Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) popiera działania, jakie podjęli polscy politycy w walce z kryzysem. Straszy jednak też, że wszystkich nas czeka najgorszy kryzys od lat 30. XX w.
Kryzys właśnie się rozpoczął
– Globalny spadek PKB wyniesie w tym roku 4,9 proc. i będzie największy od recesji z lat 30. – przewiduje dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa. Rozmawiała na ten temat z RMF FM. Przy okazji pochwaliła też polskie władze.
Warto jednak na początek dodać, że jej zdaniem „jest naprawdę źle.”
– Przewidujemy w tym roku globalny spadek PKB na poziomie 4,9 procent. To najgorszy wynik od czasów recesji w latach trzydziestych XX wieku. To prawdziwy światowy kryzys – powiedziała szefowa MFW.
Jak widać, dołącza ona do grona ekonomistów, którzy twierdzą, że obecny kryzys będzie najcięższy od lat 30. XX w. To i tak nic, bowiem Bank Anglii jest zdania, że czeka nas najgorsza wojna z ekonomią od… XVIII w.
Polska idzie w dobrym kierunku
Dyrektor MFW dodaje, że „w tym kryzysie Polska podjęła odpowiednie kroki tak szybko, jak było to konieczne”.
– Była silna przed kryzysem i w kryzys wstąpiła mając równie silną pozycję ekonomiczną, z szybszym wzrostem niż reszta Europy. Recesja w Polsce […] jest mniejsza niż w reszcie Unii Europejskiej – stwierdziła. Jeżeli miałabym przekazać jakąś wiadomość dla polskich władz – zostańcie na kursie! Nie wycofujcie wsparcia zbyt wcześnie! – dodała.
Te słowa mogą skłonić polskie władze do kontynuowania już obranej polityki.
Sama jest zdania, że największym błędem polityków może być zatrzymanie procesów, które sami rozpoczęli, by walczyć z kryzysem. – To, co dziś widzę w niektórych krajach, to pragnienie zatrzymania mechanizmów pomocy. Dlatego mówimy wszystkim – nie śpieszcie się! Nie śpieszcie się. Przedwczesne wycofanie się z fiskalnych i finansowych programów pomocy wspierających gospodarkę może osłabić powrót do normalności – oceniła.
Jak na razie na kryzysie zarabiają jednak inwestorzy na rynku złota i Bitcoina. Złoto jest już najdroższe w swojej historii, o czym pisaliśmy tutaj.