“Lekki program polityczny” to nowy cykl na antenie Telewizji Biznesowej. Rodzima scena polityczna z domieszką gospodarki i szczyptą sarkazmu okiem Karola Wenusa – adwokata z Wenus Lomperta Zembek, i Jakuba Zadrożnego – partnera w SPECTATOR communications advisors.
W siódmym odcinku programu prowadzący poruszyli takie tematy, jak: odblokowanie gigantycznych środków z Krajowego Planu Odbudowy, wielkie protesty rolników czy nieudane wotum nieufności dla Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Odblokowanie gigantycznych środków z Krajowego Planu Odbudowy
Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała w piątek, że około 139 miliardów euro – czyli niemal 600 miliardów złotych – które Polska miała otrzymać z Krajowego Planu Odbudowy, zostaje odblokowane.
Nie ma żadnych wątpliwości, że odblokowanie tak gigantycznych środków to ogromny sukces i wielka szansa dla naszego kraju, której absolutnie nie wolno zmarnować. Zadaniem społeczeństwa jest więc tutaj kontrolowanie rządzących, aby odpowiednio – w ujęciu długoterminowym – te fundusze rozdysponowali.
Okazuje się bowiem, że według najnowszych szacunków, koszt Centralnego Projektu Komunikacyjnego – zarówno segmentu lotniska, jak i jego części kolejowej i drogowej – to 155 miliardów złotych.
Mało tego, 139 miliardów euro to według raportów większość kwoty, jaką trzeba poświęcić na całą infrastrukturę energetyki jądrowej w Polsce. A warto przy tym zwrócić uwagę, że jednym z głównych celów Krajowego Planu Odbudowy jest właśnie energetyka.
Inne istotne cele Krajowego Planu Odbudowy to: zielona energia, zmniejszenie energochłonności, odporność i konkurencyjność gospodarki, transformacja cyfrowa, rozwój rolnictwa oraz efektywność i dostępność ochrony zdrowia.
Wielkie protesty rolników
Jednym z najgorętszych tematów w Unii Europejskiej w ostatnich tygodniach są masowe protesty rolników.
W krajach Europy Zachodniej protesty te dotyczą wprowadzenia Zielonego Ładu – przez który produkcja staje się bardziej czasochłonna i mniej opłacalna; oraz taniego zboża z Ukrainy, które masowo napływa do Europy przez Polskę.
Polscy rolnicy podkreślają, że nie są w stanie konkurować z ukraińskim zbożem ze względu na to, jak wyśrubowane są normy dotyczące jakości płodów rolnych w Unii Europejskiej. W Ukrainie prace rolne przebiegają zupełnie inaczej, stosuje się tam mnóstwo zakazanych na terenie Unii Europejskiej pestycydów.
W efekcie, zboże na rynku europejskim tanieje, podczas gdy środki ochrony płodów rolnych drożeją. Fakt, że polscy rolnicy znaleźli się obecnie w tragicznej sytuacji jest więc niepodważalny, dlatego mają oni pełne prawo bronić swojego rynku na terenie naszego kraju.
Warto jednak pamiętać, że z takim scenariuszem nigdy nie mielibyśmy do czynienia, gdyby nie doszło do inwazji Rosji na Ukrainę. A obecne protesty rolników z całą pewnością przynoszą korzyści właśnie stronie rosyjskiej.
Nieudane wotum nieufności dla Ministra Bodnara
Wniosek o wotum nieufności dla Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara został w czwartek odrzucony.
Warto przy tym zauważyć, że najbardziej krytyczni wobec zmian wprowadzanych obecnie przez resort sprawiedliwości byli podczas omawianego posiedzenia posłowie Suwerennej Polski, której prezes – Zbigniew Ziobro był Ministrem Sprawiedliwości przez osiem poprzednich lat.
Z kolei środowisko prawnicze i sędziowskie w Polsce w zdecydowanej większości popiera reformy wprowadzane przez Adama Bodnara. Część tego środowiska uważa nawet, że polskie sądownictwo wymaga nawet bardziej radykalnych zmian.
“Obrotowa” posłanka Pawłowska
Po wygaśnięciu mandatów posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, w Sejmie mamy 459 posłów – w tym posłankę Monikę Pawłowską, do której… żadna partia w parlamencie obecnie się nie przyznaje. Posłanka twierdzi, że uzyskała mandat za Mariusza Kamińskiego, gdyż kandydowała ona z list Prawa i Sprawiedliwości.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: