiele gospodarstw, które musiały kupować paszę w postaci siana i kiszonki. Jak wskazał, uzyskano już zgodę Komisji Europejskiej na takie rozdzielenia szacowania strat związanych z suszą w rolnictwie.

Pomoc dla rolników sprzedających kukurydzę Kolby kukurydzy

Minister Telus poinformował też, że zdecydowano o wypłacie pomocy dla rolników, którzy sprzedali firmom kukurydzę i nie otrzymali za to pieniędzy, gdyż spółki te albo ogłosiły upadłość, albo weszły w stan restrukturyzacji.

Minister dodał, że do 80% wartości należności za takie ziarno zostanie wypłacone ze środków budżetowych Skarbu Państwa.

Wydłużenie terminów przyjmowania wniosków pomocowych

Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto, że do 29 września wydłużony został termin przyjmowania wniosków pomocowych od firm, które kupiły mokrą kukurydzę i musiały zainwestować w jej wysuszenie.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomniał też, że do końca sierpnia rolnicy posiadający gospodarstwa wielkości do pięciu hektarów, mogą składać oświadczenia, żeby skorzystać z dopłaty obszarowej zryczałtowanej w wysokości 225 euro do hektara.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments