Międzynarodowy Fundusz Walutowy podaje, że w przyszłym roku inflacja w Polsce będzie najwyższa w Europie. W pobliżu celu NBP znajdzie się dopiero w 2025 r. Bezrobocie ma utrzymać się jednak na poziomie ok. 3 proc.
MFW prognozuje przyszłość
W tym roku średnioroczna inflacja konsumpcyjna w Polsce ma wynieść 13,813 proc., a w przyszłym roku aż 14,292 proc. – przewidują w październikowej edycji „World Economic Outlook” analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W pobliżu celu NBP, który, jak wiadomo, wynosi 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o 1 punkt procentowy w każdą stronę, ma się znaleźć dopiero w 2025 r. Na osiągnięcie samego celu poczekamy jeszcze dwa kolejne lata, więc do 2027 r.
To nie koniec złych wieści. W tym roku ceny mają rosnąć szybciej w kilku innych europejskich krajach (np. państwach bałtyckich, Czechach czy na Węgrzech), ale w przyszłym roku będziemy w tym rankingu, zdaniem MFW, niechlubnym liderem. Z prognoz MFW wynika, że Polska i Szwecja będą jedynymi krajami w regionie, gdzie inflacja przyspieszy.
Mamy i dobre wieści. Mimo tego, że Polsce i na świecie zaczął się kryzys, z raportu MFW wynika, że bezrobocie w naszym kraju ma się utrzymać w okolicach 3 proc. do końca horyzontu prognozy, czyli 2027 r.
20 proc. w 2023 r.
Zdaniem członka RPP Przemysława Litwiniuka już w 2023 r. inflacja wyniesie u nas aż 20 proc.
– Niestety prawdopodobnie poziom 20 proc. inflacji na początku roku zostanie przekroczony – powiedział ostatnio Super Expressowi członek RPP. – W celu już będziemy, gdy dojdziemy do 3,5 proc., bo jest 1 pkt proc. pasma odchyleń. Ale to nie będzie rok. Oczywiście są okoliczności, których nie znamy. Nie wiemy, co będzie się działo na Ukrainie. Nie wiem jak szybko rząd, UE przeorganizuje łańcuchy dostaw. (…) Niestety ścieżka dojścia do celu oznaczonego w naszych złożeniach polityki pieniężnej może być dłuższa niż 2 lata – dodał.
Jak dodał, rozwój inflacji w 2023 r. uzależniony będzie w sporej części od czynników regulacyjnych (np. ceny energii itp.) oraz od obowiązywania tarczy antyinflacyjnej.
Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.